Λευκάδια – Μακροχώρι 2-1

Το Imathia Sports News βρέθηκε χθες στο γήπεδο των Λευκαδίων για το πρώτο Ημαθιώτικο ντέρμπι της σεζόν. Ο τοπικός ΠΑΣ, καταθέτοντας ψυχή και απίστευτο πάθος, νίκησε το Μακροχώρι με 2-1, μια ομάδα εκ φύσεως τεχνική που αδυνατούσε να βγάλει αυτά που μπορεί σε τέτοιο αγωνιστικό χώρο.

Παρουσία πολύ λίγου κόσμου συγκριτικά με τη σημασία του ματς αλλά και των ονομάτων που υπάρχουν στο ρόστερ κάθε ομάδας (200-250 βρέθηκαν στο γήπεδο των Λευκαδίων), οι δύο ομάδες έπαιξαν για τη νίκη, χωρίς να λείπουν οι αντεγκλίσεις και οι λεκτικές αντιπαραθέσεις.

Κάτω από έντονη βροχόπτωση και με μια ομίχλη που έκανε απειλητική την παρουσία της, το παιχνίδι αποκτούσε εκ των προτέρων τεράστια σημασία, αφού εκτός της εντοπιότητας των δύο ομάδων, προηγήθηκαν δηλώσεις εκατέρωθεν, που όξυναν το κλίμα και αυτό βγήκε στον αγωνιστικό χώρο.

Οι τοποθετήσεις των παικτών και η φημολογία της προηγούμενης εβδομάδος, πυροδότησαν το κλίμα και πολλές φορές το παιχνίδι διακόπηκε αρκετές φορές από τον διαιτητή για να κατευνάσει τα πνεύματα.

Με τη νίκη τους αυτή, τα Λευκάδια έκαναν το “2 στα 2” και τέθηκαν επικεφαλής του ομίλου με 6 βαθμούς. Πολύ καλή αρχή για τους “κυανόλευκους”, που όπως έχουν τονίσει επανειλλημένα οι άνθρωποι της ομάδας, βασικός στόχος είναι η άνοδος της ομάδας.

Το Μακροχώρι για δεύτερο παιχνίδι μένει μακριά από το “ροζ” φύλλο αγώνα και μάλιστα απέναντι σε δύο από τους βασικούς αντιπάλους για την άνοδο. Η ποιότητα της ομάδας είναι δεδομένη και στον χθεσινό αγώνα δεν μπορούσε να φανεί, πάνω σε λασπωμένο και μικρό σε διαστάσεις γήπεδο. Το παιχνίδι με τον Παναργειακό Ορεστικού την ερχόμενη Κυριακή αποκτά τεράστια σημασία για του “ασπρόμαυρους” και μια νίκη ίσως αποτελέσει και φάρμακο για την ψυχολογία των παικτών.

Λεπτό προς λεπτό

6′ ΓΚΟΛ! Πρώτη φάση του αγώνα, ο Συμπεθέρης στρώνει στον Παπαστεργίου, με εντυπωσιακό γυριστό θα ανοίξει το σκορ (1-0).

8′ Καλό σουτ του Γεωργίου, λίγο άουτ.

27′ Κακό γύρισμα του Σαλέπη στον Σταματέλο, ο τερματοφύλακας του Μακροχωρίου θα διώξει όπως-όπως σε κόρνερ.

30′ Σέντρα του Ηλιάδη από αριστερά, κεφαλιά του Θεοδωρίδη, λίγο άουτ.

36′ Σουτ του Ζαρογιάννη λίγο άουτ.

41′ Κλέψιμο του Πέτγαζλη από δεξιά, μπαίνει στην περιοχή, το πλασέ του αποκρούει δύσκολα ο Σταματέλος.

43′ Σουτ του Ηλιάδη μέσα από την περιοχή, λίγο άουτ.

45′ Σουτ του Χάρη Συμεωνίδη, μπλοκάρει ο Μαλέσιος.

45+1′ Γκολ του Ζαρογιάννη ακυρώνεται για οφ-σάιντ. Έντονες οι διαμαρτυρίες του πάγκου των φιλοξενούμενων.

48′ Δυνατό πλασέ του Ηλιάδη, λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι.

58′ Κίτρινη κάρτα Ηλιάδης.

62′ Δυνατό σουτ του Παπαδόπουλου έξω από την περιοχή, λίγο δίπλα από το δοκάρι του Σταματέλου

64′ Κεφαλιά του Βελλίνη άουτ.

64′ Κίτρινη κάρτα Μαλέσιος.

70′ Παράλληλα πάσα του Βελλίνη στο ύψος της περιοχής, σουτ του Μαυριδόγλου, λίγο άουτ.

71′ Κίτρινη Παπαστεργίου

79′ ΓΚΟΛ! Κόρνερ του Καλαϊτζίδη, κεφαλιά του Πίτου, διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του (2-0).

81′ Σουτ του Παπαδόπουλου από αριστερά, λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.

82′ Κεφαλιά-πάσα του Παπαδόπουλου στον Παπαστεργίου, σε πολύ καλή θέση ο τελευταίος, η μπάλα όμως απελπιστικά εκτός.

85′ Ο Συμπεθέρης μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, πλασάρει, εντυπωσιακά ο Σταματέλος σε κόρνερ.

86′ Κίτρινη κάρτα Ζαρογιάννης, Καλαϊτζίδης.

90′ Σέντρα του Σαλέπη, κοντράρει σε πόδια αμυνόμενου, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά και θα καταλήξει στα δίχτυα του Μαλέσιου.

Διαιτητής της συνάντησης ο κ. Χιονίδης του συνδέσμου Μακεδονίας, με βοηθούς από τον ίδιο σύνδεσμο τους Μιχαηλίδη και Τσιότσιο.

Λευκάδια : Μαλέσιος, Κοτζαχρήστος, Κουβατσίδης, Πασχώνης, Μπρέγκου (73′ Πετρίδης), Πίτος, Συμπεθέρης, Σπυριδωνίδης (20′ Παπαδόπουλος), Παπαστεργίου, Καλαϊτζίδης, Πέτγαζλης (46′ Μαργιορίδης)

Μακροχώρι : Σταματέλος, Σαρηγιαννίδης, Ζαρογιάννης, Σαλέπης, Συμεωνίδης Χ., Γεωργίου (85′ Τσακαλίδης Γ.), Τσακαλίδης Τ., Θεοδωρίδης (68′ Ξαγοράρης), Ηλιάδης, Βελλίνης, Βούλγαρης (68′ Μαυριδόγλου).