Αθλήματα - Εθνικές Ομάδες

Εθνική Νεανίδων Χάντμπολ – Μεγάλη εμφάνιση αλλά ήττα στα σημεία

210707

Στις λεπτομέρειες η Εθνική ομάδα Νεανίδων ηττήθηκε 23-19 από την Πορτογαλία στον 2ο αγώνα της στον 5ο προκριματικό όμιλο του EURO 2015 που διεξάγεται στο κλειστό γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» της Λήμνου.

Συγκλονιστική εμφάνιση από την τερματοφύλακα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος Μάγδα Κεπεσίδου με 23 επεμβάσεις (50% αποτελεσματικότητα), δύο αποκρούσεις πέναλτι και ένα γκολ από την μία εστία στην άλλη!

Η Εθνική είχε τρομερή συμπαράσταση από τους φιλάθλους της Λήμνου που ήταν συγκινητικοί και γέμισαν ασφυκτικά το γήπεδο απ’ άκρη σ’ άκρη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ελληνική ομάδα από το πρώτο λεπτό προσπάθησε να περιορίσει την εξαιρετική ομάδα της Πορτογαλίας επιθετικά, πιέζοντας την πλέι μέικερ, ενώ παράλληλα με κίνηση στην δική της επίθεση, προσπαθούσε να διασπάσει την ανοιχτή άμυνα των αντιπάλων.

Στο πρώτο μέρος το σκορ ήταν πολύ χαμηλό με την Πορτογαλία να ξεφεύγει 10-7 στο ημίχρονο.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους η Κεπεσίδου με εντυπωσιακό γκολ από την μία εστία στην άλλη μείωσε σε 10-9 στο 33’, ενώ με τέρμα της Στουγιαννίδου ισοφάρισε 10-10 ένα λεπτό αργότερα.

Η Πορτογαλία ανέκτησε ξανά το προβάδισμα (13-10) στο 44’, η Εθνική μείωσε 13-11 και έχασε τέσσερα τετ α τετ, που θα μπορούσαν να της δώσουν ακόμα και το προβάδισμα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η έμπειρη ομάδα της Πορτογαλίας (4η στο EURO K17, πριν δύο χρόνια) βρήκε τις λύσεις στην άμυνα της Ελλάδας και κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά των 4-5 τερμάτων φτάνοντας στη νίκη.

Πρώτη σκόρερ της Ελλάδας και εκ των κορυφαίων ήταν η πλέι μέικερ Ολυμπία Ανδρίτσου που σημείωσε 7 γκολ, ενώ κέρδισε πολλές δίλεπτες αποβολές και αρκετά πέναλτι.

Η Πορτογαλία μετά από αυτή τη νίκη εξασφάλισε την πρόκριση της στην τελική φάση, ενώ η δεύτερη θέση θα κριθεί αύριο (18:00) στην αναμέτρηση της Ελλάδας με την Γαλλία.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 23-19

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-3, 5-3, 6-5, 9-6, 10-7 (ημχ.), 10-10, 12-10, 13-11, 16-12, 18-14, 23-19

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Κάρλος Πιρές): Νούνες, Χέσους 2, Γκουβέια 3, Νέβες 1, Ολιβέιρα, Ράμος, Σίλβα Α. 3, Φερνάντες 3, Βέιγκα, Ουρσού, Ταβάρες 6, Ροντρίγκες 2, Βιέρα, Μάγκρο 2, Λουρέιρο, Σίλβα Κ. 1.

ΕΛΛΑΔΑ (Σωκράτης Βακάλης): Γκάτσιου 2, Τσιτλακίδου 1, Στουγιαννίδου 3, Ζουμπουλίδου, Σημαιοφορίδου, Ανδρίτσου 7, Μανδά, Ζυγούρα 4, Γιουλβανίδου, Ράτσικα, Κεπεσίδου 1, Τσαουσίδου 1, Παύλου, Λαζαρίδου, Φράγκου, Αργυροπούλου. Διαιτητές: Αγκακίσι Εμ.- Αγκακίσι Εμ. (Αζερμπαϊτζάν), παρατηρητής: Καπλάνης (Κύπρος), δίλεπτα: 8-4, πέναλτι: 5/8-5/6.