ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Ρυθμική γυμναστική) – Σε τουρνουά στη Βουδαπέστη (photos)

11087930_1821224848101940_1953841017_nΟι αθλήτριες του Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ ρυθμικής γυμναστικής επέστρεψαν περήφανες με πολύ κέφι, χαμόγελα και γεμάτες πολύτιμες εμπειρίες από την Ουγγαρία και συγκεκριμένα από την πρωτεύουσα της, την πανέμορφη Βουδαπέστη όπου και συμμετείχαν στο διεθνές τουρνουά Tavaszi Kupa (21-22 Μαρτίου 2015 με συμμετοχή 25 ομάδων από όλο τον κόσμο( Ρωσία, Ουκρανία, Αζερμπαϊτζάν, Λιθουανία, Βουλγαρία, Καζακστάν, Oυγγαρiα, Εσθονία, Σλοβακία, Κροατία, Αυστρία, Ιταλία, Φινλανδία)

Ο Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ήταν ο μοναδικός σύλλογος σε πανελλήνιο επίπεδο που συμμετείχε σε αυτό το τουρνουά και επάξιος εκπρόσωπος της Βέροιας. Δεν κατέβηκε ως συνήθως με τα χρώματα της ομάδας του (μαύρο –κόκκινο –λευκό ) αλλά φόρεσε τα χρώματα της Ελλάδος ,εφόσον το τουρνουά ήταν διεθνές.

Το κατάστημα κινητής και σταθερής Τηλεφωνίας «ΓΕΡΜΑΝΟΣ» Βέροιας προσέφερε την πολύτιμη βοήθειά του δωρίζοντας τις φόρμες και τα σακίδια των αθλητριών και των προπονητριών του, στηρίζοντας με αυτόν τον τρόπο την προσπάθεια του συλλόγου. Με την άδεια της Ελληνικής Γυμναστικής Ομοσπονδίας οι προπονήτριες ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΥ ΗΡΩ ΜΟΥΣΙΑΔΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ και η βοηθός τους, παλιά αθλήτρια της Εθνικής ομάδας ensemble ΤΖΙΜΠΟΥΛΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ μαζί με τις αθλήτριες Γερακοπούλου Κατερίνα , Παπανώτα Δήμητρα, Καγκελίδου Νίνα Κωνσταντίνα, Πινακούδη Ροδόπη, Δούμπη Ευφημία Ειρήνη και Φασίδου Πολυξένη, αναχώρησαν αεροπορικώς στις 20 Μαρτίου όπου και τις υποδέχθηκαν θερμά οι διοργανωτές του τουρνουά Tavaszi Kupa κατά την άφιξή τους.

11092574_1821225011435257_368807976_n

Το στάδιο ήταν διακοσμημένο με πολλά πολλά μπαλόνια, λουλούδια και με όλη την λάμψη που ορίζει αυτό το άθλημα και φυσικά με τις σημαίες των συμμετεχόντων χωρών. Ο αγώνας ήταν χωρισμένος σε δύο κατηγορίες, την Α την Β .Οι αθλήτριες του ΦΙΛΙΠΠΟΥ ήταν στην Α κατηγορία όπου ξεκίνησε πρώτη και χωρίς καθυστερήσεις ξεκινώντας με τις πολύ μικρές κατηγορίες του 2008 και 2007.

Ακολούθησαν οι παγκορασίδες και η μικρή μας αθλήτρια παγκορασίδα πρώτης χρονιάς Φασίδου Πολυξένη έκανε το ντεμπούτο της με τόλμη και πολύ νάζι ανταγωνιζόμενη συναθλήτριες της από Ρωσία, Εσθονία, Σλοβακία και πολλές άλλες χώρες. Κατέκτησε την 7η θέση στο σύνθετο ατομικό, την 7η θέση στο στεφάνι, την 7η θέση στην μπάλα και την 7η θέση στο πρόγραμμα χωρίς όργανο.

Ακολούθησαν οι κορασίδες όπου η Δούμπη Ευφημία Ειρήνη έχοντας σκληρό ανταγωνισμό στην κατηγορία της κατέκτησε την 9η θέση στο σύνθετο ατομικό, την 8η θέση στο στεφάνι και την 10η θέση στην μπάλα.

Η Καγκελίδου Νίνα Κωνσταντίνα, νεανίδα πρώτης χρονιάς κατέλαβε την 3η θέση στο σύνθετο ατομικό,την 2η θέση στις κορύνες ,την 3η θέση στο στεφάνι και την 5η θέση στο σχοινί.

