K20 - K17 - K15

Πρωτάθλημα Υποδομής Κ20 – Ανάλυση των αγώνων και βαθμολογία

images141Αστέρας Τρίπολης Κ20 – Παναιτωλικός Κ20  1-0 : Ακόμη μια νίκη πήρε η ομάδα Νέων του Αστέρα στην Τρίπολη, καθώς επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού, για την 13η αγωνιστική. Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό, σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε στο 41’ ο Τσιώλης για τους Αρκάδες. Οι παίκτες του Παναιτωλικού έχασαν ευκαιρίες για να φτάσουν στην ισοφάριση, χωρίς αποτέλεσμα, ενώ και ο Αστέρας είχε φάσεις για ένα δεύτερο γκολ. Το παιχνίδι παρακολούθησε ο εκ των ιδιοκτητών της ΠΑΕ, Δημήτρης Μπάκος, που βρίσκεται στην Τρίπολη, μαζί με τον πρόεδρο του Αστέρα, Γιώργο Μποροβήλο.

Αστέρας Τρίπολης Κ20 : Παπουρτζής, Πολύδωρος, Κυριακόπουλος, Καστριτσέας, Βαζιούκης, Γκίτζιας, Γόγωνας, Βελισσάρης (74’ Σαλαπάτας), Τσιόφλιος (83’ Τριανταφύλλης), Ντογρού, Τσιώλης

Παναιτωλικός Κ20 : Αργύρης, Χαντάκιας, Καραλής (72’ Σιώρος), Κοζάκης, Σμύλιος, Κωνσταντινόπουλος, Μύγας (88’ Δημουλάς), Βασιλλάρης, Μεταξούδης, Ζαρκάδας (84’ Τουρλίδας), Κολοκοτρώνης

Βέροια Κ20 – Λεβαδειακός Κ20  4-0

ΠΑΣ Γιάννινα Κ20 – ΠΑΟΚ Κ20  0-1 : Νικηφόρα πέρασε από τα Ιωάννινα η ομάδα Κ20 του ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα. Το γκολ του «Δικεφάλου του Βορρά» το πέτυχε στο 44’  Δεληγιαννίδης με πλασέ μετά από μπαλιά του Παπαδόπουλου, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν.

ΠΑΣ Γιάννινα Κ20 : Κολιοφούκας, Τάχιας (46’ Βασιλείου), Φίλιος, Φράγκος, Πανταζής (83’ Γιάκος), Φαρμάκης, Μουσκάι, Νάκος, Χαρίσης, Παπαρούνας, Πασχάλης (75’ Μπουκουβάλας)

ΠΑΟΚ Κ20 : Σοϊλεμέζογλου, Κωνσταντινίδης, Αναστασίου, Τσελεπίδης, Κόσε, Τζανδάρης, Πόζογλου (80’ Κρινίτσας), Δεληγιαννίδης (69’ Πατράλης), Κουλούρης, Σαββίδης, Παπαδόπουλος (90+1’ Τσολακίδης)

Πλατανιάς Κ20 – Ατρόμητος Κ20  2-1 : Στο πρώτο ημίχρονο παίχτηκε κυρίως παιχνίδι κέντρου, με τις δύο ομάδες να έχουν ελάχιστες τελικές. Στην επανάληψη η αλλαγή του Κολομπάκη στο 55′ άλλαξε τη ροή του αγώνα, κάνοντας τους γηπεδούχους ποιο επιθετικούς. Στο 66′ ο Κολομπάκης έβγαλε μια ωραία συρτή μπαλιά στον Γαλλανίδη στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο τελευταίος δοκίμασε το σουτ στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους στο 70′. Ο Ντεντάκης έκανε μια εκπληκτική κάθετη μεταβίβαση, με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου να μην υπολογίσει σωστά την μπάλα, η οποία έσκασε μπροστά του και πέρασε κάτω από τα πόδια του με αποτέλεσμα ο αφύλακτος Τσοντάκης, να μην δυσκολευτεί να σημειώσει το 1-0 σε κενή εστία. Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 73′ ο Γαλλανίδης με ωραίο και δύσκολο σουτ από την γωνία της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0 για την Χανιώτικη ομάδα. Ο Ατρόμητος μείωσε σε 2-1 στο 90+2′ με ένα πολύ όμορφο γκολ του Κομνηνού ο οποίος με ωραίο κοντρόλ με το στήθος μέσα από την μεγάλη περιοχή, έκανε ένα μονοκόμματο σουτ διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 και αφήνοντας τον πολύ καλό στο σημερινό παιχνίδι Κοκαλλά, να βλέπει την μπάλα να κατευθύνετε προς τα δίχτυα της εστίας του.

