Δούκας – ΑΕΚ (24-32) Μεγάλη νίκη με Σανίκη!

1056477Ένα ακόμα ντέρμπι πήρε η ΑΕΚ στη φετινή Α1, με τους “κιτρινόμαυρους” να επικρατούν του Δούκα στο κλειστό του Βύρωνα με 32-24.

Η Ένωση δεν έχασε καθόλου το προβάδισμα κατά τη διάρκεια του αγώνα και αποσπάστηκε τρεις βαθμούς από το Διομήδη Άργους, που δοκιμάζεται το Σάββατο (14/12) στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ έκανε ένα ξέσπασμα στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου, μετατρέποντας το 13-14 σε 14-17, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το 30λεπτο.

Οι -τυπικά- γηπεδούχοι μείωσαν με την έναρξη του 2ου μέρους (16-17), αλλά οι Αλβανός και Μπακαούκας πήραν την ΑΕΚ από το χέρι και την έφτασαν μέχρι το τελικό 24-32. Εξαιρετική ήταν και η παρουσία του Τσιλιμπάρη, που σταμάτησε πολλές φορές με εντυπωσιακές αποκρούσεις τους παίκτες του Δούκα.