ΓΑΣ Ροδοχωρίου – Εθνικός Κλειδίου 1-0 (photos)

10921814_10204250078115462_770622695_nΔεύτερη συνεχόμενη νίκη με βαρύνουσα σημασία για τον ΓΑΣ Ροδοχωρίου! Η ομάδα του Σάκη Γλώσση επικράτησε με 1-0 του “ανταγωνιστή” Εθνικού Κλειδιού και σκαρφάλωσε στη 10η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς. Ακόμη και στο ακραίο σενάριο των έξι υποβιβασμών, η 10η θέση δίνει την παραμονή σε όποιον την κατακτήσει και η συνέχεια προμηνύεται συγκλονιστική!

Από την άλλη πλευρά, οι “κυανόλευκοι” από το Κλειδί, με τη συνοδεία 15-20 οπαδών που ταξίδεψαν με την αποστολή (και ήταν ιδιαίτερα εκδηλωτικοί), είχαν μέτρια απόδοση στο σημερινό παιχνίδι και προσπάθησαν με γεμίσματα κυρίως να απειλήσουν την εστία του Καζεπίδη. Η ήττα αυτή τους καθηλώνει στην 13η θέση της βαθμολογίας και ακολουθεί ένας ακόμη “τελικός” με αντίπαλο την ΑΕ Χαρίεσσας.

10922060_10204250075595399_203175660_n

Το πρώτο μέρος στο ορεινό Ροδοχώρι θα…ξεχαστεί γρήγορα καθώς η εικόνα των δύο ομάδων ήταν κάτι παραπάνω από μέτρια και ο ρυθμός στο παιχνίδι κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Η…ανία έσπασε από την καλή στιγμή του Σωτήρη Παπαδόπουλου μόλις στο πρώτο λεπτό (απέναντι από τον Καζεπίδη δεν υπολόγισε σωστά) και από το γκολ του Δημήτρη Θεοδοσιάδη στο 39ο λεπτό, όταν ο Τουμαράς εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο έμπειρος αμυντικός των “κυανοκίτρινων” με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Μυλωνά που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Στη φάση αυτή οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν προς τον βοηθό, υποστηρίζοντας πως η μπάλα βγήκε άουτ και υποδείχτηκε τελικά κόρνερ, από το οποίο προήλθε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Το ημίχρονο έκλεισε με μια καλή στιγμή για τον Εθνικό, η κεφαλιά του Περηφανόπουλου όμως από το ύψος του πέναλτι πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Εθνικός βγήκε αποφασισμένος να ρισκάρει και πίεσε από την αρχή τους γηπεδούχους, που ήταν ωστόσο πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις τους. Σε μία από αυτές ο Παπαδής, με ατομική ενέργεια, έφτασε απέναντι από τον Μυλωνά, σημαδεύοντας όμως το δοκάρι της εστίας. Ο πορτιέρο του Εθνικού απεσόβησε δύο καλά σουτ των Ευθυμιάδη και Παπαδή ενώ στο 79′ ο Κακούδης δεν πρόλαβε την έξοδο του Μυλωνά, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια. Σημαντική στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 74′ όταν ο Νικολόπουλος μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Καζεπίδη αλλά οι αμυντικοί πρόλαβαν να κλείσουν το οπτικό πεδίο και να απομακρύνουν κάθε κίνδυνο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Τρέβλας, με βοηθούς τους κ.κ. Μαλούτα Χ. και Χαλατζιούκας.

10917604_10204250075715402_2107408748_n

ΓΑΣ Ροδοχωρίου : Καζεπίδης, Στογιάννος, Θεοδοσιάδης, Δημητρίου, Στέφος, Αλμαλιώτης, Τουμαράς, Μίσκος (46′ Τσαγκεράς), Ευθυμιάδης (90′ Μωυσίδης), Παπαδής (85′ Δασκαλίδης)

Εθνικός Κλειδιού : Μυλωνάς, Καλυβιώτης Δ., Νικολόπουλος, Καλυβιώτης Α., Περηφανόπουλος, Κακατάτσιος, Δούλιας, Κεχαγιάς Σ., Παπαδόπουλος, Κιρκιλιανίδης, Πετικόπουλος.