Πλατανιάς Κ20 : Κοκαλλάς, Μπουρμπάκης, Κοκονάκης, Γαλλανίδης, Πατρικάκης, Χαλκιαδάκης, Ντεντάκης, Τσίτας, Τσοντάκης (83′ Δημητρίου), Μαυρεδάκης (55′ Κολομπάκης), Κελάκης (75′ Χαραλαμπάκης)

Ατρόμητος Κ20 : Θεοδωράκης, Καραγιάννης, Τζιτζικαλάκης (62′ Χατζιστάμου), Αβραμίδης, Κεστούλας, Βλάχος, Παπαδάκος (85′ Gizgizyan), Παναγιωτόπουλος, Ζούκας (81′ Κομνηνός), Μπαστακός, Δηλαβέρης

Άρης Κ20 – Πανθρακικός Κ20  0-0 : Στο «στείρο» 0-0 έμεινε η αναμέτρηση μεταξύ των ομάδων Νέων Κ20 του ΑΡΗ και του Πανθρακικού, στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Λαγυνών, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Κ20 της Super League. Ο Άρης έχασε αρκετές ευκαιρίες και είχε και δοκάρι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κατσαμάγκα Το τελικό αποτέλεσμα αφήνει μια πικρία στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, γιατί ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, και το μόνο που της έλειπε ήταν το γκολ.

Άρης Κ20 : Γρηγοριάδης, Στατής (67’ Βόσδου), Παπαφλωράτος (78’ Βασιλούδης), Μαζουλουξής, Κοντοβάς, Αντωνιάδης, Ντούγκας, Λεμονής, Σάλτας (59’ Κατσαμάγκας), Κτιστόπουλος, Ρότα.

Πανθρακικός Κ20 : Θυμιανίδης, Θωμάς (54’ Καγιάογλου), Φραγκούλης, Μουζασβίλι, Λειβαδιώτης, Ζουλής, Σάλτης, Ζδράβος-Ρίζος, Καθάριος, Γκουτσίδης (81’ Μητρούσης), Φασουλής (68’ Ουραλίδης).

Ολυμπιακός Κ20 – Εργοτέλης Κ20  3-2 : Δύσκολη νίκη με 3-2 επί του Εργοτέλη στην έδρα του πέτυχε ο Ολυμπιακός για τη Σούπερ Λίγκα των Νέων. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 2-0 με γκολ των Λάτσι (12′) και Βατουσιάδη (16′), αλλά οι Κρητικοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν κλείσει το ημίχρονο με τέρματα του Κουιρουκίδη (42′ και 45′). Το τελικό 3-2 για τον Ολυμπιακό διαμόρφωσε ο Ψυχογιός στο 46ο λεπτό.

Ολυμπιακός Κ20: Χουτεσιώτης, Γκούτσιος, Σωτηράκος, Βλάχος Κ., Βατουσιάδης, Μαργαρίτης (73` Χαλκιάς), Σάλιακας, Λάτσι, Ψυχογιός, Νασιακόπουλος, Πασαλίδης (20` Καναβέτας/60` Σιώπης).

Εργοτέλης Κ20: Δασκαλάκης, Γενιτσαρίδης, Παρθενιάδης, Τουρνάκης, Ξημεράκης, Κασαπάκης, Νοκάι, Φουκαράκης (57′ Φλεβαρής), Κουιρουκίδης, Μπουρσέλης, Χρυσοφάκης (57′ Λυδάκης).

