Καρμέλο Άντονι – Απίστευτη εμφάνιση με 62 πόντους!

pegasus_LARGE_t_1041_106178925Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και οι Μπακς στις… ήττες. Ο Έλληνας γκαρντ αγωνίστηκε για 26 λεπτά στο ματς με τους Καβαλίερς, έχοντας 10 πόντους (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα και 1 κλέψιμο, αλλά το Μιλγουόκι… παραδόθηκε με 93-78.

Το ματς της ημέρας πάντως έγινε στο «Madison Square Garden» εκεί όπου σχεδόν 20.000 θεατές απόλαυσαν το σόου του Καρμέλο Άντονι. Οι Νικς συνέτριψαν τους Μπόμπκατς με 125-96 με τον σούπερ σταρ τους να διαλύει το ένα ρεκόρ πίσω από το άλλο! Ο «Μέλο» σταμάτησε στους 62 πόντους έχοντας 23/35 σουτ (6/11 τρίποντα) και 13 ριμπάουντ, συντρίβοντας το προηγούμενο προσωπικό του ρεκόρ (είχε σκοράρει 50 πόντους δυο φορές ως παίκτης των Νάγκετς και μια με τη φανέλα των Νικς).

Στην ομάδα της Νέας Υόρκης μέχρι χθες υπήρχε το ρεκόρ του Μπέρναντ Κινγκ με 60 πόντους από το 1984. Ο Άντονι το κατέρριψε κι αυτό! Στο «Madison Square Garden» ο Κόμπε Μπράιαντ είχε το ρεκόρ πόντων, σημειώνοντας 61 σε έναν αγώνα πριν από τέσσερα χρόνια. Ο Άντονι το κατέρριψε κι αυτό! Στα φετινά παιχνίδια του ΝΒΑ, ο Κέβιν Ντουράντ με τους 54 πόντους που έβαλε την περασμένη εβδομάδα είχε το καλύτερο ρεκόρ. Ο Άντονι το κατέρριψε κι αυτό!

Ο «Μέλο» πέτυχε 20 πόντους στην πρώτη περίοδο και τελείωσε με 37 το ημίχρονο ευστοχώντας μέχρι και από το κέντρο του γηπέδου(!), ενώ πριν καν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος είχε φτάσει τους 56 πόντους. Έμεινε στο παρκέ σχεδόν ως το τέλος και όταν έφτασε τους 62, ξεπερνώντας τους πάντες και τα πάντα, αποσύρθηκε στον πάγκο εν μέσω αποθέωσης…