Διομήδης Άργους – Ποσειδώνας Λουτρακίου (30-18) Άνετα με Σαμαρά, Δεληγιάννη

διομηδης αργουςΣτην 2η θέση της βαθμολογίας της Α1 Ανδρών με 12 βαθμούς ανέβηκε ο Διομήδης Άργους μετά την επιβλητική του νίκη με 30-18 επί του Ποσειδώνα Λουτρακίου στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής, σπάζοντας το αήττητο των φιλοξενούμενων. Οι «Λύκοι» δεν άφησαν περιθώρια στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν σε θετικό αποτέλεσμα και με έναν εκπληκτικό Λοίζο που είχε 20 επεμβάσεις (σε 34 σουτ) και 60% αποτελεσματικότητα «καθάρισαν» από νωρίς το ματς. Ο Διομήδης μετέτρεψε το 6-4 (10:44) σε 13-4 (18:40) και 18-6 (28:09) με εντυπωσιακή άμυνα που κράτησε τους φιλοξενούμενους στα τρία γκολ για 22 λεπτά (18-7 στο 32′)! Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε τα 13 γκολ (23-10 στο 41′), λίγο πριν ο Ποσειδώνας κάνει την αντεπίθεση του, μειώνοντας στα 8 γκολ (25-17 στο 53:40), αλλά αυτή δεν είχε συνέχεια.

«Υπήρχε διαφορά στην εμπειρία. Οι δύο ομάδες έχουν διαφορετικούς στόχους. Ήταν ένα καλό μάθημα για εμάς. Στο δεύτερο μέρος είχαμε καλύτερη εικόνα και θα μπορούσαμε να ήμασταν πιο αποτελεσματικοί», είπε ο τεχνικός του Ποσειδώνα Λουτρακίου Νίκος Γραμματικός, ενώ ο προπονητής των νικητών Δημήτρης Δημητρούλιας είπε: «Είχαμε το καλύτερο ημίχρονο από πλευράς συνέπειας. Αντιμετωπίσαμε το ματς σαν ντέρμπι και οι αθλητές έδειξαν μεγάλο πάθος και θέληση. Δεν μπορώ παρά να είμαι ικανοποιημένος. Παρά το σημερινό αποτέλεσμα πρέπει να συγχαρώ τον Ποσειδώνα για την μέχρι τώρα πορεία του, είναι μια ομάδα που θα κάνει ζημιές τη φετινή σεζόν».

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 30-18

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-3, 9-4, 13-5, 16-6, 18-6 (ημχ.), 18-9, 21-10, 23-14, 25-16, 26-18, 30-18
Διομήδης Άργους : Ζαραβίνας 1, Μεγαλοοικονόμου 4, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς 1, Μάλλιος 3, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 3, Σαμαράς 3, Σπέντζος 2, Ανανιάδης 1, Δεληγιάννης 5, Λοίζος, Μαστορογιάννης 2, Κεδέρης, Χατζηκωνσταντίνου, Τάσκοβιτς 5.
Ποσειδώνας Λουτρακίου : Βλαχογεώργος, Σκρόμπιτς 3, Τσικογιαννόπουλος 5, Βαμβακάς, Πέρρος 3, Γκίγκας, Μουτσάι, Παλαιολόγος, Άντρεγιτς 2, Μανιουδάκης, Κολιούλης, Μπάρμπας, Μελετάκος 2, Βασιλειάδης 2, Παπαδόπουλος, Ρουμελιώτης 1. Διαιτητές: Τσάκωνας- Σκλαβενίτης, κόκκινη: 47:15 Ανανιάδης (για επικίνδυνο παιχνίδι-δεν κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 6-7, πέναλτι: 2/3-1/2