Κατηγορίες
Μικτές Ημαθίας

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Προεπιλογής – Οι αποστολές και το πρόγραμμα

b_280_280_16777215_0___images_stories_1_13_xeimonas_2014_teliki_fasi_paidon_neon_zonesΠρεμιέρα θα έχουμε την Κυριακή (13/4) για τη Γ’ Φάση  του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων, καθώς συγκροτήθηκαν οι αντιπροσωπευτικές ομάδες των τεσσάρων Ζωνών, που θα λάβουν μέρος σε τουρνουά, για να αναδειχθούν οι πρωταθλήτριες ομάδες Παίδων και Νέων για την αγωνιστική περίοδο 2013- 2014.

Στην Κατερίνη και το διάστημα από 13 έως 16 Απριλίου 2014 θα διεξαχθεί η 3η και τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων στις κατηγορίες Παίδων (γεννηθέντες τα έτη 2000-2001) και Νέων (γεννηθέντες 1998-1999).

Το πρωτάθλημα αυτό ιδιαιτέρως αξιόλογο, υλοποιήθηκε από την Ε.Π.Ο. μετά από πρόταση και εισήγηση του Ομοσπονδιακού προπονητή Φερνάντο Σάντος και των συνεργατών του προπονητών Τάκη Φύσσα και Λεωνίδα Βόκολου.

Δίνει την ευκαιρία στους Εθνικούς προπονητές να επιλέξουν τους ικανότερους νεαρούς ποδοσφαιριστές, οι οποίοι στη συνέχεια στελεχώνουν τα Εθνικά συγκροτήματα των Παίδων και Νέων.

Στην τρίτη και τελευταία φάση θα συμμετάσχουν οι 4 αντιπροσωπευτικές ομάδες των δύο κατηγοριών που προέκυψαν μετά από περιφερειακούς αγώνες.

Οι πρωταθλητές των περιφερειακών αγώνων (Β΄ φάση) διαμόρφωσαν τις ομάδες με γεωγραφική εκπροσώπηση: Βορράς (1η Ζώνη) – Κεντρική Ελλάδα (2η Ζώνη) – Νότος (3η Ζώνη – Νησιά (4η Ζώνη), αφού πρώτα προεπιλέχθηκαν και αναδείχθηκαν (Α΄ φάση ) από τις 52 ποδοσφαιρικές ενώσεις της χώρας.

Οι συναντήσεις που θα φιλοξενηθούν στο Α΄ Δ.Α.Κ. Κατερίνης από 13 έως 15 Απριλίου 2014 και θα διεξαχθούν των Παίδων στις 3:00 μ.μ., των Νέων στις 5:30 μ.μ., ενώ οι τελικοί θα πραγματοποιηθούν την Μ. Τετάρτη (16/4) των Παίδων στις 10 το πρωί και των Νέων στις 12:30 το μεσημέρι.

Οι αγώνες διέπονται και διεξάγονται με τις απαιτήσεις και τους κανόνες της UEFA. Λόγω του ενδιαφέροντος θα τους παρακολουθήσουν προπονητές, σκάουτερ και μάνατζερ, μιας και αυτές οι κατηγορίες προδιαγράφουν το μέλλον του Ελληνικού ποδοσφαίρου.

Είναι αξιόλογο να επισημάνουμε ότι η Πιερία θα έχει την ευκαιρία να φιλοξενήσει για πέντε ημέρες, 180 ποδοσφαιριστές, αλλά και σημαντικό αριθμό προπονητών, συνοδών και γονέων των αθλουμένων. Το πρόγραμμα των αγώνων της Γ΄ φάσης – Α’ Δ.Α.Κ. Κατερίνης :

