Μακροχώρι – Παναργειακός Ορεστικού 3-0

Μία άνετη νίκη και ένα…ρεσιτάλ του Περικλή Βελλίνη παρακολούθησαν οι λιγοστοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου του Μακροχωρίου. Η ομάδα του Γιάννη Κερλίδη κέρδισε εύκολα τον αδύναμο Παναργειακό Ορεστικού με 3-0, ενώ έχασε και άλλες ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ.

Τον αγώνα παρακολούθησε η Ειρήνη Σωτηρίου για λογαριασμό του Imathia Sports News και μας μεταφέρει το ρεπορτάζ, λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα, συνέντευξη του Γιάννη Κερλίδη στο τέλος (ο προπονητής του Άργους Ορεστικού δεν προέβη σε δηλώσεις και αρκέστηκε στο δίκαιο του αποτελέσματος), ενώ το φωτορεπορτάζ και το video του αγώνα είναι εντυπωσιακό!

Η πρώτη νίκη της Ένωσης σημαδεύτηκε από πολύ καλή εμφάνιση και αν την προσεχή Πέμπτη τα νέα από την εκδίκαση της έφεσης είναι καλά για τους “ασπρόμαυρους” και παραμείνει η ισοπαλία της πρώτης αγωνιστικής, τότε με τη νίκη τους αυτή φτάνουν τους 4 βαθμούς και ακολουθεί η δύσκολη έξοδος στην έδρα του Πυρσού.

Από την άλλη η νεοφώτιστη ομάδα του Βαγγέλη Σιώμου, παλιού παίκτη της Καστοριάς, παρουσιάστηκε αδύναμη, χωρίς πάθος στο παιχνίδι τους, ενώ αν δεν υπήρχαν οι έμπειροι Τσαμτσάκης και Βελλίδης ίσως να μιλούσαμε τώρα για διασυρμό.

Λυπηρή η εικόνα της κερκίδας του γηπέδου, αφού για άλλη μια φορά ο κόσμος του Μακροχωρίου απείχε από εντός έδρας παιχνίδι της ομάδας και σίγουρα αυτό αποτελεί μειονέκτημα για την Ένωση που φέτος ευελπιστεί σε μεγάλα πράγματα (πόσο μάλλον αν γίνει η αναδιάρθρωση), έχοντας στο ρόστερ παίκτες που προέρχονται κυρίως από υψηλότερο επίπεδο.

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του ματς

12′ Σέντρα του Πιετρά ο Σαραφιανός προλαβαίνει τον Ζαρογιάννη.

14′  Τετ-α-τετ Τσαμτσάκης, αποκρούει ο Σταματέλος.

15′ Σουτ του Βελλίνη έξω απο την περιοχή, η μπάλα άουτ.

17′ ΓΚΟΛ! Κόρνερ ο Τσακαλίδης, αποδέκτης της μπάλας ο Σαλέπης, παράλληλη πάσα στον Βελλίνη ο οποίος θα κάνει το 1-0.

19′ ΓΚΟΛ! Κίνηση του Συμεωνίδη απο δεξιά, πάσα στον Βελλίνη ο οποίος θα διπλασιάσει τα τέρματα της συνάντισης.

27′ Καλό σουτ του Βελλίνη διώχνει ο Σαραφιανός σε κόρνερ.

29′ Σουτ του Γεωργίου έξω απο την περιοχή, η μπάλα κόρνερ.

40′ Πάσα Γεωργίου στον Ηλιάδη, σουτ στην κίνηση από τον βραχύσωμο επιθετικό, η μπάλα άουτ.

42′ Πάσα του Ηλιάδη στον Ζαρογιάννη, σουτ με την μία η μπάλα βρήκε σε αμυντικό, κόρνερ.

46′ Σέντρα του Μπάτζιου στον Βασιλειάδη απευθείας σουτ και άουτ.

46′ Αλλαγή  Παναργειακού, ο Μαρκόπουλος στην θέση του Βασιλειάδη.

48′ Πάσα του Συμεωνίδη στον Πιετρά το σουτ που θα επιχειρίσει θα περάσει άουτ.

52΄ Κίτρινη κάρτα Μαρκόπουλος.

56′ Πεναλτι για το Μακροχώρι, απόφαση που παίρνει πίσω ο διαιτητής Κουκούλας μετά απο συνενώση με τον βοηθό.

57′ Αλλαγές Μακροχώρι, ο  Σαρηγιαννίδης στην θέση του Μπάκανου και ο Θεοδωρίδης στην θέση του Τσακαλίδη.

66′ Αλλαγή Παναργειακού, Αθανασιάδης στην θέση του Μπάτζιου.

66′ Τετ-α-τετ του Βελλίνη μετά απο πάσα του Γεωργίου, ο σκόρερ των δύο προηγούμενων γκολ της Ένωσης θα κάνει εύκολα το 3-0.

68′ Κόρνερ Σαλέπη κεφαλιά Γεωργίου άουτ.

71′ Αλλαγή Παναργειακού, ο Βλαχόπουλος στην θέση του Μουρατίδη.

77′ Σουτ Θεοδωρίδη, μπλοκάρει ο Σαραφιανός.

80′ Αλλαγή Μακροχώρι, ο Σημεωνίδης Γ. στην θέση του Βελλίνη.

84′ Εκτέλεση φάουλ απο τον Τσαμτσάκη, σουτ του τελευταίου η μπάλα στα χέρια του Σταματέλου.

85′ Κίτρινη κάρτα Αντωνίου.

87′ Κίτρινη κάρτα Βούλγαρη.

92′ Κίτρινη κάρτα Βελλίδη.

Διαιτητής της συνάντησης ο κ.Κουκούλας με βοηθούς τον κ.Γκέτζο και Τσαϊρίδη απο τον σύνδεσμο Μακεδονίας.

Μακροχώρι : Σταματέλος, Μπάκανος (56′ Σαρηγιαννίδης), Συμεωνίδης Χ., Σαλέπης, Ζαρογιάννης, Πιετρά, Γεωργίου, Τσακαλίδης (56′ Θεοδωρίδης), Βούλγαρης, Ηλιάδης, Βελλίνης (80′ Συμεωνίδης Γ.)

Παναργειακός Ορεστικού : Σαραφιανός, Ιωαννίδης Γ., Μουρατίδης (71’Βλαχόπουλος), Ιωάννου, Ιωαννίδης, Βακόπουλος, Τσαμτσάκης, Αντωνίου, Βελλίδης, Μπάτζιος (66′ Αθανασιάδης), Βασιλειάδης (46′ Μαρκόπουλος).

*Εντυπωσιακό και ταυτόχρονα συμβολικό το νέο έμβλημα του Μακροχωρίου που σας παρουσιάζει σήμερα το Imathia Sports News.