Εθνική Χάντμπολ Γυναικών – Δεύτερη ήττα κόντρα στην ισχυρή Σλοβενία

211024Η Εθνική μας ομάδα χάντμπολ των γυναικών δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σλοβενίας και ηττήθηκε με 39-23 στον δεύτερό της αγώνα του 1ου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2015.

Η Σλοβενία η οποία είναι το φαβορί του ομίλου έκανε το «δύο στα δύο» και μόνο με θαύμα θα χάσει την πρωτιά. Άλλωστε μιλάμε για μια ομάδα που έχει βρεθεί πέντε φορές σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και τέσσερις φορές σε τελική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο δεν πήγε καλά για την Εθνική μας ομάδα, η οποία δεν ήταν εύστοχη και η Σλοβενία στις αντεπιθέσεις έκανε την ζημιά. Το ελληνικό συγκρότημα βρέθηκε μάλιστα πίσω στο σκορ με έξι τέρματα (7-13) στο 25′, ενώ νωρίτερα (22:20′) η Χατζηπαρασίδου αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Η Σλοβενία εκμεταλλεύτηκε τις μακρινές πάσες καταφέρνοντας να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της 16-9.

Οι Σλοβένες στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα στο 47:43′ να αυξήσουν την διαφορά στα δέκα γκολ (19-29). Η Ελλάδα από την άλλη προσπάθησε περισσότερο από ότι στο πρώτο μέρος, αλλά ήταν εμφανής η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Άλλωστε η Σλοβενία είναι το μεγάλο φαβορί του ομίλου για την πρόκριση και το επιβεβαίωσε και κόντρα στην «γαλανόλευκη».

Το τελευταίο ματς για την Εθνική μας ομάδα είναι το Σάββατο (6/12, 15.30) με αντίπαλο την διοργανώτρια Ελβετία.

ΕΛΛΑΔΑ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ 23-39

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 5-7, 6-10, 7-13, 9-16 (ημίχρονο), 10-19, 14-22, 19-25, 20-31, 23-35, 23-39.

ΕΛΛΑΔΑ (Σωκράτης Βακάλης): Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 1, Τσομπανίδου 2, Δημητρίου 1, Παπαδοπούλου 2, Νούλα, Μούρνου 1, Μάστακα 1, Λογδανίδου 5, Μπαλάφα, Βασιλειάδου 1, Ράτσικα, Κωστοπούλου 1, Τσακάλου 5, Στρατάκη 2, Λάμπρου 1.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Μάρτα Μπον): Ζετς, Στάνκο 4, Φερφολιά 1, Κρχλίκαρ, Γκρος 6, Χρνίσιτς 7, Στεφανίσιν, Μάβσαρ, Λάζοβις 2, Μάριντσεκ, Ίρμαν 7, Κόρεν 4, Γιάνκοβιτς 1, Γκρέκορτς 3, Γκουμπέρινιτς 4, Πετρίνια.

Διαιτητές: Μάριτς- Μάσιτς (Σερβία), παρατηρητής: Γκουλάο (Πορτογαλία)

Δίλεπτα: 2/2, πέναλτι: 0/1.