Δημήτρης Ιτούδης – Φέτος έχει ξεχάσει να…χάσει!

222454Τρένο δίχως φρένο η ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διατήρησε το αήττητό της στη φετινή Ευρωλίγκα νικώντας με 84-81 στην παράταση τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Έξι παίκτες των νικητών, που έχουν 11/11 φέτος στη διοργάνωση, είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Μοιραίος για τους πρωταθλητές Τουρκίας ο Άντριου Γκάουντλοκ, αν και είχε 19 πόντους. Στο ντεμπούτο του ο Νίκος Ζήσης είχε 5 πόντους (2/2 βολές, 0/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα), 6 ασίστ και δύο λάθη, προτού αποβληθεί με φάουλ.

Το ματς

Η ΤΣΣΚΑ ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα του αγώνα και με όπλο την καλή κυκλοφορία, αλλά και την αποτελεσματική της άμυνα ξέφυγε νωρίς με οκτώ (5-13, 13-21). Η «Φενέρ» μετά το αρχικό σοκ και τις κατσάδες του Ομπράντοβιτς, που επιστράτευσε γρήγορα τον Ζήση, κατάφερε χάρη κυρίως στον Γκάουντλοκ να «μαζέψει» τη διαφορά και να ισοφαρίσει (25-25). Η ομάδα του Ιτούδη αντέδρασε και ξέφυγε και πάλι (25-32), αλλά μόνο προσωρινά, καθώς στα μέσα της δεύτερης περιόδου ήρθε το πρώτο προβάδισμα των γηπεδούχων (35-34), που αργότερα έφτασαν στο 42-38 λίγο πριν το ημίχρονο.

Με ένα 14-3 μεταξύ δεύτερης και τρίτης περιόδου η ΤΣΣΚΑ ανέκτησε τα ηνία (45-52), αλλά οι παίκτες του Ομπράντοβιτς πέτυχαν δώδεκα αναπάντητους πόντους (57-52). Το παιχνίδι συνέχιζε να έχει διακυμάνσεις, με καμία εκ των δύο ομάδων να μην μπορεί να αποσπαστεί σημαντικά από την άλλη. Χάινς και Ντε Κολό βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά με πέντε (64-69), αλλά λίγο αργότερα η πρώτη χαμένη βολή της ΤΣΣΚΑ μετά από 25/25, από τον Σόνι Γουίμς (69-70) και ο Μπογκντάνοβιτς έδωσε προβάδισμα στη «Φενέρ», 72-70, στα 90’’ για το τέλος. Ο Τεόντοσιτς με 2/3 βολές από φάουλ του Ζήση ισοφάρισε, αλλά το φόλοου του Ζόριτς επανέφερε την ομάδα του μπροστά (74-72). Ο Γουίμς (που είχε 4/19) με σουτ από τα τέσσερα μέτρα στα 25’’ ισοφάρισε και ο Γκάουντλοκ απέτυχε να πετύχει το καλάθι της νίκης.

Στην παράταση το τρίποντο του Τεόντοσιτς έδωσε έναν «αέρα» στην ΤΣΣΚΑ (76-79), η «Φενέρ» απέτυχε να ισοφαρίσει με λέι απ του Μπογκντάνοβιτς και ο Γουίμς με μια βολή έφερε και πάλι την ομάδα του στους τρεις (79-82), με 13’’ να απομένουν. Ο Μπογκντάνοβιτς απέτυχε και πάλι να ισοφαρίσει, σε προσπάθεια για τρεις, αλλά οι Ρώσοι έχασαν το ριμπάουντ και ο Μπιέλιτσα μείωσε στον πόντο (81-82), με 5’’ στο χρονόμετρο. Ο Ντε Κολό με 2/2 βολές και κλέψιμο στην επαναφορά «σφράγισε» τη νίκη της ΤΣΣΚΑ.

Δεκάλεπτα: 25-28, 42-45, 59-61, 74-74, 81-84.

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 19, Ζήσης 5, Χίκμαν 4, Μπιέλιτσα 10, Ερντέν 2, Μπογκντάνοβιτς 16, Σαβάς 5, Ζόριτς 9, Βέσελι 7, Πρέλτζιτς 4.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 10, Τεόντοσιτς 12, Φριτζόν 5, Τζάκσον 7, Μαρκοϊσβίλι 4, Γουίμς 13, Στρέμπκοφ, Βοροντσέβιτς 10, Κάουν 10, Χάινς 13.