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΙΔΩΝ

Κυριακή 13 Απριλίου

1η Ζώνη – 2η Ζώνη, ώρα: 15.00

Μ. Δευτέρα 14 Απριλίου

3η Ζώνη – 4η Ζώνη, ώρα: 15.00

Μ. Τρίτη 15 Απριλίου

Μικρός τελικός, ώρα: 15.00

Μ. Τετάρτη 16 Απριλίου

Τελικός, ώρα: 10.00

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΝΕΩΝ

Κυριακή 13 Απριλίου

1η Ζώνη – 2η Ζώνη, ώρα: 17.30

Μ. Δευτέρα 14 Απριλίου

3η Ζώνη – 4η Ζώνη, ώρα: 17.30

Μ. Τρίτη 15 Απριλίου

Μικρός τελικός, ώρα: 17.30

Μ. Τετάρτη 16 Απριλίου

Τελικός, ώρα: 12.30

Οι αποστολές των Ζωνών

Από την ΕΠΟ ανακοινώθηκαν οι ποδοσφαιριστές που επιλέχθηκαν για να συγκροτήσουν τις ομάδες Παίδων και Νέων της 1ης, 2ης, 3ης και 4ης Ζώνης μετά από εισήγηση των Ομοσπονδιακών Προπονητών, οι οποίοι θα συμμετέχουν στους αγώνες της Γ΄ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων περιόδου 2013 – 2014 που θα διεξαχθούν στην Πιερία (13 – 16/04). Αναλυτικά:

1η ΖΩΝΗ – ΒΟΡΕΙΑ (1η -2η – 3η Περιφέρεια)

Οι ποδοσφαιριστές επιλέχθηκαν μετά από εισήγηση του Ομοσπονδιακού Προπονητή της 1ης Ζώνης, Θεόδωρου Ελευθεριάδη είναι οι:

1η ΖΩΝΗ ΠΑΙΔΩΝ

Βουτσάς Δημήτριος (ΕΠΣ Μακεδονίας), Διαμαντής Απόστολος (ΕΠΣ Σερρών), Ζαφειρίου Ιωακείμ (ΕΠΣ Μακεδονίας), Ζουρνατζίδης Κωνσταντίνος (ΕΠΣ Μακεδονίας), Ιτσκάρας Αντώνιος (ΕΠΣ Ημαθίας), Ιωάννου Ιωάννης (ΕΠΣ Ημαθίας), Καράμπελας Ευστάθιος (ΕΠΣ Πέλλας), Κύρτσος Ευάγγελος (ΕΠΣ Μακεδονίας), Μαλαδένης Νικόλαος (ΕΠΣ Ξάνθης), Μελιόπουλος Δημήτριος (ΕΠΣ Ημαθίας), Μιχαηλίδης Ιωάννης (ΕΠΣ Πέλλας), Νεοφυτίδης Γεώργιος (ΕΠΣ Μακεδονίας), Ντουμάνης Παρασκευάς (ΕΠΣ Ημαθίας), Παπάζογλου Ελευθέριος (ΕΠΣ Καβάλας), Πατσίκας Στέργιος (ΕΠΣ Καστοριάς), Πιτσιάβας Ζήνων (ΕΠΣ Κοζάνης), Σουλεϊμάν Οκάν (ΕΠΣ Ξάνθης), Σπυρίδης Θεόδωρος (ΕΠΣ Καβάλας), Σωτηρίου Ηλίας (ΕΠΣ Κοζάνης) και Τσαούσης Μάριος (ΕΠΣ Μακεδονίας).

