Κέρκυρα vs Ξάνθη – Βασικός ο Αναστασόπουλος, αλλαγή ο Βασιλακάκης

Τον πρώτο της βαθμό πήρε η Κέρκυρα, που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Ξάνθη. Παρέμειναν αήττητοι οι Θρακιώτες.

Σε ένα παιχνίδι, όπου το 2ο ημίχρονο ήταν χορταστικό, η Κέρκυρα και η Ξάνθη πήραν από ένα βαθμό μετά το 1-1, που διαμορφώθηκε με γκολ των Μπάρκογλου και Μαρκόβσκι.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 58ο λεπτό με ωραίο σουτ του Μπάρκογλου, ενώ ισοφάρισε ο Μαρκόβσκι με κοντινή κεφαλιά.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φύγουν με τη νίκη από το νησί των Φαιάκων αν δεν ήταν ο Ημαθιώτης Νίκος Αναστασόπουλος, ο οποίος είπε “όχι” στους Ντάνι και Μαρίν.

Αλλαγή πέρασε στον αγώνα ο Θοδωρής Βασιλακάκης, ο οποίος βοήθησε τα μέγιστα στην ισοφάριση της ομάδας του, ενώ ανασταλτικά ήταν πολύ καλός, ανακόπτοντας αρκετές αντεπιθέσεις των “Φαιάκων”.

Κέρκυρα : Αναστασόπουλος, Βενέτης, Καραλής (64′ Βασιλόγιαννης), Αγρίτης, Μπάρκογλου, Λεόν (81′ Τσουμάνης), Μοντέιρο, Κρητικός (72′ Ηλιάδης), Χαμπλ, Κοντοδήμος, Ζουμπουλάκης.

Ξάνθη : Βιβιανί, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Γκλέισον, Μαρκόβσκι, Μαρσελίνιο, Μάνταλος (46′ Πλατέλλας), Φλίσκας (64′ Μαρίν), Βάλλας, Ντάνι, Ονουάτσι (46′ Βασιλακάκης).