Διεθνή Φιλικά – Στα πέναλτι η Σίτι κόντρα στη Ρόμα (vids)

1437474738664_lc_galleryimage_melbourne_australia_july_Οι «πολίτες» πατούσαν πολύ καλύτερα στο γήπεδο στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Ραχίμ Στέρλινγκ στην πρώτη του εμφάνιση με τη γαλάζια φανέλα έτρεξε στην μπαλιά που έκανε ο Ιενάτσο στην πλάτη της ιταλικής άμυνας και πλάσαρε σωστά τον Ντε Σάνκτις για το 1-0.

Η απάντηση, ήταν άμεση από τη Ρόμα που με πανέμορφο μακρινό δεξί σουτ του Πιάνιτς ισοφάρισε σε 1-1 στο 8ο λεπτό, όμως οι «τζιαλορόσι» δεν είχαν την ενέργεια που θα περίμενε να δει ο Ρούντι Γκαρσία από τους ποδοσφαιριστές του, με τη Σίτι να δείχνει προτίμηση στην αριστερή της πτέρυγα όσον αφορά την ανάπτυξη.

Στην επανάληψη, ο Άσλεϊ Κόουλ έκανε… ασίστ στον Ιενάτσο με το λανθασμένο γύρισμα για να σκοράρει ο 19χρονος άσος και να γράφει το 2-1 για την ομάδα του Μάντσεστερ, ενώ οι πολλές αλλαγές στα πρόσωπα όσο περνούσε η ώρα, όσο κι αν επηρέασαν το παιχνίδι, έδειξαν να ευνοούν τους «τζιαλορόσι» που ήταν περισσότερο ορεξάτοι και έφτασαν σε νέα ισοφάριση με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιάγιτς στο 87′.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Κολάροφ έστειλε τη μπάλα στ’ αστέρια, ο Ντουμπιά με πανένκα για… κλάμματα αστόχησε στην τελευταία εκτέλεση για τη Ρόμα και αργότερα, ο Χαρτ απέκρουσε το πέναλτι του Κεϊτά για να επικρατήσει η Μάντσεστερ Σίτι με το τελικό 5-4.