B ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Α2 Ερασιτεχνική (1ος όμιλος) – Ματς επιπέδου…Champions League στην Αλεξάνδρεια, συνεχίζει ο Νησαϊκός! (stats)

Χωρίς τίτλοΕπιστροφή στη δράση σήμερα για την Α2 Ερασιτεχνική, σε αγωνιστικούς χώρους όμως που θύμιζαν…βοσκοτόπια παρά γήπεδα! Ωστόσο το μοναδικό παιχνίδι που αναβλήθηκε ήταν στο Δημοτικό Γήπεδο της Μέσης, όπου Νηρέας Βέροιας και Ακαδημία Βέροιας αποχώρησαν άπρακτοι.

Το πιο εντυπωσιακό παιχνίδι όμως της χρονιάς πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας, όπου η ΑΕΑ πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη επί της εξαιρετικής Ποντιακής Νεολαίας και συνεχίζει το σερί των νικών στο φετινό πρωτάθλημα, φτάνοντας αισίως τις 15. Η ομάδα του Κυριάκου Καρασαββίδη έκαμψε την αντίσταση των νεοφώτιστων (προηγήθηκαν τρεις φορές στο ματς!), που είχαν σε μεγάλη μέρα τον Σάκη Δερμιτζόγλου, ο οποίος σκόραρε δις με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά και από εκτέλεση κόρνερ! Για τους “πράσινους” σε μεγάλη μέρα ο Αποστόλης Λίτσι, που “όργωσε” το ήδη…οργωμένο γήπεδο και βοήθησε τα μέγιστα για τη μεγάλη νίκη.

Το ματς του ΔΑΚ Αλεξάνδρειας παρακολουθήσατε ΖΩΝΤΑΝΑ από το ImathiaSportsNews, που για μία ακόμη φορά δίνει τη δυνατότητα στους φίλους του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου να ενημερώνονται άμεσα και έγκυρα για τις αγαπημένες τους ομάδες.

Στα άλλα ματς, ο Νησαϊκός επικράτησε δύσκολα στη Ραχιά επί του τοπικού Εθνικού, χάρη σε γκολ του Δημήτρη Μοσχόβη στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης, τέρμα που έδωσε τη “χρυσή” νίκη, η οποία τους διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Φανερά βελτιωμένοι οι “κυανόλευκοι” που θα παλέψουν για τη σωτηρία τους, όντας ενισχυμένοι στη μεταγραφική περίοδο.

Οδυνηρή ήττα γνώρισε η Δόξα Λιανοβεργίου στον Πλάτανο, με την ομάδα του Σάκη Παγγούρα να δέχεται τέρμα στα τελευταία λεπτά και να απομακρύνεται αισθητά από τις δύο προνομιούχες θέσεις. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Γιάννη Βασιλειάδη, παρά το γεγονός πως απομακρύνθηκε από τον στόχο της, παλεύει όλα τα παιχνίδια και με σκόρερς τους αφους Σωτηρίου, είναι πολύ μεγάλο εμπόδιο για κάθε ομάδα.

Με το διπλό έφυγε από το Νησέλι ο Άρης Παλαιοχωρίου, εδραιώνοντας τη θέση του στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ σπουδαία και καθοριστική νίκη πέτυχε ο ΠΑΟ Παλατιτσίων, επικρατώντας στην έδρα του της Θύελλας Σταυρού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 16ης αγωνιστικής :

Αλιάκμων Νησελίου – Άρης Παλαιοχωρίου  0-1 (Νατσικόπουλος)

Μακεδονικός Πλατάνου – Δόξα Λιανοβεργίου  2-1 (Ιτούδης, Σωτηρίου Α. / Τόζογλου)

ΑΕ Αλεξάνδρειας – Ποντιακή Νεολαία Αράχου  5-3 (Μόσχος, Λίτσι 2, Ζερδαλής, Μπάλιος / Δερμιτζόγλου 3)

ΠΑΟ Παλατίτσια – Θύελλα Σταυρού  2-1 (Κακαγιάννης Β., Τσαπράνης Α. / Μουρατίδης)

Νηρέας Βέροιας – Ακαδημία Βέροιας αναβλ. λόγω ακαταλληλότητας γηπέδου

Εθνικός Ράχης – Νησαϊκός  1-2 (Λαζαριώτης / Παπαδόπουλος Α., Μοσχόβης)

13 Εθνικός Ράχης 2 0 13 14 47 -33 6

*H AE Αλεξάνδρειας έχει -12 από την περσινή χρονιά. Νηρέας και Ακαδημία έχουν ένα ματς λιγότερο