Α-Β-Γ Εθνική

Β Εθνική Γυναικών – Μεγάλη νίκη για τα Τρίκαλα επί του Άρη! (βαθμολογία)

1715a9bcafc4936d3266138c7b84781a_XLΠολύ σπουδαία νίκη, ίσως τη σημαντικότερη της σύντομης ιστορίας τους, σημείωσαν σήμερα τα κορίτσια του ΑΟΤ 2011, λυγίζοντας στο δημοτικό στάδιο τον πρωτοπόρο Άρη με σκορ 1-0

Στο εξ’ αναβολής ντέρμπι της Β’ Εθνικής, που πραγματοποιήθηκε υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες, καθώς στη μεγαλύτερή του διάρκεια έπεφτε καταρρακτώδης βροχή, οι παίκτριες του Γιώργου Λουλέ, υπερβάλλοντας εαυτούς, κατάφεραν να φτάσουν στη σπουδαία επικράτηση, επί του πρωτοπόρου της βαθμολογίας.

Μία νίκη, που κυρίως είναι για το γόητρο, αφού τα Τρίκαλα πάρα πολύ δύσκολα θα καταφέρουν να παρουν την πρώτη προνομιούχο θέση που οδηγεί στην Α’ Εθνική.

Το χρυσό τέρμα για τις νικήτριες σημείωσε στο 38′ η Σοφία Γιουβρή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Την εσχάτη των ποινών είχε κερδίσει νωρίτερα η Λισγάρα, που ανατράπηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Οι φιλοξενούμενες είχαν 2-3 καλές στιγμές, προκειμένου να πετύχουν ένα τέρμα, αλλά οι Τρικαλινές πολύ σωστά στημένες στον αγωνιστικό χώρο, κατάφεραν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους, ενώ έχασαν και εκείνες μία καλή ευκαιρία με τη Λαγούδη να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Να σημειωθεί ότι στα τελευταία 15 λεπτά ο Αρης αγωνίστηκε με 10 παίκτριες, λόγω αποβολής της Κηπουρού που στην ίδια φάση είδε δύο κίτρινες κάρτες, η δεύτερη για διαμαρτυρία.

Ο αγώνας στιγματίστηκε από το σοβαρό τραυματισμό της Χουτουριάδου , που αποχώρησε λίγα λεπτά πριν τη λήξη της συνάντησης και δυστυχώς οι άνθρωποι του Αρη μας ενημέρωσαν ότι έχει υποστεί κατάγματα στα πλευρά.

Επίσης στο 20λεπτο αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι και η Όλγα Παπαδημητρίου από πλευράς Τρικάλων, που αντικαταστάθηκε από τη Χρύσα Πούλιου.

Το τελευταία σφύριγμα του διαιτητή κ. Τσέτσιλα συνοδεύτηκε από έξαλλους πανηγυρισμούς για τις νικήτριες στον αγωνιστικό χώρο και τους φιλάθλους τους στην κερκίδα, ενώ η χαρά μεταφέρθηκε στα αποδυτήρια.

Τρίκαλα 2011: Χαρακοπούλου, Παπαδημητρίου, Τζιώρα, Λουλέ, Χύμα, Λαγούδη, Γιαννούλα, Γεραγόρη, Λισγάρα, Γιουβρή, Λάσκου. Αγωνίστηκαν και οι :Πούλιου, Ευθυμίου,Ζάχου

Άρης : Ψάλτη, Κηπουρού, Πασπάλη, Χουτουριάδου, Γρηγοριάδου, Κολλήγα, Βαμπούλα, Μαντάτζη, Γκόγκα, Παράσχου, Κώττα. Αγωνίστηκαν και οι: Σαμιωτάκη, Μίχου