Α-Β-Γ Εθνική

Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας – Θεσπρωτός 3-1

CIMG7431Δύο στα δύο για τα κορίτσια του Αγροτικού Αστέρα, που επικράτησαν στο Δημοτικό Γήπεδο της Αγίας Βαρβάρας αυτή τη φορά του Θεσπρωτού με 3-1. Η ομάδα του Λάζαρου Παπαδόπουλου δεν είχε την ανάλογη απόδοση της πρεμιέρας του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Φιλυριακό, ήταν όμως και πάλι αποτελεσματική και παρά την πίεση της αντιπάλου στο πρώτο μέρος κατάφερε να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Ο Θεσπρωτός παρουσίασε πολύ καλό σύνολο, αρκετά νεανικό και με “μπροστάρισσα” την δαιμόνια Γεωργίου δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα των “πρασίνων”. Όμως οι γηπεδούχες είχαν την…απάντηση σε κάθε δύσκολη κατάσταση που δημιουργήθηκε κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης και με σκόρερ και δημιουργό την Σούλα Σπυριδωνίδου πήρε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες.

Να σημειώσουμε πως στο γήπεδο της Αγίας Βαρβάρας βρέθηκαν 100-120 περίπου φίλοι της ομάδας, που απόλαυσαν πλούσιο θέαμα και καταχειροκρότησαν στο τέλος τα κορίτσια, που πανηγύρισαν με την…ψυχή τους το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Λεπτό προς λεπτό

1′ Εκτέλεση κόρνερ της Στρίμπα, η Κακαλέ θα κάνει το πλασέ και πάνω στη γραμμή θα μποκάρει η Γκουλιούμη.

4′ ΓΚΟΛ! Εκτέλεση κόρνερ της Κιουτάχιαλη, η άμυνα θα απομακρύνει πάνω στην ίδια, η οποία θα κάνει τη σέντρα με στόχο τη Σπυριωνίδου και η τελευταία με κεφαλιά θα ανοίξει το σκορ (1-0).

6′ ΓΚΟΛ! Άμεση απάντηση για τον Θεσπρωτό. Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, η Σταύρου θα πιάσει ανάποδο ψαλίδι, η μπάλα θα βρει σε σώματα αμυντικών και η Γεωργίου με προβολή θα ισοφαρίσει για την ομάδα της (1-1)

12′ Σέντρα της Γεωργίου, η Σταύρου στην πορεία της μπάλας αλλά η Κανελλάκη σωτήρια θα διώξει μακριά.

13′ ΓΚΟΛ! Ατομική ενέργεια της Σπυριδωνίδου από αριστερά, θα μπει στην περιοχή και με σουτ θα σημαδέψει τη γωνία της Γκουλιούμη (2-1).

17′ Πάσα της Στόλη στην Παναγιωτίδη, αδύναμο σουτ της τελευταίας θα διώξει σε πλάγιο η Φέιμ.

22′ Εκτέλεση κόρνερ της Γαστεράτου, κεφαλιά της Γεωργίου θα μπλοκάρει η Κανελλάκη.

27′ Εκτέλεση φάουλ της Γεωργίου, η μπάλα μόλις άουτ.

46′ Πρώτη αλλαγή για τις φιλοξενούμενες, η Αγγελική Μπολώση στη θέση της Σούρλα.

47′ Σουτ της Μουρατίδου έξω από την περιοχή άουτ.

55′ ΓΚΟΛ! Κλέψιμο της Σπυριδωνίδου από αριστερά, σέντρα στο ύψος της πέναλτι με στόχο της Κωνσταντινίδου, σουτ με τη μία της τελευταίας και 3-1 μέσα σε αποθέωση!

58′ “Ένα-δύο” Σπυριδωνίδου-Μουρατίδου σουτ της τελευταίας μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια η Γκουλιούμη.

59′ Πρώτη αλλαγή για τις γηπεδούχες, η Τσαγκαλίδου στη θέση της Παπαδοπούλου.

66′ Εκτέλεση κόρνερ της Κιουτάχιαλη, κεφαλιά της Σπυριδωνίδου με υπερένταση η Γκουλιούμη διώχνει μακριά.

68′ Σέντρα της Ντόκου από δεξιά, σουτ της Γεωργίου στην κίνηση, με δεύτερη προσπάθεια η Κανελλάκη.

76′ Δεύτερη αλλαγή για τον Θεσπρωτό, η Βαγγέλη στη θέση της Σταύρου.

78′ Δεύτερη αλλαγή για τον Αγροτικό Αστέρα, η Ζέρβα στη θέση της Κωνσταντινίδου.

80′ Εκτέλεση φάουλ της Γεωργίου, με τις γροθιές θα απομακρύνει η Κανελλάκη.

81′ Τελευταία αλλαγή για τις φιλοξενούμενες, η Κουλούρη στη θέση της Φύσσα.

82′ Εντυπωσιακή κίνηση της Σπυριωνίδου, θα περάσει δύο αντίπαλες και από το ύψος του πέναλτι θα επιχειρήσει το σουτ, με την Γκουλιούμη να μπλοκάρει σταθερά.

89′ Τελευταία αλλαγή για τις “πράσινες”, η Δεληγιαννίδου στη θέση της Σπυριδωνίδου.

Αρχικές συνθέσεις

Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας : Κανελλάκη, Κακαλέ, Φέιμ, Δρενοβιάδου, Στρίμπα, Μουρατίδου, Κιουτάχιαλη, Πολωνίδου, Κωνσταντινίδου, Παπαδοπούλου, Σπυριδωνίδου.

Θεσπρωτός : Γκουλιούμη, Σούρλα, Φύσσα, Μπλούτσου, Κιστή, Ντόκου, Παναγιωτίδη, Γεωργίου, Σταύρου, Στόλη, Γαστεράτου.