K20 - K17 - K15

Super League K20 – Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

m13904686270_super_league_k20 (2)Το Σάββατο 25 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκαν τα περισσότερα παιχνίδια της 21ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Υποδομής Super League U20. Μεγάλες εκπλήξεις σε Πρόχωμα και Ξάνθη καθώς ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός ηττήθηκαν από Βέροια και Skoda αντίστοιχα. Επωφελημένος ο Παναθηναϊκός

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο Πρόχωμα από τη Βέροια με σκορ 1-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με το Μελικιώτη, μόλις στο 6΄ και από το 10΄ έπαιζαν και με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής του Πιαστόπουλου με απευθείας κόκκινη.

Ο ΠΑΟΚ είχε σημαντική ευκαιρία να ισοφαρήσει με πέναλτι στο 21΄ όμως ο Κουλούρης αστόχησε. Τελικά ισοφάρησε με τον ίδιο παίκτη λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ωστόσο οι γηπεδούχοι αγωνιζόμενοι από το 83΄ με 9 παίκτες πια, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το ισόπαλο σκορ και πάλι ο Μελικιώτης ήταν εκείνος που στις καθυστερήσεις αυτή τη φορά, σκόραρε για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έκαναν την έκπληξη και επικράτησαν τελικά απέναντι στο σύνολο του Βλάνταν Ίβιτς.

Ήττα με σκορ 2-1 και για τον Ολυμπιακό ο οποίος αντιμετώπιζε στη Ξάνθη τη Skoda. Ο Παπαδημητρίου ήταν ο σκόρερ και των δύο γκολ για την ομάδα του Νίκου Κεχαγιά η οποία έκανε τη δεύτερη μεγάλη έκπληξη της ημέρας. Για την ομάδα του Μπερντ Στορκ μείωσε στις καθυστερήσεις ο Πασαλίδης.

Επωφελημένος από τις ήττες Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ ήταν ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε στο Κορωπί επί του Πλατανιά με σκορ 2-0, με τα γκολ των Χαλκιαδάκη- Φάζου και Γιαννιτσάνη με πέναλτι.

Με αυτήν τη εξέλιξη η ομάδα του Παναθηναϊκού βρέθηκε στη 2η θέση του Πρωταθλήματος με 36 βαθμούς, (όσους έχει και ο ΠΑΟΚ ) και μάλιστα με 2 αγώνες λιγότερους σε σχέση με τον πρωτοπόρο με 37 βαθμούς Ολυμπιακό αλλά και 1 αγώνα λιγότερο από τον ΠΑΟΚ.

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι στην Τρίπολη, ο Αστέρας επιβλήθηκε του ΟΦΗ ο οποίος βρισκόταν σε ανοδική πορεία με συνεχόμενα επιτυχή αποτελέσματα. Οι γηπεδούχοι παραβίασαν τέσσερις φορές, με γκολ των Τσόφλιου, Τόγρου και Γκρόσιου, την εστία της ομάδας από την Κρήτη, η οποία αντέδρασε όμως και με γκολ των Μαραθιανού και Φάζου μείωσαν για το τελικό 4-2.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του Σαββάτου, ο Λεβαδειακός με πέναλτι του Πέππα στο 81΄ έκαμψε τελικά την αντίσταση του Αρη με 1-0, όπως και ο Ατρόμητος με το ίδιο σκορ τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Εργοτέλης στην Κρήτη επικράτησε επί του Παναιτωλικού με 3-1 ενώ τέλος ο Πανιώνιος επικράτησε στην έδρα του Πανθρακικού με σκορ 1-2.

Η 21η αγωνιστική ολοκληρώθηκε σήμερα με το ισόπαλο αποτέλεσμα ανάμεσα στην Καλλονή και τον Απόλλων Σμύρνης. Αναλυτικά :

12

*Ο Παναθηναϊκός έχει 4 ματς λιγότερα, ο ΠΑΟΚ 3, ο Ολυμπιακός 2, ο Παναιτωλικός 2, Αστέρας Τρίπολης, SKODA Ξάνθη και Πανιώνιος από 1.