Eurocup – Το έκανε…δώρο ο ΠΑΟΚ!

1344808Ο ΠΑΟΚ έχασε ένα δικό του παιχνίδι, καθώς στην 6η «στροφή» της α’ φάσης του Εurocup ηττήθηκε με με 78-69 από την Σζολνόκι.

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους, αλλά ό,τι έχτισε στη δεύτερη και στη τρίτη περίοδο το… χάλασε σε ένα καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο και πλέον μπήκε σε περιπέτειες για την πρόκριση στη β’ φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου υποχώρησε στο 2-4, ενώ δεν κατάφερε να υπερασπιστεί και την διαφορά των τριών πόντων είχε επικρατήσει της Σζολνόκι στην Πυλαία.  O ΠΑΟΚ ύστερα από τέσσερις επισκέψεις στην Ουγγαρία γυρνάει για πρώτη φορά ηττημένος στην Ελλάδα.

Τα πρώτα 7 λεπτά της αναμέτρησης είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα για τις ομάδες, καθώς οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και τα καλάθια έμπαιναν με το… σταγονόμετρο (6-7, 7′). Οι γηπεδούχοι, όμως, με οδηγό τον Βίτμαν κατάφεραν να προηγηθούν με 17-9 (9΄) και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +6 (17-11).

Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να ξεπεράσουν το… μπλακ άουτ που υπέστησαν. Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να επανέλθει σε θέση οδηγού (17-18, 12′), ενώ βασιζόμενος στην άμυνά του και βρίσκοντας λύσεις τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι ξέφυγε με 24-34 στο 19΄, ενώ η συμπλήρωση των 20΄ τον βρήκε στο +12 (24-36).

Ο ΠΑΟΚ τρέχοντας σερί 0-4 προηγήθηκε με 24-40 στο 23′, ενώ στα μισά της περιόδου «φλέρταρε» με το +20, καθώς ο Βασιλειάδης έγραψε το 26-45. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να αντιδράσουν, αλλά ο «Δικέφαλος» διατήρησε σταθερά το προβάδισαμ στα χέρια του και στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 41-55.