B ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Α2 Ερασιτεχνική (2ος όμιλος) – Τριπλέτα κορυφής μετά τα αποτελέσματα της Κυριακής! (stats, 5η αγωνιστική)

α2-promo11

Τρεις ομάδες μοιράζονται πλέον την κορυφή στον 2ο όμιλο της Α2 Ερασιτεχνικής, μετά τη διεξαγωγή της σημερινής 5ης αγωνιστικής.

Σ αυτό συνέβαλε καταρχήν ευρεία νίκη του Απόλλων Αγίου Γεωργίου με αντίπαλο τον Αγροτικό Αστέρα Αγίας Βαρβάρας, σε μια αναμέτρηση με τρεις αποβολές (δύο για τους γηπεδούχους και μία για τους φιλοξενούμενους) αλλά και πέντε τέρματα, τέσσερα εκ των οποίων σημείωσαν οι Απολλωνιστές.

Νίκη και για τη Νέα Γενεά Νικομήδειας, η οποία με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στο 4-0 επί του Φίλιππου στο Δημοτικό Γήπεδο Μέσης και μαζί με τον Ολυμπιακό Νάουσας που αποχώρησε με τη λευκή ισοπαλία από την έδρα του Νηρέα, συγκατοικούν στην κορυφή του 2ου ομίλου.

Σημαντικότατη επικράτηση και για την ΑΕΠ Βέροιας επί της Ακαδημίας, με την ομάδα του Στέφανου Γαϊτάνου να φτάνει στους 9 βαθμούς χάρη σε τέρμα του … στο … λεπτό. Τις τρεις νίκες έφτασε και η ενισχυμένη στις μεταγραφές το τελευταίο διάστημα Ακαδημία Μακροχωρίου, που υποχρέωσε τον ΑΣ Πατρίδας σε μία ακόμη ήττα, χάρη σε τέρματα των Σαρκατζή και Γιάκου.

Τέλος, ανατροπή και τρεις βαθμοί για την εντυπωσιακή στα τελευταία παιχνίδια Ελπίδα Μονοσπίτων που παρά τα προβλήματα όσον αφορά τις λύσεις στο ρόστερ, πέτυχε σπουδαία νίκη επί του ΑΟ Μαρίνας. Κορυφαίος για τους “πράσινους” ο Γιώργος Τουλουμτζής, που σκόραρε δις για την Ελπίδα και έφτασε τα τέσσερα στο πρωτάθλημα.

Ας δούμε αναλυτικά τα αποτελέσματα και τους σκόρερς της 5ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο:

Ελπίδα Μονοσπίτων – ΑΟ Μαρίνας  2-1 (Τουλουμτζής 2 / Ματάτης)

Φίλιππος Μέσης – Νέα Γενεά Νικομήδειας  0-4 (Κουκλανιώτης, Μαχανίδης, Παπαδόπουλος 2)

ΑΕΠ Βέροιας – Aκαδημία Βέροιας  1-0 (Χατζηπαρασίδης)

Απόλλων Αγίου Γεωργίου – Αγρ. Αστ. Αγ. Βαρβάρας  4-1 (Χατζηγεωργίου, Σιδηρόπουλος 2, Καϊσίδης / Σουλιώτης Γ. πεν)

Νηρέας Βέροιας – Ολυμπιακός Νάουσας  0-0

Ακαδημία Mακροχωρίου – ΑΣ Πατρίδας  2-0 (Σαρκατζής, Γιάκου)

Ρεπό : Δόξα Νάουσας