1η ΖΩΝΗ ΝΕΩΝ

Αλμασίδης Αντώνιος (ΕΠΣ Κιλκίς), Γάκης Ανδρέας (ΕΠΣ Μακεδονίας), Γεωργιάδης Ανδρόνικος (ΕΠΣ Καστοριάς), Δοξάκης Δημήτριος (ΕΠΣ Μακεδονίας), Δράμπαλης Κωνσταντίνος (ΕΠΣ Δράμας), Εππας Παύλος (ΕΠΣ Μακεδονίας), Ζιώγας Κωνσταντίνος (ΕΠΣ Κοζάνης), Ηλιόπουλος Λάζαρος (ΕΠΣ Φλώρινας), Καπτέλι Ρετζίνο (ΕΠΣ Δράμας), Κώτσιου Νικόλαος (ΕΠΣ Καβάλας), Μυλωνάς Γεώργιος (ΕΠΣ Ημαθίας), Νεστορόπουλος Αχιλλέας (ΕΠΣ Ημαθίας), Παυλίδης Ευάγγελος (ΕΠΣ Μακεδονίας), Παπακωνσταντίνου Κωνσταντίνος (ΕΠΣ Κοζάνης), Ράπτης Νικόλαος (ΕΠΣ Μακεδονίας), Σαββίδης Νεόφυτος (ΕΠΣ Σερρών), Σαμανίδης Δημήτριος (ΕΠΣ Μακεδονίας), Σαμπατζής Κωνσταντίνος (ΕΠΣ Δράμας), Τσαλακόπουλος Κωνσταντίνος (ΕΠΣ Ημαθίας) και Φιλιππίδης Γεώργιος (ΕΠΣ Δράμας).

2η ΖΩΝΗ – ΚΕΝΤΡΙΚΗ (4η- 5η – 6η Περιφέρεια)

Οι ποδοσφαιριστές επιλέχθηκαν μετά από εισήγηση των Ομοσπονδιακών Προπονητών της 3ης Ζώνης, Θοδωρή Παχατουρίδη και Χαράλαμπου Ζελενίτσα είναι οι:

2η ΖΩΝΗ ΠΑΙΔΩΝ

Πατσιούρας Γεώργιος (ΕΠΣ Ιωαννίνων), Καλαϊτζίδης Απόστολος (ΕΠΣ ΕΠΣ Πιερίας), Βήχος Παναγιώτης-Μάριος (Επς Φωκίδας), Μαυρουτσίκος Ιωάννης (ΕΠΣ Ευβοίας), Μανιώτης Σεραφείμ (ΕΠΣ Φθιώτιδας), Κουλούρης Αντώνης (ΕΠΣ Κέρκυρας), Ζωχιός Σπύρος (ΕΠΣ Κέρκυρας), Γαϊτανίδης Αντώνης (ΕΠΣ Ιωαννίνων), Λιάπης Γεώργιος (ΕΠΣ Ιωαννίνων), Παπαδόπουλος Ελευθέριος (ΕΠΣ Ιωαννίνων), Βασιλάκης Σπύρος (ΕΠΣ Κέρκυρας), Τσώκος Νίκος (ΕΠΣ Φωκίδας), Κυρίτσης Αθανάσιος (ΕΠΣ Λάρισας), Κυρίτσης Ιωάννης (ΕΠΣ Λάρισας), Κακαμάνης Αθανάσιος (ΕΠΣ Λάρισας), Κωφός Χρήστος (ΕΠΣ Λάρισας), Καλύβας Ιωάννης (ΕΠΣ Λάρισας), Ντινέ Εμμανουήλ (ΕΠΣ Τρικάλων), Οικονομίκος Αστέριος (ΕΠΣ Πιερίας), Ζιάκας Δημήτριος (ΕΠΣ Λάρισας).

2η ΖΩΝΗ ΝΕΩΝ

Λύτρας Ορφέας (ΕΠΣ Φωκίδας), Τσιμουράκος Νίκος (ΕΠΣ Καρδίτσας), Ζήσης Βασίλης (ΕΠΣ Άρτας), Σόφιας Ελευθέριος (ΕΠΣ Θεσπρωτίας), Παππάς Φώτης (ΕΠΣ Άρτας), Πάρρας Αλέξανδρος (ΕΠΣ Ιωαννίνων), Τρεπεκλής Δημήτριος (Επς Κέρκυρας), Σπάρος Λουκάς (ΕΠΣ Βοιωτίας), Λεοντίου Γεώργιος (ΕΠΣ Βοιωτίας), Μερεντίτης Παναγιώτης (ΕΠΣ Βοιωτίας), Βάρκας Ιωάννης (ΕΠΣ Ευβοίας), Παυλάκης Χρήστος (ΕΠΣ Ευβοίας), Σπηλιώτης Νικόλαος (Επς Ευβοίας), Ντίνης Απόστολος (ΕΠΣ Θεσπρωτίας), Γαλούπης Νίκος (ΕΠΣ Ευβοίας), Βουτσέλας Ευάγγελος (ΕΠΣ Τρικάλων), Αλεξόπουλος Δημήτρης (ΕΠΣ Τρικάλων), Δερμιντζάκης Ανδρέας (ΕΠΣ Θεσαλίας), Τσιμπούκας Νίκος (Πιερίας), Καλφούτσος Ηλίας Λάρισας).

