Eurocup – Νίκη για τον Άρη, ήττα για τους δύο “δικεφάλους”

1330277Ο Άρης βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά, είχε τον έλεγχο για 40 λεπτά και έφτασε εύκολα στην επικράτηση επί της Μπουντούτσνοστ με 75-57.

Ο “αυτοκράτορας” με κορυφαίους τους Γουάιτ και ΜακΝιλ, έφτασε στην εύκολη επικράτηση επί της Μπουντούτσνοστ (75-57) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α΄Φάσης του Eurocup.

Ο Άρης μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και ο Χάγκινς με 5 προσωπικούς του πόντους, έκανε το 5-0. Η διαφορά δεν άργησε να φτάσει σε διψήφιο νούμερο (19-8) με 2/2 βολές από τον Ξανθόπουλο, καθώς η Μπουντούτσνοστ έδειχνε να μην μπορεί να βρει τα πατήματά της. Η πρώτη περίοδος βρήκε τον Άρη στο +13 (25-12).

Με βολή του Χάγκινς, η διαφορά έφτασε στο +17 (31-14) 8΄πριν τη λήξη του ημιχρόνου και από εκεί ξεκίνησε ρεσιτάλ τριπόντων και από τις δύο ομάδες με τον Ζάρα να έχει 2/2 για τον Άρη.

Ο Σούμποτιτς έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (37-28), αλλά οι παίκτες του «αυτοκράτορα» αντέδρασαν και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι στο 44-30.

To σκηνικό δεν άλλαξε με την επιστροφή των δύο ομάδων από το αποδυτήρια με τους παίκτες του Άρη να διατηρούν διαφορά ασφαλείας (52-37), 5′ πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, ενώ ο Ζάρας με 2/2 βολές έστειλε τον Άρη στο +21 (62-41).

Οι Αμερικανοί του Άρη βρέθηκαν σε πολύ καλό βράδυ και ο Χάγκινς με γκολ-φάουλ κάνει το 69-48, 6′ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η κόρνα της λήξης βρήκε την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να φτάνει στην εύκολη νίκη με τελικό σκορ 75-57.

οι πόντοι των παικτών στο sdna.gr

856Ο ΠΑΟΚ πάλεψε στην Αγία Πετρούπολη, αλλά στην 2η «στροφή» της α’ φάσης του Eurocup δεν κατάφερε να ζευγαρώσει τις νίκες του, καθώς ηττήθηκε με 76-66 από την Ζενίτ.

Ο “Δικέφαλος” είχε καλή παρουσία στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά… κάτι του έλειπε για να επιστρέψει από την Ρωσία νικητής.

Ο Κοστσέεφ σημείωσε τους πρώτους πόντους της αναμέτρησης, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν… ζεστός στο ξεκίνημα του αγώνα και απάντησε τρέχοντας σερί 0-9 (2-9, 3′). Ο «Δικέφαλος», δεν συνέχισε αναλόγως, καθώς οπη γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από την άμυνά και στο 6′ με 1/2 βολές του Πουσκόφ πήραν εκ νέου το προβάδισμα (14-13), ενώ η συμπλήρωση των 10′ τούς βρήκε στο +3 (18-15).

Ο Αντίποφ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έγραψε το 20-15, αλλά οι Βασίλειαδης και Μπάλαμπαν ανέλαβαν να κάνουν το 20-20. Η συνέχεια της αναμέτρησης βρήκε τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον ΠΑΟΚ στου δρόμου τα μισά, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, να είναι στο -3 (32-29).

Οι Λάντρι και Τούλσον έστειλαν την ομάδα τους στο +7 (36-29) στο 21′, αλλά ο Χάτσερ με 7 συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 36-36 (23′). Η Ζενίτ απάντησε κι εκείνη τρέχοντας σερί 7-0 (43-36, 24′), ενώ στο 28′ προηγήθηκε με 52-42. Ο ΠΑΟΚ, όμως, αντέδρασε και με τρίποντο του Δέδα στην εκπνοή του δεκαλέπτου μείωσε σε 56-50 (30′).

O ΠΑΟΚ με τους Χάτσερ και Ντούβνιακ βρέθηκε σε απόσταση… αναπνοής στο 33′,  αλλά οι Ρώσοι… πάτησαν το «γκάζι» και προηγήθηκαν με 67-57 στα μισά της τέταρτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να επιστρέψει εκ νέου από το -10, αλλά δεν τα τα κατάφερε κι εντέλει ηττήθηκε με 76-66

galaaek

Η ΑΕΚ ήταν απογοητευτική στην έδρα της, σαφώς, ανώτερης Γαλατάσαραϊ και υπέστη βαριά ήττα (89-65) για το Eurocup.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα παραδόθηκε άνευ όρων και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να προβληματίσει την Γαλατάσαραϊ που ήταν ισοπεδωτική. Εξαιρετική εμφάνιση από τον ΜακΚόλουμ (25 π.), δεύτερη ήττα για την «Ενωση» στο Eurocup με άσχημη εμφάνιση. Εκτός γηπέδου έμειναν οι φίλοι της ομάδας, διασώθηκαν οι Σάκοτα (20 π.) και Μαυροκεφαλίδης (18 π., 9 ριμπ.).

Μόλις για έξι λεπτά κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική η ΑΕΚ, καθώς το καλάθι του Μαλίκ Χέρστον για το 13-11… αφύπνισε τους παίκτες του Αταμάν. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, η διαφορά είχε ανέβει ήδη σε διψήφιο αριθμό πόντων (22-11) με τους παίκτες της ρακέτας (Λάσμε, Γκριν) να κάνουν τη διαφορά.

Το σερί «διαιωνίστηκε» στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου μέχρι το 18-0 (31-11) με τον Χουσείν Κοκσάλ να αποτελεί παίκτη-κλειδί. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να αντιδράσει με σουτ του Σάκοτα, αλλά λίγο το… κρεσέντο του ΜακΚόλουμ (12 π.), λίγο η προβληματική άμυνα της «Ενωσης» είχαν ως αποτέλεσμα το +21 στο τέλος του πρώτου μέρους (48-27).

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, αφού κράτησε τους Τούρκους για πέντε λεπτά χωρίς πόντο και μείωσε σε 48-37. Το μοτίβο, όμως, άλλαξε άμεσα και ριζικά, η Γαλατά… έτρεξε ένα σερί 16-0 και απογείωσε ξανά τη διαφορά 64-37.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε μετατραπεί πια σε τυπική διαδικασία, αφού η έκβαση του αγώνα είχε κριθεί ήδη. Η Γαλατάσαραϊ δεν κατέβασε ταχύτητα, οι Μαυροκεφαλίδης-Σάκοτα έδωσαν κάποιες λύσεις στην ΑΕΚ, αλλά το τελικό 89-65 αποτυπώνει την εικόνα των δύο ομάδων στον αγώνα. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως ο νεαρός Εντιν Ατιτς πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο Eurocup, όταν πήρε τη θέση του Χέρσον που αποβλήθηκε έπειτα από δύο αντιαθλητικά.

Ο MVP: Ο Έρικ ΜακΚόλουμ πέτυχε 25 πόντους, είχε και 6 ασίστ, αλλά την παράσταση έκλεψε ο Χουσείν Κοκσάλ που τέλειωσε τον αγώνα με 21 πόντους και 5/5 τρίποντα σε 19′ συμμετοχής.