Η Πινακούδη Ροδόπη, νεανίδα πρώτης χρονιάς κατέλαβε επίσης την 4η θέση στο σύνθετο ατομικό, την 3η θέση στο σχοινί και τη μπάλα και την 4η θέση στο στεφάνι.

11117827_1821224894768602_697760154_n

Η Παπανώτα Δήμητρα, νεάνιδα 2ης χρονιάς κατέλαβε την 6η θέση στο σύνθετο ατομικό, την 5η θέση στο σχοινί και τη μπάλα και την 7η θέση στο στεφάνι.

Η Γερακοπούλου Κατερίνα, νεάνιδα 3ης χρονιάς πλέον κατέκτησε την 2η θέση στο σύνθετο ατομικό και ήταν δεύτερη στο στεφάνι, στο σχοινί, στη μπάλα και στις κορύνες.

Οι προπονήτριες της ομάδος σχολίασαν ότι ήταν αρκετά ελπιδοφόρα η εμφάνιση των κοριτσιών στο πρώτο τους διεθνές τουρνουά για φέτος, ιδιαίτερα αφού είχαν να ανταγωνιστούν παραδοσιακά χώρες «μεγαθήρια» σ αυτό το άθλημα.’ Με μικρά σταθερά βήματα, σκληρή δουλειά και υψηλά όνειρα προχωράμε μπροστά .Ζητάμε από τα παιδιά μας να δείξουν ΨΥΧΗ σ αυτό που κάνουν γιατί μόνο έτσι μπορούν να αντικαταστήσουν τις ελλιπής ώρες προπόνησης λόγω έλλειψης γυμναστηρίων, κάτι που για τις υπόλοιπες χώρες θεωρείται αυτονόητο!’

Οι απονομές των μεταλλίων έγιναν σε γιορτινό κλίμα όπου μοιράστηκαν πολύ όμορφα δώρα στις αθλήτριες που συμμετείχαν. Στο Gala που ακολούθησε όπου συμμετείχαν οι περισσότερες χώρες, τα βλέμματα όλων έκλεψε το ζευγάρι των πρωταθλητών της ακροβατικής γυμναστικής στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που μάγεψε όλους με την υπέροχη και πολύ δύσκολη χορογραφία τους .

11103635_1821225344768557_709441383_o

Συγχαρητήρια για την υπέροχη διοργάνωση και την ανεπανάληπτη εμπειρία «κρουαζιέρα στον Δούναβη» που οι οικοδεσπότες προσέφεραν στις αθλήτριες μετά τον αγώνα. Ο αντιπρόσωπος και πρόεδρος του τμήματος της ρυθμικής γυμναστικής του ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΠΑΠΑΝΏΤΑΣ ΝΙΚΟΣ όντας προπονητής και ο ίδιος σχολίασε με την σειρά του

‘ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στις αθλήτριες του ΦΙΛΙΠΠΟΥ που απέδειξαν για μια ακόμη φορά ότι έχουν μάθει να μάχονται και να συναγωνίζονται επάξια αθλήτριες από χώρες όπου το άθλημα της ρυθμικής γυμναστικής είναι κυρίαρχο, όπου οι καθημερινές προπονήσεις των αθλητριών τους είναι σαφώς περισσότερες σε ώρες αλλά και οι συνθήκες προπόνησης είναι πολύ διαφορετικές από τα ελληνικά δεδομένα. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στις προπονήτριες Χαβιαροπούλου Ηρώ, Μωυσιάδου Κατερίνα και στις βοηθούς τους Παυλίδου Μαρία και Τζίμπουλα Δέσποινα για τον καθημερινό αγώνα,την στήριξη,την σοβαρότητα και την αγωνιστική προσήλωση που δείχνουν απέναντι σε αυτό το πολύ δύσκολο και απαιτητικό άθλημα .Για την υπομονή , την συμπαράσταση και προπαντός την αγάπη που δίνουν στις αθλήτριές τους εμψυχώνοντας τις καθημερινά. Με την εδραίωση των κοινών στόχων τους έρχονται και οι διακρίσεις και οι επιτυχίες και τα ΜΕΤΑΛΛΙΑ. Εύχομαι πάντα επιτυχία στους στόχους σας όσο υψηλοί κι αν είναι αυτοί.

11122188_1821225164768575_319358466_o 11118514_1821225038101921_1932298241_n 10997109_1821224874768604_457506654_n