Ιταλία – Καρνέζης και Κονέ οδηγούν την Ουντινέζε! (vid)

234057Έχει τον τρόπο της η Ουντινέζε. Η ομάδα του Στραματσιόνι πέρασε από το «Ολίμπικο» επικρατώντας 1-0 απέναντι στη Λάτσιο, στο ματς που έκλεινε την 4η αγωνιστική της Serie A.

Oι φιλοξενούμενοι με βασικούς τους Ορέστη Καρνέζη και Παναγιώτη Κονέ πήραν ακόμη ένα σημαντικό τρίποντο (μετά από τη Νάπολι) χάρη στο τέρμα του Σιρίλ Τερό από το 26ο λεπτό, έπειτα από γρήγορη αντεπίθεση. Παρότι οι «λατσιάλι» ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφεραν να βρουν το πολυπόθητο γκολ και με τον διεθνή τερματοφύλακα να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την πρώτη τους εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα.

Έτσι, η Ουντινέζε σκαρφάλωσε στην 3η θέση με 9 βαθμούς (τρεις λιγότερους από την κορυφή), ενώ οι Ρωμαίοι έμειναν στην 14η με μόλις 3 βαθμούς στο σακούλι.