Φίλιππος Μελίκης – ΓΑΣ Κοπανού 2-5 (photos)

12190403_533401570169240_1049185840_o

Ξέσπασε ο ΓΑΣ Κοπανού στο σημερινό παιχνίδι, επικρατώντας με το ευρύ 5-2 του ελλιπέστατου Φίλιππου Μελίκης.

Η ομάδα του Γιώργου Σγούρδα επανήλθε στις επιτυχίες με τη σημερινή δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και με εντυπωσιακό πλουραλισμό στους σκόρερς, πήρε τους πολύτιμους βαθμούς και αναρριχήθηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη πλευρά, ο Φίλιππος αγωνίστηκε με πολλές απουσίες και χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός πως δεν υπήρχαν αλλαγές και οι 11 που αγωνίστηκαν στο σημερινό παιχνίδι, “έβγαλαν” όλο το 90λεπτο.

Οι ελάχιστοι θεατές που βρέθηκαν σήμερα στο Δημοτικό Γήπεδο της Μελίκης μπορούν να χαρακτηριστούν τυχεροί καθώς παρακολούθησαν ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι, με 7 γκολ και πολλές χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Οι φίλοι του Φίλιππου ωστόσο έφυγαν περίλυποι καθώς η ήττα της ομάδας την καθηλώνει στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις δύο βαθμούς σε 7 αγώνες.

12194337_533401603502570_1353870303_o

Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν τον έλεγχο του αγώνα καθ όλη τη διάρκεια του 90λεπτου και παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι μείωσαν λίγο πριν την ανάπαυλα, πάτησαν εκ νέου…γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στο ευρύ 2-5.

Το σκορ για τους νεοφώτιστους άνοιξε ο Λευτέρης Γραμματικός στο 11ο λεπτό, ο οποίος δέχτηκε την ωραία πάσα του Πέτγαζλη στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ “έγραψε” το 0-1. Στο 22′ ήταν η σειρά του Σπυρίδη να βρεθεί απέναντι από τον Τσιώμο για το 0-2, μετά από κάθετη πάσα του Σπανού.

Οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν στη συνέχεια και στο 42′ μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι, χάρη στο…δώρο του Κοσμά Κοσμίδη ο οποίος υπολόγισε λάθος στο γύρισμα που έκανε προς τον Αντιφάκο, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του έμπειρου τερματοφύλακα.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση στο δεύτερο ημίχρονο και στο 66′ ο Σπυρίδης έκανε την παράλληλη πάσα από αριστερά και ο Μάκης Σπανός σε ανοιχτή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Η ομάδα του Γιώργου Σγούρδα πέτυχε άλλα δύο τέρματα στη συνέχεια, εξ αρχής με τον Βασίλη Σιδηρόπουλο στο 67′ και με τον Έρβις Μπούφι στο 88ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σπανού.

Το ρεπορτάζτου ΓΑΣ Κοπανού είναι μία προσφορά του…

XATZHΠΑΥΛΙΔΗΣ

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Παυλίδης, με βοηθούς τους κ.κ. Ασβεστάρα και Χαλατζιούκα.

Φίλιππος Μελίκης : Τσιώμος, Τεγούσης, Ανδρίτσος, Μηλιώτης Β., Παρσόπουλος Α., Πιτσάβας, Παράσχος, Χασάν, Μαμουτόπουλος, Γαβριηλίδης, Τζιάλι.

ΓΑΣ Κοπανού : Αντιφάκος, Τζιβάρας, Κοσμίδης, Χαραλαμπίδης (79′ Σιδηρόπουλος Θ.), Κατσουγιαννόπουλος, Ντόγος, Μπούφι, Γραμματικός, Σπυρίδης, Πέτγαζλης (59′ Σιδηρόπουλος Β.), Σπανός.