K20 - K17 - K15

Εργοτέλης Κ20 – Βέροια Κ20 0-1 (ρεπορτάζ, photos)

main_ab8ca-dscn7515Μία ακόμη εκτός έδρας νίκη για την Κ20 της Βέροιας, αυτή τη φορά στο μακρινό Ηράκλειο επί του τοπικού Εργοτέλη, με τέρμα του Γιαννόπουλου στο 40ο λεπτό. Η “Βασίλισσα” ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και πήρε τρεις ακόμη βαθμούς φτάνοντας τους 15 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Στέφανου Γαϊτάνου παρουσίασε την εικόνα που εμφανίζει στα περισσότερα παιχνίδια της φέτος. Σιφχτή άμυνα, πολύ καλές αλληλοκαλύψεις και εξαιρετική στην κόντρα, δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην αντίπαλη ομάδα που παρά την κατοχή της (ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο) δεν απείλησε σημαντικά την εστία του Μαρκούση. Στις δύο αξιόλογες φάσεις των Κρητικών στο 90λεπτο, η άμυνα της Βέροιας αλλά και ο νεαρός πορτιέρο αντέδρασαν θετικά ενώ παράλληλα οι φιλοξενούμενοι ήταν…φωτιά στην κόντρα με τους γρήγορους παίκτες που διαθέτει.

Στο πρώτο μέρος η “βασίλισσα” πέραν του γκολ με τον Γιαννόπουλο λίγο πριν την ανάπαυλα (καθοριστικό το τέρμα σε καίριο χρονικό σημείο) είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τους Ντόγο και Παπαδόπουλο ενώ στο δεύτερο 45λεπτο πρόσεξε περισσότερο την ανασταλτική της λειτουργία, χωρίς ωστόσο να κλειστεί στα μετόπεισθεν.

10754862_10205438462471725_849204995_n

Με τη νίκη της αυτή, η Βέροια έφτασε τις πέντε στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην 7η θέση με 15 βαθμούς. Σε άλλα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής που διεξήχθησαν σήμερα το πρωί, ο Λεβαδειακός επικράτησε του Πλατανιά με 2-1, ισόπαλα ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια Κέρκυρα-Παναιτωλικός (2-2), ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός (1-1) και Ατρόμητος – Αστέρας Τρίπολης  (1-1) ενώ σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Νίκη Βόλου κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα του Γιάννου Πασχάλη.

Εργοτέλης Κ20 : Δασκαλάκης, Γενιτσαρίδης, Σηφάκης, Παντελάκης, Πολυχρονάκης, Φλεβάρης (46’ Φουκαράκης), Βογιατζής, Γεωργαντόπουλος (70’ Ι. Χρυσοφάκης), Λεονάρντο, Μανουσάκης, Στογιάνοβιτς (64’ Λεμονιάς).

Βέροια Κ20 : Μαρκούσης, Δερμιτζάκης, Αναστασιάδης, Χατηζκωνσταντίνου (59′ Ρογγότης), Παπαγεωργίου (46′ Μαγγίζης), Γιαννόπουλος, Λαζόπουλος, Παναγιωτούδης, Μελικιώτης, Παπαδόπουλος, Ντόγος (80′ Σιμόνι).