Κύπελλο Ελλάδος

Λαμία – Ηρακλής (2-1) Το πάλεψε η ομάδα του Γεωργίου!

c9a5f6a7b3a4784c8d166a468a32bef0_LΔραματική πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου πήρε ο Ηρακλής, με τη Λαμία να επικρατεί 2-1 και να αγγίζει την ανατροπή

Ορεξάτα ξεκίνησε ο Ηρακλής το παιχνίδι με τους Ρομάνο και Περόνε να απειλούν στα πρώτα λεπτά την εστία της Λαμίας. Στο 15’, μετά από φάση διαρκείας, ο Κάσσος έκανε το πλασέ και ο Τόσκας από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Μπλάζιτς για το 0-1. Το γκολ αυτό ξύπνησε τους γηπεδούχους που άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμό και να πιέζουν. Ο Γηραιός ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις, με τον Περόνε στο 39’ να χάνει ευκαιρία να πλασάρει σωστά. Στο 42’ όμως έφτασε η στιγμή της ισοφάρισης για τη Λαμία, με τον Νεόφυτο να πλασάρει τον Χουάντερσον για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάλι ο Ηρακλής μπήκε φουριόζος στο γήπεδο, χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες. Στο 60’ σουτ του Γκούρμα έδιωξε σε κόρνερ ο Χουάντερσον. Τα αίματα άναψαν στο 75’, όταν ο Τζήλος έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ζιάμπαρη στον Νεόφυτο μέσα στην περιοχή. Ο Γιενγκά στο 78’ εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών, δίνοντας προβάδισμα στη Λαμία με 2-1. Στα λεπτά που απέμειναν, οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση, ωστόσο δεν τα κατάφερε.

Λαμία (Μπ. Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Κωστόπουλος (32’ Καμαρά), Βασιλόγιαννης, Φράγκος, Μάριτς (72’ Τσούριουριτς), Ρεπετσάς, Λεάντρο, Γιενγκά, Μουμίν (57’ Γκούρμα), Νεόφυτος

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Στάμου, Τόσκας (65’ Ζιάμπαρης), Σαραμαντάς (65’ Βαλεριάνος), Μπουκουβάλας, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Ρομάνο, Κάσσος (87’ Αγγελούδης), Σιατραβάνης, Περόνε