Α ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Α1 Ερασιτεχνική – Στην πρώτη θέση η Αλεξάνδρεια, ο Κοπανός το πρώτο…στοπ στη Νάουσα! (stats, 5η αγωνιστική)

_DSC9081Μία ακόμη αγωνιστική που επιβεβαιώθηκε το πόσο αμφίρροπο είναι το φετινό πρωτάθλημα η σημερινή, ένα Σάββατο με παιχνίδια που κρίθηκαν τα περισσότερα στις λεπτομέρειες!

Η πρώτη “γκέλα” του ΦΑΣ Νάουσα φέρει τη σφραγίδα του ΓΑΣ Κοπανού, που κατάφερε να επανέλθει στο παιχνίδι μετά το εις βάρος του 0-2 του πρώτου ημιχρόνου και να “κόψει” τους πρώτους βαθμούς από τους “κυανόλευκους” που δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το σαφές προβάδισμα από τα πρώτα 45 λεπτά. Οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν με δύο γκολ των Μπούφι και Βασίλη Σιδηρόπουλου να αποσπάσουν την τρίτη φετινή ισοπαλία στο πρωτάθλημα.

Συγκάτοικος στην πρώτη θέση για τον ΦΑΣ η ΑΕ Αλεξάνδρειας, που επικράτησε σε ένα ακόμη παιχνίδι εντός έδρας (μάλιστα με το ίδιο σκορ!) αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Ατρόμητο Διαβατού, που πάλεψε για το θετικό αποτέλεσμα. Έντονες οι διαμαρτυρίες από πλευράς “κυανόλευκων” με στόχο τον ρέφερι της συνάντησης κ. Καραγκιζόπουλο για υποδείξεις σε καίρια όπως υποστηρίζουν χρονικά σημεία της αναμέτρησης.

Σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη θέση ο ΑΣ Ειρηνούπολης, που επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 3-0 της Ποντιακής Νεολαίας Αράχου, χάρη σε δύο τέρματα του Κώστα Έξαρχου στο πρώτο 45λεπτο και του Γιώργου Γασπαράτου στο 74′ ενώ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στον ρέφερι κ. Γιοβανόπουλου τόσο για πέναλτι που όπως υποστηρίζουν δεν δόθηκε στο 0-1 αλλά και ακυρωθέν γκολ του Ευγένη Κίτσα όταν το σκορ ήταν 0-2.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα αναδείχτηκε το τοπικό ντέρμπι στα Τρίκαλα ανάμεσα στον Μέγα Αλέξανδρο και τον ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας, σε ένα ματς με πολύ δυνατά μαρκαρίσματα αλλά υψηλού επιπέδου, παρά το γεγονός πως δεν σημειώθηκαν τέρματα.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Αχιλλέα Νάουσας, που επιβλήθηκε με σκορ 2-0 της ΑΕ Χαρίεσσας, χάρη σε δύο εύστοχα πέναλτι του Παναγιώτη Καραμεταξά στο ξεκίνημα και λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης. Διαμαρτυρίες και σε αυτό το παιχνίδι από πλευράς φιλοξενουμένων, κυρίως για το γεγονός πως η πρώτη υπόδειξη πέναλτι δόθηκε από τον βοηθό κ. Καρυπίδη και όχι όπως υποστηρίζουν από τον ρέφερι κ. Βρέσκα που ήταν κοντά στη φάση.

Πολύ σημαντική νίκη για το Μακροχώρι, που επικράτησε με 1-0 του παραπαίοντα ΓΑΣ Ροδοχωρίου, με την ομάδα του Μάκη Γιαννόπουλου να επιστρέφει στις επιτυχίες χάρη σε τέρμα του Πίκου στο πρώτο ημίχρονο. Δεύτερη νίκη για τους “ασπρόμαυρους”, τρίτη ήττα για τους “κυανοκίτρινους” από την άλλη πλευρά, που βρίσκονται στη 12η θέση της βαθμολογίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 5ης αγωνιστικής :

Ποντιακή Νεολαία Αράχου – ΑΣ Ειρηνούπολης  0-3 (17′-43′ Έξαρχος, 74′ Γασπαράτος)

ΓΑΣ Κοπανού – ΦΑΣ Νάουσα  2-2 (68′ Μπούφι, 72′ Σιδηρόπουλος Β. / 18′ Νίκου, 45+1′ Βλαχοδήμος Α.)

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας  0-0

Φίλιππος Μελίκης – Κεραυνός Επισκοπής  1-3 (7′ Χασάν / 49′-66′ Παραστατίδης, 90′ Ντέλλας)

ΑΕ Αλεξάνδρειας – Ατρόμητος Διαβατού  2-1 (12′ Μπενίσκος, 66′ Σαμαράς / 47′ Οικονόμου Χ.)

Μακροχώρι – ΓΑΣ Ροδοχωρίου  1-0 (37′ Πίκος)

Αχιλλέας Νάουσας – ΑΕ Χαρίεσσας  2-0 (2′-90′ Καραμεταξάς)

Tips

*17 τέρματα σημειώθηκαν στη σημερινή αγωνιστική, 8 για τους γηπεδούχους και 9 για τους φιλοξενούμενους

*Συνολικά έχουν σημειωθεί 106 σε τρεις αγωνιστικές (21.2 μέσο όρο και 3.03 ανά αγώνα)

*Πιο ευρεία νίκη : ΦΑΣ Νάουσα (7-0 τον Αχιλλέα Νάουσας)

*53 οι ποδοσφαιριστές που έχουν σκοράρει μέχρι στιγμής, τρία τα συνολικά αυτογκόλ