Άρης – ΠΑΟΚ 84-72

arispaok_1Ο Άρης ήταν ανώτερος και κέρδισε δίκαια τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (84-72), παίρνοντας παράλληλα σημαντική διαφορά για ενδεχόμενη ισοβαθμία, έστω και αν οι «ασπρόμαυροι» δεν δείχνουν -σήμερα- ικανοί να φτάσουν ως εκεί. Σόου από τον Οκάρο Ουάιτ!

“Ζεστός” μπήκε ο ΠΑΟΚ στο ματς, που ξεκίνησε με σερί 7-0. Ωστόσο, η επιθετική λειψανδρεία του Άρη τελείωσε άμεσα με τρίποντο του Οκάρο Ουάιτ (3-7 στο 4′). Ένα άλλο τρίποντο, αυτό του ΜακΝιλ, έμελλε να βάλει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ λίγα λεπτά αργότερα (12-9) την ώρα που στο παρκέ έπεφταν… κορμιά. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια και οι «κίτρινοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 22-20, ύστερα από 2/2 τρίποντα του Βασίλη Ξανθόπουλου.

Η καλή άμυνα των γηπεδούχων στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου «βραχυκύκλωσε» τον ΠΑΟΚ (28-22 στο 14′) με τον Ουάιτ να σκοράρει με κάθε τρόπο. Όμως, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου βρήκε τρόπο να μην αφήσει τη διαφορά να ξεφύγει και με πέντε προσωπικούς πόντους του Κώστα Βασιλειάδη πήρε «κεφάλι» (32-33 στο 17′). Ο Ουάιτ απάντησε με ένα δικό του, προσωπικό 5-0 (37-33 στο 18′) και το 42-40 του ημιχρόνου διαμορφώθηκε με καλάθι του Σπύρου Μούρτου. Με 18 πόντους τελείωσε το ημίχρονο ο Ουάιτ (5/6 2π., 2/3 3π.), 12 πόντους και 4 ριμπάουντ είχε στο 20′ ο Βασιλειάδης.