Ποδόσφαιρο

Κύπελλο Ελλάδας Ποδοσφαίρου Γυναικών – Το ζευγάρι του τελικού!

54608917-20c4-4a15-9235-ded850d82c18_pgMain

Τρίκαλα 2011 – ΠΑΟΚ  0-8

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης συνέτριψε 8-0 την αντίστοιχη των Τρικάλων 2011 και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικείων Ομάδων, όπου θα διεκδικήσει όπως και πέρυσι το βαρύτιμο τρόπαιο.

Ο «δικέφαλος του βορρά» μετέτρεψε τον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης, που διεξάγεται στο γήπεδο της ΕΠΣ Πιερίας, σε παράσταση για έναν ρόλο και δεν άφησε κανέναν περιθώριο στα Τρίκαλα 2011 να αμφισβητήσουν την ανωτερότητά του.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για την ομάδα του ΠΑΟΚ η Δήμητρα Παντελιάδου, η οποία πέτυχε καρέ τερμάτων μέσα σε διάστημα 20 λεπτών (!) επίτευγμα που δεν έχει προηγούμενο σε ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικείων Ομάδων και δύσκολα ενδεχομένως να καταρριφθεί.

Το δρόμο προς την επιβλητική επικράτηση του ΠΑΟΚ είχε ανοίξει στο 10ο λεπτό η Ντιμιτρίεβις ενώ στο 25ο λεπτό η Δημητρίου διπλασίασε τα τέρματα για τις κατόχους του τροπαίου. Ο «δικέφαλος του βορρά» ήταν σαρωτικός στο δεύτερο μέρος, όταν και πέτυχε άλλα έξι γκολ.

Η Παντελιάδου, λοιπόν, πήρε το… όπλο της και άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς στο 55ο, 56ο, 67ο και 75ο λεπτό. Η Αρβανιτάκη έβαλε και το δικό της όνομα στον πίνακα των σκόρερ στο 76ο λεπτό ενώ δύο λεπτά μετά η Γκάτσιου διαμόρφωσε το τελικό 8-0.

ΤΡΙΚΑΛΑ 2011 (Γεώργιος Λουλές): Χαρακοπούλου- Παπαδημητρίου, Τζιώρα, Λάσκου (80′ Χατζηκυργιάκου), Λουλέ, Χύμα, Γιουβρή (67′ Κορδελά), Γιαννουλά, Παπακώστα (46′ Λισγάρα), Γεραγόρη, Λαγούδη.

ΠΑΟΚ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Αλέξης Κατικαρίδης): Παπακωνσταντίνου- Βλασιάδου, Αδαμάκη, Δημητρίου (62′ Χαμαλίδου), Τσελέκογλου, Χατζηγιαννίδου, Μάρκου (75′ Τσίτσια), Αρβανιτάκη, Παντελιάδου, Ντιμιτρίεβιτς, Γκατζογιάννη (46′ Γκάτσιου).

756d6ef6-658f-4320-b3b5-a14651f0c530_pgMain

Αμαζόνες Δράμας – Ελπίδες Καρδίτσας  2-0

Οι Αμαζόνες Δράμας ήταν οι νικήτριες στον δεύτερο ημιτελικό του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικείων Ομάδων 2014, αφού επικράτησαν με σκορ 2-0 της Ακαδημίας Ελπίδες Καρδίτσας ’94.

Η ομάδα από τη Δράμα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε στο πρώτο 25λεπτο του αγώνα, με πέναλτι της Μπιρτόιβ στο 14ο λεπτό και σουτ της Μήτκου στο 25ο λεπτό, αιφνιδίασε την ομάδα από τη Θεσσαλία και επί της ουσίας διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αντίπαλος των Αμαζόνων στον τελικό ο ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης. Ο τελικός θα διεξαχθεί και αυτός στο γήπεδο της ΕΠΣ Πιερίας την Κυριακή 11/5/2014 και ώρα 20:15.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ’94: Μελάκη- Σίμου, Αλεξίου, Ρήγα, Μελισσού (85′ Γαγάρα), Σακελλάρη, Κόλλια, Σάλκοβιτς, Ζντράβκοβιτς, Κόγγουλη, Σρετένοβιτς.

ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: Οπρέα- Κουσάκι, Γρηγορίου (90′ Μοσχοπούλου), Πελεκούδα, Μπιρτόιβ (86′ Χατζηνίκου), Ζήγρα, Χατζήογλου (87′ Μαλισιώρα), Φωτιάδου, Κ.Παπαδοπούλου, Α.Παπαδοπούλου, Μήτκου.