Α1 Χάντμπολ Γυναικών – Μεγάλη εμφάνιση για την Ορμή της Μούρνου!

NEAΗ Ορμή Λουξ νίκησε την Νέα Ιωνία με 23-21 και ο τίτλος θα κριθεί σε 5ο ματς στην Αθήνα

Αυτή η σειρά είναι πραγματικά μεγάλη… Ορμή Λουξ και Νέα Ιωνία θα λύσουν τις διαφορές τους για τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ελλάδος το Σαββατοκύριακο στην Αθήνα σε 5ο και τελευταίο παιχνίδι.

Η ομάδα της Πάτρας επιβλήθηκε 23-21 της Νέας Ιωνίας στον 4ο τελικό του θεσμού, πραγματοποιώντας και πάλι εξαιρετική εμφάνιση στην έδρα της. Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη –που έτσι και αλλιώς έχει κάνει υπέρβαση- έλεγχε το ματς από την αρχή, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τις Μισαϊλοβιτς (15 επεμβάσεις), Μίλασιτς (5 γκολ), Χατζηπαρασίδου (5 γκολ), αλλά και την Μούρνου που σημείωσε 6 τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο.

Από την άλλη πλευρά η Νέα Ιωνία είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, αφού η Μπράουερ περιορίστηκε, η Κεπεσίδου δεν ήταν σε καλή ημέρα, ενώ πρώτη σκόρερ ήταν η Τσάκαλου με 8 τέρματα.

Η Ορμή προηγήθηκε γρήγορα 6-3 (16′), 8-4 (18′) και 10-6 στο 25′. Σε εκείνο το σημείο η Χατζηπαρασίδου αστόχησε σε πέναλτι και η Νέα Ιωνία στα τελευταία λεπτά μείωσε σε 11-9 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ορμή ανέκτησε και πάλι προβάδισμα και μάλιστα για πρώτη φορά προηγήθηκε με +5 (18-13) στο 40′ και +6 (22-16) στο 49′ με αρκετά κλεψίματα της Μούρνου που οδήγησαν σε εύκολα γκολ στην κόντρα. Η Νέα Ιωνία προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 22-20 στο 58′ με την Μούρνου ένα λεπτό αργότερα να «καθαρίζει» την υπόθεση νίκη.

ΟΡΜΗ ΛΟΥΞ- ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ 23-21

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 2-2, 6-3, 8-6, 10-6, 11-9 (ημχ.), 14-12, 18-14, 20-16, 22-17, 22-19, 23-21

ΟΡΜΗ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Χατζηπαρασίδου 5, Τσαουσίδου 3, Πολίτη, Καράγιωργα, Κουκουλομάτη, Στράτου 2, Μίλασιτς 5, Χάλα, Μούρνου 6, Καρελά 2, Χατζηαγαπίδου, Θανοπούλου, Παύλου, Μισαίλοβιτς, Παναγιωτακοπούλου, Καγγελάρη.

Ν. ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Μπράουερ 4, Παπανικολάου, Παπά 7, Γκουζούλη, Πανούση, Ζυγούρα 1, Χοτοκουρίδου, Διακογιάννη, Μασμανίδου, Χρονοπούλου 1, Τσακάλου 8, Χρυσή, Ρόζου, Στουγιαννίδου.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, δίλεπτα: 5-4, πέναλτι: 1/2-2/3.