Γ Εθνική (2ος όμιλος) Αιγινιακός – Πύρασος 4-1

10845588_912705742095024_1616751032890219778_oΕντυπωσιακός ήταν για μια ακόμη φορά ο Αιγινιακός, ο οποίος συνέτριψε τον Πύρασο με 4­-1.Έτσι οι μεγάλοι νικητές έκαναν ακόμη ένα βήμα προς την κορυφή του ομίλου.

Απο την άλλη δεν μπόρεσε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα ο Πύρασος στον Αιγινιακό. Στο γήπεδο “Γιάννης Παραλυκίδης” του Αιγινίου, οι “κυανόλευκοι” γνώρισαν την πιο βαριά εκτός έδρας ήττα της ομάδας στη Γ’ Εθνική με σκορ 4-1 καθώς παρά την προσπάθεια, ο αντίπαλος ήταν εμφανώς καλύτερος.

Βρέθηκαν πολύ νωρίς με δύο γκολ εις βάρος τους σε σύντομο χρονικό διάστημα, καθώς στο 10 λεπτό ο Αραμπατζής έκανε το 1-0 με σουτ εκτός μεγάλης περιοχής και ο Γκούρτσας ύστερα από ένα δίλεπτο, το 2-0 με κοντινό πλασέ. Ο τελευταίος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 64′, ο Αναστασίου μείωσε στο 72′ με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Κοτζαθανάση και ο Γουέλκαμ στο 84′ έγραψε το τελικό 4-1.

Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες, ενώ για τον Πύρασο σουτ του Χατζητρακόσια και κεφαλιά του Αναστασίου εξουδετέρωσε ο Τόλιος, σε δύο περιπτώσεις ο Κοντοβάς μπήκε επικίνδυνα στην αντίπαλη περιοχή χωρίς να ολοκληρώσει την προσπάθειά του.

Στην επανάληψη ο Αιγινιακός είχε δοκάρι με σουτ του Καρακατσάνη στο 50′ και κεφαλιά του Γουέλκαμ στο 70′. Με το σκορ στο 3-1, ο Τσιουρέλης δεν μπόρεσε να μειώσει και κεφαλιά του Σαμαρά έφυγε άουτ.

Αιγινιακός: Τόλιος, Αραμπατζής, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πασαλίδης, Αντωνιάδης, Καρακατσάνης (60′ Γουέλκαμ), Ζούρκος, Γκούρτσας (70′ Αχαλινόπουλος), Ντίντακ, Πέντα (65′ Δερμιτζόγλου).

Πύρασος: Βαν ντε Γουίχε, Καψιώτης (50′ Σαμαράς), Δημητριάδης, Μπόρας, Καραγεώργος (30′ Πλασταράς), Βαγγελάκος, Κοτζαθανάσης, Τσιουρέλης, Χατζητρακόσιας, Κοντοβάς (72′ Αχ. Δαμάσκος), Αναστασίου.