Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός 0-5

e5957c32cbc89a6b5eef955de760c044_LΜε εντυπωσιακό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην αυλαία του πρώτου γύρου της Super League ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με σκορ του Απόλλωνα Σμύρνης στο “Γεώργιος Καμάρας”.

Παράλληλα οι “ερυθρόλευκοι” κατέρριψαν το αήττητο εκτός έδρας ρεκόρ τους που κρατούσε από το 1974, φτάνοντας τα 30 παιχνίδια δίχως ήττα μακριά από το “Γ. Καραϊσκάκης”, μετρώντας σε αυτό το σερί 26 νίκες και 4 ισοπαλίες.

Ο Λόρι Σάντσες ξεκίνησε με τους Τζόρβα, Χατζηζήση, Δεληζήση, Άλβαρες, Κανακούδη, Κόρμπο, Τσοκάνη, Αργυρόπουλο, Γκουέλα, Μπάρκογλου και Πετρόπουλο στην βασική ενδεκάδα του Απόλλωνα Σμύρνης, προτιμώντας μια διάταξη 4-4-1-1.

Ο Μίτσελ από την πλευρά του είχε στο βασικό σχήμα του Ολυμπιακού τους  Ρομπέρτο, Τόρες, Μανωλά, Σιόβα, Μπονγκ, Μασάντο, Σαμάρη, Φουστέρ, Κάμπελ, Ντομίνγκες και Ολαϊτάν, σε διάταξη 4-2-3-1.

Μετά από ένα στείρο πρώτο 25λεπτο, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο τις στημένες φάσεις και πέτυχε τρία γκολ στο 26′, το 31′ και το 41′, με σκόρερ κατά σειρά τους Φουστέρ, Μανωλά και Σάμαρη, διαμορφώνοντας το 0-3 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι ελάχιστες ελπίδες των γηπεδούχων για κάτι καλό στο ματς εξανεμίστηκαν με την αποβολή του Κανακούδη στο 53′ και ο Σαβιόλα, που στην ανάπαυλα είχε αντικαταστήσει τον Ντομίνγκες, σημείωσε ακόμη δύο γκολ για τον Ολυμπιακό φτάνοντας το σκορ στο τελικό 0-5.

Απόλλων Σμύρνης : Τζόρβας, Χατζηζήσης, Δεληζήσης, Άλβαρες, Κανακούδης, Κόρμπος (84′ Τσεμπερίδης), Τσοκάνης, Αργυρόπουλος, Γκουέλα (66′ Έγκον), Μπάρκογλου (57′ Τσιλιγκίρης), Πετρόπουλος.

Ολυμπιακός : Ρομπέρτο, Τόρες, Μανωλάς, Σιόβας, Μπονγκ, Μασάντο (65′ Ιμπαγάσα), Σαμάρης (58′ Μανιάτης), Φουστέρ, Κάμπελ, Ντομίνγκες (46′ Σαβιόλα), Ολαϊτάν.

Γκολ: 26′ Φουστέρ, 31′ Μανωλάς, 41′ Σάμαρης, 63′ και 80′ Σαβιόλα