Ζαφειράκης Νάουσας – Σκυδραϊκός 70-57 (photos)

zask1Γούρικες αποδείχθηκαν οι νέες φανέλες της  ανδρικής ομάδας μπάσκετ του Ζαφειράκη που επικράτησε επί της αντίστοιχης του Σκυδραïκού με 70-57 στο κλειστό γυμναστήριο Νάουσας.

Ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα από τους παίκτες του Ζαφειράκη έκαμψε την προσπάθεια του Σκυδραïκού που είχε στην σύνθεση του 4 Ναουσαίους.

Το φιλμ του αγώνα

Το προπονητικό δίδυμο της ομάδας (Τόυφας-Πουρλίδας) επέλεξε στην βασική πεντάδα τουςΖιάννη, Σκουλαριώτη, Τούφα, Σιδηρόπουλο, Σιαμήτρο, με τους 2 τελευταίους να είναι αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα επιθετικά ,παίρνοντας προσπάθειες και σκοράροντας για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με τον Ζαφειράκη μπροστά με 15-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζαφειράκη βρήκε τον ρυθμό της και με ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια μετά από καλό passing game των παικτών, κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στους 15 πόντους (30-15) (4:10) πριν από την λήξη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-24.

Με την αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ο Ζαφειράκης συνέχισε την πολύ καλή του επιθετική συμπεριφορά, αναζητώντας υπομονετικά το ελεύθερο σουτ από την περιφέρεια κάτι που τον οδήγησε να αυξήσει την διαφορά στους 20 πόντους 51-31 (3:45 πριν από την λήξη του δεκαλέπτου). Στο διάστημα που απέμεινε ο Σκυδραïκος κατάφερε να μειώσει στο σκορ με μπροστάρη των Ναουσαίο Ουγγρίνη που τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους. Το σφύριγμα της λήξης του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε μπροστά τον Ζαφειράκη με 54-38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το προπονητικό δίδυμο του Ζαφειράκη είχε την ευκαιρία να κάνει δοκιμές και να δώσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες της ομάδας, ενόψει των δύσκολων παιχνιδιών που ακολουθούν. Έτσι μετά το 67-43 (4:28) πριν από την λήξη, στο παιχνίδι πέρασαν οι νεαροί Ζέφυρος, Βαδόλας, Ζαχαριάδης, Λίολιος, με την ομάδα του  Σκυδραïκού να έχει ένα επιμέρους σκορ 14-3 υπέρ της και το παιχνίδι να λήγει με 70-57.

Η σύνθεση της ομάδας του Ζαφειράκη:(Τούφας – Πουρλίδας) : Βαιγκαντ (9) ,Σιαμήτρος (16), Ζιάννης (8) , Σκουλαριώτης (10), Σιδηρόπουλος (10), Τούφας (5), Μουρατίδης (3), Λίολιος (3), Ζέφυρος (2), Βαδόλας (2), Ζαχαριάδης (2)