Διαιτησία - Ποδόσφαιρο Κόσμος

Ο τέταρτος διαιτητής αντικατέστησε τον πρώτο και έβγαλε κόκκινη σε…2 λεπτά! (vid)

portugual_red_cardΑπίστευτο περιστατικό στην Πορτογαλία, με τον τέταρτο διαιτητή να μπαίνει… αλλαγή στη θέση του πρώτου ρέφερι ο οποίος τραυματίστηκε, δείχνοντας κόκκινη κάρτα μετά από δύο μόλις λεπτά!

Δεν πρόλαβαν να συμπληρωθούν καλά-καλά 120 δευτερόλεπτα παιχνιδιού με τον ίδιο να διευθύνει το ματς κι ο άνθρωπος δεν είχε κανένα πρόβλημα να βγάλει την κόκκινη από το τσεπάκι του. Ο λόγος για τον 35χρονο Χέλντερ Μαλέιρο, που ξεκίνησε ως τέταρτος διαιτητής στην αναμέτρηση της Σπόρτινγκ Λισσαβόνας με τη Γκιμαράες (5-1), αλλά η μοίρα τα έφερε έτσι ώστε στην πορεία της αναμέτρησης να γίνει εκείνος ο… άρχων του αγώνα.

Συγκεκριμένα στο 53′ και με το σκορ 2-0, τραυματίστηκε ο Γκόμες Κόστα και τη θέση του -όπως προβλέπουν οι κανονισμοί- πήρε το τέταρτος. Ο Μαλέιρο ωστόσο αποδείχτηκε αρκετά αυστηρός και μετά από ένα μόλις δίλεπτο απέβαλε τον Ιβοριανό μέσο Σαρέ για ένα σκληρό μαρκάρισμα!