Παναθηναϊκός – Χίμκι (67-79) Τρεις πόντους ο Τσαρτσαρής

Την τρίτη του συνεχόμενη ήττα μέσα σε μια εβδομάδα γνώρισε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» μετά τις ήττες από την Φένερ και τον Ίκαρο ηττήθηκαν και από την Χίμκι και αυτήν την φορά μέσα στο ΟΑΚΑ. Το τελικό 67-79 αποδεικνύει ξεκάθαρα ότι οι «πράσινοι» βρίσκονται σε πολύ κρίσιμο σταυροδρόμι για την συνέχεια της χρονιάς και σίγουρα απαιτείται να βρεθούν λύσεις άμεσα. Και το επιμέρους 26-41 του δευτέρου ημιχρόνου πρέπει να προβληματίσει έντονα τον Αργύρη Πεδουλάκη και τους παίκτες του, αφού οι Ρώσοι έκαναν επίδειξη ισχύος και κατόρθωσαν με αυτό το 20λεπτο να φύγουν από την Αθήνα με μια σπουδαία νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-17, 41-38, 58-58, 67-79

Παναθηναϊκός : Μπράμος 6, Πάνκο 1, Ματσιούλις 11, Ούκιτς 13, Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης, Κίτσεν 8, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης 4, Σχορτσανίτης 12

Χίμκι : Όγκοστιν 4, Φριντζόν 10, Κόπονεν 12, Βίαλτσεβ, Λόντσαρ 14, Ρίβερς 2, Μόνια 4, Κοστόβ, Ζουκανένκο 2, Πλάνινιτς 18, Ντέιβις 13, Νίλσεν