ΠΑΟΚ – Αρχέλαος Κατερίνης 31-25

χαντμπολ1Την 5η του νίκη στην Α1 Ανδρών σημείωσε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επιβλήθηκε του Αρχελάου Κατερίνης στο «Σπίτι του Χάντμπολ» με 31-26. Ο «δικέφαλος» του Βορρά είχε νωθρό πρώτο ημίχρονο απέναντι σε έναν μαχητικό Αρχέλαο και το σκορ (14-12) ήταν αρκετά ρευστό. Ωστόσο η ομάδα της Κατερίνης δεν είχε διάρκεια και αντίθετα το συγκρότημα του Στέλιου Υετίων ανέβασε την απόδοση του και «καθάρισε» γρήγορα την υπόθεση νίκη στο 43′ όταν προηγήθηκε με 9 τέρματα διαφορά (24-15) με ένα επιμέρους σκορ 10-3! Ο Γουργούμης ήταν από τους κορυφαίους των γηπεδούχων, πραγματοποιώντας 19 αποκρούσεις σε 48 λεπτά, ενώ επιθετικά ο Κοκώνης ήταν αξιόπιστος 7 γκολ και σημαντικός στην άμυνα με 5 μπλοκ! . Αξιοσημείωτη ήταν και η εμφάνιση του νεαρού Ιλερή, με 3 γκολ. Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Βότση και Ορφανουδάκη, ενώ από τον Αρχέλαο απουσίασε ο Ραγκέλοβιτς.

ΠΑΟΚ- ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 31-26

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 6-7, 10-7, 11-10, 14-12 (ημχ), 18-13, 21-14, 24-16, 26-19, 29-21, 31-26
ΠΑΟΚ : Ζάγκας (3 αποκρούσεις), Νικολαϊδης Χ. 2, Παλάσκας 5, Γουργούμης (19 αποκρούσεις), Πίτσιος 1, Τσεσμετζίδης 1, Αποστόλου, Κοκκώνης 7 (5 μπλοκ), Ιλέρης 3, Γιαννακίδης (2 αποκρούσεις), Πετρίδης 2, Τσακίρης 6, Τρουμπέτας 1, Τσίλης 3, Παπαδόπουλος, Κεσίδης
Αρχέλαος Κατερίνης : Κοσμίδης, Παπαδόπουλος Τ., Τριανταφύλλου 3, Βουτσάς 8, Ξεφτέρης, Χρύσος 2, Μειτανίδης 1, Σαιδές, Ξώνης, Ράπτης 1, Ράντος 6, Ασαρίδης 4, Εγγλέζος, Δράτζιος, Παπαδόπουλος Α., Μελικιάν 1.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 6- 4, Πέναλτι: 2/2-0/0