K20 - K17 - K15

Super League Κ17 – Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 14ης αγωνιστικής

κ17

Πανθρακικός 17 – Παναιτωλικός Κ17  4-1 : Ένα πολύ ωραίο θέαμα παρακολούθησαν οι λίγοι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο του Αστέρα Αιγείρου ανάμεσα στις ομάδες των Κ17 του Πανθρακικού και του Παναιτωλικού. Ο Πανθρακικός κατάφερε να προηγηθεί στο 23ο λεπτό με τον Τζατζανά που έπιασε ένα ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού. Στο 30ο λεπτό ένα φάουλ του Ίτσα θα αναγκάσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούσει σωτήρια, ενώ ένα λεπτό αργότερα από κόρνερ του Πανθρακικού ο Τζατζανάς και πάλι θα σκοράρει κάνοντας το 2-1. Στο 65ο λεπτό η ομάδα του Πανθρακικού κέρδισε πέναλτι όταν ο Μπουμπούδης ανέτρεψε τον Μουζακίτη, ο διαιτητής κ. Γκόγκος έδειξε τη λευκή βούλα και τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Παναιτωλικού. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Βελή Χασάν που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 72ο λεπτό μία αντεπίθεση του Πανθρακικού έφερε και το τέταρτο τέρμα για τον Πανθρακικό με τον Καλύμνιο να είναι ο σκόρερ. Τέλος, έξι λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι θα μείνει και ο Πανθρακικός με δέκα παίκτες αφού και ο Βελή Χασάν αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποχώρησε από το παιχνίδι.

Πανθρακικός Κ17 : Βλαδιμηρίδης, Γκούρδογλου, Τζατζανάς, Ντόβας, Κουτσουκανίδης, Μουζακίδης, Τσιπλαχίδης, Βελή Χασάν, Ίτσας, Τσικλαούρη, Κατσαρός. Αναπληρωματικοί: Συνοδινός, Βουλγαρίδης, Καλύμνιος, Χριστοφορίδης, Μανανάς, Μίχος

Παναιτωλικός Κ17 : Σαμαράς, Νικολαϊδης, Κακούρης, Γαρούφης, Τσιέπας, Αμπνέλ Σαλάμ, Πελεβόνης, Πανάγου, Βλαχοδήμος, Κοντογιάννης, Μπουμπούδης. Αναπληρωματικοί: Θεοδωρόπουλος, Μπελεβόνης Ε, Ιωάννου, Σιάσος, Καραλής, Παναγιωτόπουλος

ΠΑΟΚ Κ17 – SKODA Ξάνθη Κ17  1-2 : Σπουδαία νίκη εκτός έδρας πέτυχε η ομάδα Εφήβων Κ17 της Ξάνθης με 2-1 επί της αντίστοιχης του ΠΑΟΚ, το μεσημέρι της Κυριακής στο γήπεδο Προχώματος στη Θεσσαλονίκη, για την 7η αγωνιστική, του 2ου γύρου, του Β’ ομίλου, του πρωταθλήματος Κ17 της Super League. Η εφηβική ομάδα της ξανθιώτικης ΠΑΕ επικράτησε επί του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ, σπάζοντας το σερί των 37 επίσημων αγώνων που ήταν αήττητη η ομάδα της Θεσσαλονίκης. Οι «ασπρόμαυροι» του Αλέκου Θεοδωρίδη γνώρισαν την πρώτη τους ήττα, μετά από πέντε ολόκληρους μήνες, αφού τελευταία φορά είχαν ηττηθεί από τον Αρη, τον Μάιο του 2013. Στο κυριακάτικο παιχνίδι το 0-1 έκανε ο Τουμαντζίδης με πλασέ στο α’ μέρος σε ένα χρονικό σημείο που οι παίκτες του Κώστα Μπεδρελή είχαν δοκάρι με τον Χατζή κι άλλη μία καλή ευκαιρία με τον Μελισσόπουλο. Ο τελευταίος ήταν αυτός που στο β’ μέρος με φάουλ σημείωσε το 0-2 ενώ οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 1-2 με τέρμα που πέτυχε ο Καρολίδης.

ΠΑΟΚ Κ17 : Κουτογλίδης, Παντεκίδης, Χατζηδίμπας, Κασαπίδης, Ξεπαπαδέας (79΄ Βαρλάμης), Παναγιωτίδης (65΄ Καρολίδης), Δημητριάδης, Κώστας, Πούφλης (69΄ Κούστα), Συράκος, Κάκος (61΄ Κουτούσης).

SKODA Ξάνθη Κ17 : Νομικός, Ζώτος, Ψεμματάς, Πουλουκτσής, Βαφειάδης, Μπουνταγκίδης, Θεοδωρίδης Χ., Τουμαντζίδης (75′ Παπανικολάου), Μελισσόπουλος, Δημητριάδης (80′ Μπουναρτζής), Χατζής (85′ Σαμπανίδης).

Βέροια Κ17 – Άρης Κ17 1-1