ΦΑΣ Νάουσα – ΓΑΣ Ροδοχωρίου 2-0

10721282_10203544943287532_1203900894_nΣτην κορυφή με “συγκάτοικο” τον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας βρίσκεται από σήμερα στο ΔΑΚ της πόλης ο ΦΑΣ Νάουσα, επικρατώντας του ιδιαίτερα μαχητικού ΓΑΣ Ροδοχωρίου με 2-0. Η ομάδα του Γιώργου Σγούρδα τα…χρειάστηκε σήμερα, αλλά με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο έκαμψε την αντίσταση του συντοπίτη ΓΑΣ.

Παρουσία αρκετών θεατών όπως μπορείτε να δείτε και στις φωτό και με την…απειλή της βροχής πάνω από το ΔΑΚ της Νάουσας, οι δύο ομάδες απέδειξαν από τη σκοπιά τους, πως θα αποτελέσουν “κλειδιά” στο φετινό πρωτάθλημα. Οι “κυανόλευκοι” φανέρωσαν και πάλι τις γνωστές επιθετικές αρετές κυρίως στο δεύτερο μέρος ενώ οι παίκτες του Σάκη Γλώσση, ήταν πολύ καλοί τακτικά και με σωστή αμυντική λειτουργία, κράτησαν το μηδέν για παραπάνω από μία ώρα.

Το πρώτο 45λεπτο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τον ΦΑΣ να προσπαθεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι παρατάχθηκαν καλά διαβασμένοι και με “man to man” σε Δημήτρη Καφέ και Αδάμ Βλαχοδήμο έκλεισαν καλά τους χώρους προς την εστία του Καζεπίδη. Η φλύαρη υπεροχή των γηπεδούχων ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του πρώτου μέρους και μόνο στο διάστημα 35′-45′ κατάφεραν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για κάποιο τέρμα.

10721353_10203544943447536_782566919_n

Στο δεύτερο μέρος ωστόσο, το συγκρότημα του Γιώργου Σγούρδα άρχισε να βρίσκει τα πατήματα του στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε πολύ την αντίπαλη άμυνα και στο 68′ κατάφερε να “ξεκλειδώσει” την άμυνα του ΓΑΣ. Ο Δήμος Συμπεθέρης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Καφές έκανε ωραίο κοντρόλ στη μεγάλη περιοχή, “έσπασε” στον επερχόμενο Νίκο Σαρηγιαννίδη και αυτός με ωραίο αριστερό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αντώνη Καζεπίδη.

mexx-logo

Το ρεπορτάζ του ΓΑΣ Ροδοχωρίου είναι μία προσφορά του Cafe «Mexx» στο Γιαννακοχώρι

Το γκολ αυτό έδωσε άλλον αέρα στους γηπεδούχους, που βρήκαν περισσότερους χώρους στην αντίπαλη άμυνα και παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο διάστημα που ακολούθησε (με πιο σημαντικό το δοκάρι του Καφέ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ), το δεύτερο τέρμα ήρθε στις καθυστερήσεις από τον Γιάννη Μουρίκη, ο οποίος έκανε ωραίο συνδυασμό με τον Δημήτρη Καφέ και ο τελευταίος σε ένδειξε…αλτρουϊσμού έδωσε πάσα στον νεαρό επιθετικό του ΦΑΣ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Μαλούτας, με βοηθούς τους κ.κ. Γαβρά και Παζαρτζικλή

10723372_10203544943047526_858566563_n

ΦΑΣ Νάουσα : Σταματέλος, Παπατάνος, Βλαχοδήμος Ζ., Ζούρκος, Περηφανόπουλος, Ιωαννίδης (46′ Συμπεθέρης), Μουρίκι, Νίκου (80′ Πέιος), Καφές, Βλαχοδήμος Α. (89′ Παρθενόπουλος), Σαρηγιαννίδης.

ΓΑΣ Ροδοχωρίου : Καζεπίδης, Στογιάννος, Δημητρίου, Ευθυβούλης, Θεοδοσιάδης, Τσαγεράς, Τουμαράς, Μίσκος (82′ Εξαρχόπουλος), Παρηγορίδης, Ευθυμιάδης (77′ Δασκαλίδης), Γραμματικός (85′ Γιαμαλίδης)

*Πριν την έναρξη του αγώνα η διοίκηση του ΦΑΣ Νάουσα τίμησε τον Σάκη Γλώσση, πρώην παίκτη και προπονητή της και νυν προπονητή του ΓΑΣ Ροδοχωρίου, για την προσφορά του στον σύλλογο. Τιμητική πλακέτα του απένειμε ο πρόεδρος του ΦΑΣ κ. Απόστολος Μπέκας

10622834_963409160342166_3280712923001415862_nφω. από επίσημη σελίδα της ομάδας στο facebook