Εθνικές Ομάδες

Ουρουγουάη – “Τσέκαρε” το εισιτήριο! (vid)

f2a4f2f3d7e03c93d75b92e3812644fc_LΣτα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου προκρίθηκε η Ουρουγουάη μετά την εκτός έδρας νίκη της με 5-0 επί της Ιορδανίας.

Μόνο το τυπικό απομένει για να οριστικοποιηθεί η πρόκριση της Ουρουγουάης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014, καθώς στα μπαράζ πρόκρισης φιλοξενήθηκε από την Ιορδανία, παίρνοντας την ευρεία νίκη με 5-0, κάνοντας τον επαναληπτικό τυπική διαδικασία.

Στο 22’ ο Μάξι Περέιρα, άνοιξε το σκορ για τη «σελέστε» για να έρθει ο Στουάνι στο 42’ να κάνει το 2-0. Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα ήταν ανάλογη με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε ακόμα δύο τέρματα.

Στο 69’ ο Λοδέιρο έκανε το 3-0 για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 4-0 ο Ροντρίγκεζ, λίγο μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (78’). Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Καβάνι που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Ιορδανία : Σατνάβι, Νασάρ, Κατάμπ, Αλ Μουριάν, Αλσαϊφί (59’ Λαχάμ), Χασάν, Ιμπραΐμ, Ζαράν (52’ Μπαβάμπ), Ατεγιά (65’ Καλέντ), Ακέλ, Αλ Μπασίρ.
Ουρουγουάη : Σίλβα, Λουγκάνο, Γκοντίν, Ροντρίγκεζ, Σουάρεζ (81’ Φορλάν), Λοδέιρο (70’ Ραμίρεζ), Στουάνι (70’ Αλβάρο Περέιρα), Μάξι Περέιρα, Αρεβάλο, Καβάνι, Κάσερες.

Jordan 0-5 Uruguay (All Goals) 13.11 ourmatch.net από ourmatch