Super League 1 - Γ Εθνική / Τοπικά

Πλατανιάς – Κισσαμικός (1-2) Για 56′ ο Σούκιας, 79′ ο Λαζαρίδης, στο δεύτερο ο Πασιαλής

10409277_618217334958203_6843918228669496375_nΑν και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ η ομάδα του Κισσαμικού επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση του Πλατανιά με 2-1, στο γήπεδο του Μάλεμε.

Ο εκπρόσωπος των Χανίων στη Super League αγωνίστηκε χωρίς τους παίκτες που έπαιξαν βασικοί στην πρεμιέρα πρωταθλήματος με τον Ατρόμητο, αλλά χρησιμοποίησε τα νέα του αποκτήματα Τζίλβαν και Μιλούνοβιτς.

Ο Κισσαμικός στο πρώτο ημίχρονο δεν έδειξε καλό πρόσωπο και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 16′ από το όμορφο γκολ του Τόρες. Στην επανάληψη όμως οι παίκτες του Σπύρου Μπαξεβάνου ανέβασαν την απόδοσή τους και με “χρυσή” αλλαγή τον Στεφανίδη κατάφεραν να πάρουν τη φιλική νίκη-γοήτρου.

Στο 64′ ο Στεφανίδης ισοφάρισε στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα και τρία λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κιπτίου.

Φάσεις-γκολ

6’ Σουτ του Τσοντάκη απέκρουσε ο Λαζαρίδης.
11’ Εκτέλεση φάουλ του Τζίλβαν, κεφαλιά του Κουλιμπαλί, η μπάλα προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι.
16’ ΓΚΟΛ: Με ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής ο Τόρες ανοίγει το σκορ (1-0).
17’ Σουτ του Λώττα άουτ.
21’ Σουτ του Τσοντάκη αποκρούει ξανά ο Λαζαρίδης.
47’ Από τη συνεργασία με τον Λώττα ο Κιπτίου βγαίνει μόνος απέναντι από τον Ολιμπά, αλλά το πλασέ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα του Πλατανιά.
52’ Σουτ του Φιγκέιρα μπλοκάρει ο Λαζαρίδης.
55’ Στο σουτ του Τόρες η μπάλα καταλήγει άουτ.
64’ ΓΚΟΛ: Ιδανική σέντρα του Κιπτίου, ο Στεφανίδης στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (1-1).
67’ ΓΚΟΛ: Ο Στεφανίδης ανατρέπεται από τον Ντεντάκη και το πέναλτι εκτελεί εύστοχα ο Κιπτίου για το 1-2.
73’ Ο Λαζαρίδης μπλοκάρει το σουτ του Γιακουμάκη.
90+2’ Από πλάγια θέση ο Ντεντάκης στέλνει με σουτ τη μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία.

Πλατανιάς : Ολιμπά, Ζουμπουλάκης (56′ Σούκιας), Ιτούα, Κουλιμπαλί (60′ Νικηφόρος), Ντεντάκης, Τέτε, Χαλκιαδάκης, Φιγκέιρα (82′ Τσικουδάκης), Τσοντάκης (77′ Μιλούνοβιτς), Τζίλβαν (56′ Μπεριάν), Τόρες (68′ Γιακουμάκης).

Κισσαμικός: Λαζαρίδης (79′ Πετράκης), Τσερκέζος (71′ Λευτ. Κομπογεννητάκης), Ζαχ. Κομπογεννητάκης, Κωνσταντόπουλος (79’ Μαυρουδής), Κουλακάρης (71′ Βιδάλης), Σελινιωτάκης, Κιπτίου (71′ Ενκάμγκα), Μποτωνάκης (71′ Μπάτζιο), Βλάχος (46′ Πασιαλής), Πέντσας (63′ Στεφανίδης), Λώττας (63′ Σουμπασάκης).