Εθνικές Ομάδες - Ποδόσφαιρο

Ελλάδα – Αλβανία (4-0) Εύκολη επικράτηση στο γήπεδο της Βέροιας

33a2419e3faa3cd3d3e1bc1c34165915_LΣτους Άνδρες η Αλβανία τα πηγαίνει καλά μετά από τη νίκη της με 1-0 στην Πορτογαλία, αλλά στις Γυναίκες έχασε 4-0 στο δημοτικό στάδιο Βέροιας από την Ελλάδα, η οποία έκλεισε με αυτόν τον τρόπο τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2015.

Μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα η Εθνική πήρε προβάδισμα στο σκορ χάρη στο αυτογκόλ που πέτυχε η Φράνια ενώ η Χριστίνα Κοκοβιάδου με κεφαλιά από σέντρα της Μαρίας Μήτκου στο 31ο λεπτό έκανε το 2-0 για την ελληνική ομάδα. Η Σοφία Κόγγουλη με ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ που βρήκε και στο δεξί δοκάρι της Γκίλι πέτυχε το τρίτο γκολ των Γυναικών μας στο 74ο λεπτό και η Δήμητρα Παντελιάδου με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το αποτέλεσμα (4-0) στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (92′).

Ελλάδα : Αποστολάκη- Αδαμάκη (55′ Δημητρίου), Μήτκου, Χατζηγιαννίδου, Πελεκούδα, Κακαμπούκη (46′ Μάρκου), Σιδηρά (80′ Κόλλια), Παπαδοπούλου, Παντελιάδου, Κοκοβιάδου, Κόγγουλη.

Αλβανία : Γκίλι- Λούλαϊ, Ραχμάνι, Γκοβόρι, Μεμέντοφ, Σέρεναϊ, Μόρινα, Βέλαϊ, Φράνια (46′ Μπερίσα, 78′ Βέλιου), Γκίνι, Ρομπέλι (46′ Ροτάνι).