3η ΖΩΝΗ – ΝΟΤΙΑ (7η – 8η -9η Περιφέρεια)

Οι ποδοσφαιριστές επιλέχθηκαν μετά από εισήγηση του Ομοσπονδιακού Προπονητή της 3ης Ζώνης, Βασίλη Γεωργόπουλου είναι οι:

3η ΖΩΝΗ ΠΑΙΔΩΝ

Παπαθεοδωρίδης Βασίλης (ΕΠΣ Μεσσηνίας), Πετεινάτος Ευάγγελος (ΕΠΣ Κεφαλλήνιας). Τσαπάρας Λεωνίδας (ΕΠΣ Πειραιά), Βιταλιώτης Γεώργιος (ΕΠΣ Αν. Αττικής), Στυλιανόπουλος Κων/νος (ΕΠΣ Αν. Αττικής), Ντόβας Δημήτριος (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας), Μαργαρίτης Αλέξανδρος (ΕΠΣ Πειραιά), Σταμούλης Κων/νος (ΕΠΣ Αχαΐας), Φωτόπουλος Γρήγορης (ΕΠΣ Αρκαδίας), Καφεντζής Νικόλαος (ΕΠΣ Αχαΐας), Αντζούλας Γεώργιος (ΕΠΣ Αχαΐας), Μουρελάτος Άγγελος(ΕΠΣ Πειραιά), Γλέζος Κυριακός (ΕΠΣ Αρκαδίας), Ρούνης Ανδρέας (ΕΠΣ Ηλείας), Κατσούκης Χρηστός (ΕΠΣ Πειραιά), Κανελλόπουλος Γεώργιος (ΕΠΣ Λακωνίας), Χριστόπουλος Ιωάννης (ΕΠΣ Αχαΐας), Τσιριγώτης Θεόδωρος (ΕΠΣ Ζακύνθου), Βασιλέρης Γεώργιος (ΕΠΣ Αργολίδας), Σπίνος Κων/νος (ΕΠΣ Αθήνας).

3η ΖΩΝΗ ΝΕΩΝ

Μάλαμας Ιωάννης (ΕΠΣ Μεσσηνίας ), Λάγιος Νικόλαος (ΕΣΠ Μεσσηνίας), Δημόπουλος Νικόλαος (ΕΠΣ Αχαΐας), Κουβέλης Αντώνιος (ΕΠΣ Αθήνας), Κοφσανίδης Παναγιώτης (ΕΠΣ Αθήνας), Κορνέζος Γεώργιος (ΕΠΣ Λακωνίας), Σπηλιώτης Ηλίας (ΕΠΣ Κορίνθιας), Μαρκόπουλος Αργυρής (ΕΠΣ Αχαΐας), Λαζανάς Γεώργιος (ΕΠΣ Αχαΐας), Γαληνάκης Εμμανουήλ (ΕΠΣ Αθήνας), Λεγάτος Δημήτρης (ΕΠΣ Αχαΐας), Χατζημιχάλης Άγγελος (ΕΠΣ Αθήνας), Θυμιανός Αλέξης (ΕΠΣ Αθήνας), Μπίρμπας Παναγιώτης (ΕΠΣ Ηλείας), Ανδρεόπουλος Γεώργιος (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας), Γιαννόπουλος Δημήτρης (ΕΠΣ Αθήνας), Αυγέρης Ιωάννης (ΕΠΣ Αχαΐας), Πατούλιας Νικόλαος (ΕΠΣ Πειραιά), Μπίτρας Ηλίας (ΕΠΣ Αχαΐας), Δέδες Γεράσιμος (ΕΠΣ Αθήνας).