ΟΦΗ Κ20 – ΑΕΛ Καλλονής Κ20  1-3 : Την ξέφρενη πορεία της συνέχισε η ομάδα Νέων της ΑΕΛ Καλλονής και στο Ηράκλειο, καθώς επικράτησε 3-1 του ΟΦΗ, πανηγυρίζοντας την πέμπτη συνεχή νίκη της. Η ΑΕΛΚ είχε δοκάρι στο 8’ με τον Σοφιάνη στην πιο καλή στιγμή του πρώτου μέρους που έληξε 0-0. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Λέσβου πήρε μπροστά και στο 55’ έκανε το 0-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δημήτρη Μπουρού. Στο 63’ ο Σοφιάνης πέτυχε το 0-2, ενώ στο 67’ με αυτογκόλ του Φάζου έγινε το 0-3. Ο ΟΦΗ μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 72’ για το τελικό 1-3. Αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Δημήτρης Γαβαλάς δήλωσε στο aelk.gr: «Είναι πολύ σημαντικό οτι κερδίσαμε μία ανταγωνιστική ομάδα που έχει κερδίσει τον ΠΑΟΚ, τον Αστέρα Τρίπολης κ.α.. Εμείς ήμασταν πάρα πολύ καλοί στην αμυντική μας τακτική και δεν απειληθήκαμε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Μάλιστα είχαμε τρεις καλές ευκαιρίες να ανοίξουμε το σκορ από το πρώτο ημίχρονο με τους Μπουρού, Γιουκαρή και Σοφιάνη. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την εμφάνισή τους και με την ευκαιρία να ευχαριστήσω και τους ανθρώπους στα γραφεία της Καλλονής που στέκονται δίπλα μας και δείχνουν πως αυτή η ομάδα είναι μια πραγματική οικογένεια».

ΟΦΗ Κ20 : Γιαγκιόζης, Μπολάκης, Γιαχάκης, Λογοθέτης, Φάζος, Χύζι, Μανιδάκης (63’ Σαλτανάκης), Γκαϊτάν (73’ Μπάμπης), Μαραθιανός (77’ Χατζάκης), Βλαχάκης, Ροβίθης

ΑΕΛ Καλλονής Κ20 : Μάππας, Αγριμάκης, Ευαγγελιδάκης, Γιαζιτζόγλου, Ιωαννίδης, Πιπεράς, Καραμπάς, Γιουκαρής, Σοφιάνης (85’ Κροτσύδας), Μπουρούς (90’ Λαμπράκης), Γεώργου (80’ Κίστα)

Απόλλων Σμύρνης Κ20 – Παναθηναϊκός Κ20  2-2 : Ισόπαλος 2-2 με τον Απόλλωνα Σμύρνης για τη Σούπερ Λίγκα των Νέων αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε 2-0 με τέρματα των Μπαλμπόα (23’) και Β. Αγγελόπουλου (34’), αλλά δέχθηκε την ισοφάριση με γκολ των Φουκάρα (39’) και Παπαευθυμίου (74’).

Απόλλων Σμύρνης Κ20 : Σταματόπουλος, Ξανθόπουλος, Ντοβλετάκις, Μεταλλινός, Σιγάλας, Καλλέργης, Μιχαλάρης (Ζαχαρίου 65’), Φουκάρας (Κοτσέτσου 84’), Ντάφλας, Ντούνης (Παπαευθυμίου 74’), Μπέντας.

Παναθηναϊκός Κ20 : Γκέκας, Αναστασόπουλος, Μυρθιάνος, Β. Αγγελόπουλος, Τζανουλίνος, Δώνης, Χουχούμης, Γιαννιτσάνης (Μουζακίτης 57’), Μπαλμπόα, Σταματάκης (Υμεράι 80’), Κουσίδης (Νιούμαν 78’).

Ο αγώνας Πανιώνιος Κ20 – SKODA Ξάνθη Κ20 αναβάλλεται σε συνέχεια αποδοχής αιτήματος