Α ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Α1 Ερασιτεχνική – Μακριά από…καρδιακούς η σημερινή αγωνιστική! (stats)

DSCN4092Ματς για γερά νεύρα που κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά, παιχνίδια που ήταν για 90 λεπτά στην κόψη του ξυραφιού, παράπονα για τη διαιτησία και γκολ για…Όσκαρ περιελάμβανε το σημερινό πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής στην Α1 Ερασιτεχνική.

Η κατάσταση στην κορυφή παρέμεινε αναλλοίωτη, καθώς και οι τρεις διεκδικητές του τίτλου συνέχισαν με νίκες, ενώ στην ουρά ο συνωστισμός παραμένει σε υψηλό βαθμό ειδικά μετά τα αποτελέσματα σε Βαρβάρες και Ζερβοχώρι.

Ο πρωτοπόρος ΑΣ Ειρηνούπολης ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση κόντρα στον Φίλιππο Μελίκης, ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της ομάδας του Γιάννη Κερλίδη. Το γκολ όμως του Σωκράτη Λαμπριανίδη απλοποίησε τα πράγματα και πηγαίνει στον ημιτελικό του Κυπέλλου (Τετάρτη 11/2) με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Το ίδιο ισχύει και για τον ΦΑΣ Νάουσα, που χρειάστηκε όμως ένα τέρμα του Δημήτρη Καφέ στο 90+’1 και ενώ η ΑΕ Χαρίεσσα κατάφερε να μειώσει στο 84′ με τον Νίκο Θεοδωρόπουλο. Οι “κυανόλευκοι” όμως θέλησαν να επαναλάβουν το…θρίλερ του πρώτου γύρου και με τέρμα στις καθυστερήσεις πήραν το πολύτιμο όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι τρίποντο.

Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, που πέτυχε τέσσερα τέρματα με αντίπαλο τον ΓΑΣ Ροδοχωρίου και μάλιστα στα πρώτα 23 λεπτά της αναμέτρησης! Οι “πράσινοι” παραμένουν πάντα στο κατόπι των δύο προπορευόμενων ομάδων, ενώ την ίδια ώρα η νεοφώτιστη ομάδα έχασε έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα μετά τη νίκη του Άρη Παλαιού Σκυλιτσίου στο Ζερβοχώρι.

Ένας Άρης να…γουστάρεις κόντρα στον Άτλα, που μπορεί να είχε κλασικές ευκαιρίες να σκοράρει, οι “κιτρινόμαυροι” όμως ήταν αυτοί που βρήκαν στόχο και πήραν ένα απόλυτα πολύτιμο τρίποντο (δεύτερο συνεχόμενο μετά την περσινή χρονιά) ενόψει της συνέχειας. Δύσκολα τα πράγματα για τους γηπεδούχους, που την Τετάρτη αγωνίζονται στον ημιτελικό του Κυπέλλου με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας.

Την ίδια ώρα, οι “πρωταθλητές” έφτασαν και πάλι στην τέταρτη θέση, στην οποία βρισκόταν πριν την τιμωρία των 10 βαθμών, επικρατώντας στην Αγία Βαρβάρα του Αγροτικού Αστέρα, με το ίδιο σκορ με το οποίο ηττήθηκε από τους πράσινους στο ΔΑΚ Αλεξάνδρειας. Πολλά παράπονα από τους γηπεδούχους για τη διαιτησία του κ. Τρέβλα τόσο για την αποβολή του Θοδωρή Αβετίδη όσο και για τον πειθαρχικό έλεγχο.

“Γκέλα” για τον Ατρόμητο Διαβατού στη γειτονική Μέση, κόντρα σε όλα τα…σενάρια της τελευταίας εβδομάδας και με αντίπαλο τον μαχητικό Φίλιππο δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς που θα του επέτρεπαν να είναι πιο χαλαρός στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Στο ντέρμπι της ευρύτερης περιοχής της Αλεξάνδρειας, ο Εθνικός Κλειδιού επικράτησε της ΑΕ Καψόχωρας και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα σε αντίθεση με τους “κοκκινόμαυρους” οι οποίοι είδαν τη διαφορά από τη 12η θέση να αυξάνεται στους 9 βαθμούς.

Τέλος στην Κουλούρα, ο Αχιλλέας Νάουσας είχε…κέφια και με πέντε τέρματα έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα προς την γρήγορη παραμονή στην κατηγορία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 20ης αγωνιστικής :

Εθνικός Κλειδιού – ΑΕ Καψόχωρας  1-0 (77′ Παπαδόπουλος Σ.)

Αγρ.Αστ.Αγ.Βαρβάρας – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας  1-2 (48′ Σαμψωνίδης / 60′ Τζέπης Χ., 71′ Κίτσας Θ.)

Άτλας Ζερβοχωρίου  – Άρης Παλαιού Σκυλιτσίου  0-2 (33′ Καρασαββίδης, 90+1′ Μωραϊτης Γ.)

ΦΑΣ Νάουσα – ΑΕ Χαρίεσσας  2-1 (51′ Σαρηγιαννίδης, 90+1′ Καφές / 84′ Θεοδωρόπουλος)

Φίλιππος Μελίκης  – ΑΣ Ειρηνούπολης  0-2 (43′ αυτογκόλ, 78′ Λαμπριανίδης)

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων –  ΓΑΣ Ροδοχωρίου  4-1 (7′ Χαλβατζής, 9′ Μηνούδης Α., 17′-22′ Σούρλας Δ. / 79′ Γραμματικός)

Φίλιππος Μέσης  –  Ατρόμητος Διαβατού  2-2 (68′ Πάτρας Κ., 81′ Γιάννου / 13′ Σπανός, 89′ Φαρμάκης)

ΠΑΟΚ Κουλούρας – Αχιλλέας Νάουσας  0-5 (2′ Καραμεταξάς, 17′ αυτογκόλ, 33′-73′ Παρθενόπουλος, 58΄Γιάτσος)

Στατιστικά

1. Σημειώθηκαν 25 γκολ στη 20η αγωνιστική (3.13 ανά αγώνα). 519 γκολ συνολικά σε 20 αγωνιστικές (25.95 μέσο όρο ανά αγωνιστική / 3.24 ανά αγώνα)
    2. Μόλις 16 ισοπαλίες σε 160 αγώνες μέχρι στιγμής, 55 τα «διπλά» στις 20 αγωνιστικές
    3. Πιο ευρεία νίκη : ΦΑΣ Νάουσα – Άρης Παλαιού Σκυλιτσίου  8-0 (13η αγωνιστική), ΑΣ Ειρηνούπολης – Άτλας Ζερβοχωρίου  8-0