4η ΖΩΝΗ – ΝΗΣΩΝ (10η – 11η Περιφέρεια)

Οι ποδοσφαιριστές επιλέχθηκαν μετά από εισήγηση του Ομοσπονδιακού Προπονητή της 4ης Ζώνης, Χαράλαμπου Ζελενίτσα είναι οι:

4η ΖΩΝΗ ΠΑΙΔΩΝ

Χνάρης Εμμανουήλ (ΕΠΣ Ρεθύμνου), Αργυρουδάκης Νικόλαος (ΕΠΣ Χανίων), Παπαματθαιάκης Νικήτας (ΕΠΣ Λασιθίου), Μαυροειδής Γεώργιος (ΕΠΣ Ηρακλείου), Γιακουμάκης Πέτρος (ΕΠΣ Χανίων), Λαγουδάκης Κωνσταντίνος (ΕΠΣ Ηρακλείου), Αζίζης Νεκτάριος (ΕΠΣ Ηρακλείου), Σταυρακάκης Εμμανουήλ (ΕΠΣ Ηρακλείου), Πλαυτάκης Αρκάδιος (ΕΠΣ Ηρακλείου), Κομνηνός Ιπποκράτης (ΕΠΣ Ηρακλείου), Παπουτσιδέλης Παναγιώτης (ΕΠΣ Λέσβου), Μπακίρης Μανώλης (ΕΠΣ Δωδεκανήσου), Χοχλαστός Ιωάννης (ΕΠΣ Δωδεκανήσου), Αρνομάλλης Νίκος (ΕΠΣ Λέσβου), Ράφτης Αντώνης (ΕΠΣ Δωδεκανήσου), Τσαβάρης (ΕΠΣ Δωδεκανήσου), Μαρίνος Γιώργος (ΕΠΣ Λέσβου), Διακογεωργίου Αντώνης (ΕΠΣ Δωδεκανήσου), Κακαβελάκης Δημήτριος (ΕΠΣ Χανίων), Παλαμούτσης Χρήστος (ΕΠΣ Λέσβου).

4η ΖΩΝΗ ΝΕΩΝ

Σαμολαδάς Κωνσταντίνος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου), Καληώρας Γεώργιος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου), Κεφαλλιανός Εμμανουήλ (ΕΠΣ Δωδεκανήσου), Βερβέρης Απόστολος (ΕΠΣ Λέσβου), Φουάσης Αντώνης (ΕΠΣ Κυκλάδων), Δημητριάδης Πέτρος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου), Κούγιος Σταύρος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου), Μπαστιάνος Ιωάννης (ΕΠΣ Χίου), Ψαννής Δημήτριος (Λέσβου), Καμπόσος Πέτρος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου), Μανουσάκης Γεώργιος (ΕΠΣ Ηρακλείου), Μαργκουδάκης Χαράλαμπος (ΕΠΣ Χανίων), Νηστικάκης Παναγιώτης (ΕΠΣ Ηρακλείου), Σωμαράκης Πέτρος (ΕΠΣ Ηρακλείου), Κουράκης Μάρκος-Φανούριος (ΕΠΣ Χανίων), Ρουσάκης Ευγένιος (ΕΠΣ Χανίων), Καρτελιανάκης Εμμανουήλ (ΕΠΣ Ηρακλείου), Δερμιτζάκης Βασίλειος (ΕΠΣ Λασιθίου), Λαμπράκης Κωνσταντίνος (ΕΠΣ Λασιθίου).

*football-academies.gr