ΑΕΚ – Λούγκι (22-24) Ήττα για τους “κιτρινόμαυρους” του Σανίκη

κατάλογοςΤην ήττα με 24-22 από την Λούγκι στο πρώτο ματς για τον 3ο γύρο του EHF Cup γνώρισε η ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Η «Ένωση» είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο όπου και προηγήθηκε 6-2 με πρώτο «βιολί» τον Ράκσεβιτς και 14-11 λίγο πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος η «Ένωση» με την βοήθεια περίπου 1.500 φιλάθλων της πέρασε μπροστά 18-14 με τέρμα του Γεωργιάδη στο 42:56.

Ωστόσο στην συνέχεια οι Σουηδοί έσφιξαν την άμυνα τους και η επίθεση της ΑΕΚ έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, ενώ βρέθηκαν σε πολύ κακή ημέρα οι δύο βασικοί της ίντερ Αλέξης Αλβανός και Γρηγόρης Σανίκης. Αποτέλεσμα αυτού ήταν η Λούγκι να κάνει επιμέρους σκορ 10-2, η ΑΕΚ να σημειώσει σε 16 λεπτά μόλις 2 τέρματα και το σκορ να μετατραπεί σε 20-24 στο 58:22. Τελικά η ΑΕΚ μάζεψε την διαφορά στα δύο γκολ (22-24) και πλέον θα πρέπει να κυνηγήσει την πρόκριση στην Σουηδία το άλλο Σάββατο κερδίζοντας με τρία τέρματα διαφορά ή με δύο εφόσον σκοράρει περισσότερα από 24 τέρματα.

ΑΕΚ- ΛΟΥΓΚΙ 22-24

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 7-4, 8-7, 11-10, 14-11 (ημχ.), 14-12, 17-13, 18-16, 19-19, 20-22, 22-24
ΑΕΚ : Καφφάτος, Ράκσεβιτς 6, Μπακαούκας 5, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 2, Γιαννόπουλος, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς 5, Νικολαϊδης, Τσακνής, Σανίκης 2, Αλβανός 2, Καρυπίδης, Παπαδιονυσίου, Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος.
Λούγκι : Κρίστενσεν, Βίκμαν 4, Λέιγιονμποργκ 2, Έρντσον, Τίγκσβαλ 5, Σόλιν 1, Χάλμπεργκ 6, Μιλόσεβιτς, Λάρσον, Γέπσον, Σκάρεμο 3, Χίπε, Γιέρνεμιρ, Μορκ, Ροτ, Γίλντεμπακ 3. Διαιτητές: Χαραμπάγιου- Στανέσκου (Ρουμανία), Παρατηρητής: Ράνκιν (Μεγάλη Βρετανία), δίλεπτα: 5-2, πέναλτι: 1/4-0/0