Eurocup – Ήττες για ΑΕΚ και Άρη

ea0692cea143eecf642826a74020907e_LΤέλος στο νικηφόρο σερί των 9 αγώνων της ΑΕΚ έβαλε η Γαλατάσαραϊ, καθώς επικράτησε 86-73 στο «κλειστό» του ΟΑΚΑ, με τον κόσμο της Ένωσης να δίνει δυναμικό «παρών».

Οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έκαναν εξαιρετική εκκίνηση παίρνοντας διαφορά 14 πόντων (20-6) στο 8’ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 23-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με πρώτο… βιολί τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν 44-37 αλλά η ομάδα του Αταμάν πήγε με το +9 στο ημίχρονο (46-37).

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι θέλησαν να μειώσουν και να κάνουν μία μεγάλη επιστροφή, μείωσαν 58-56 στο 28’ με τον Χέρστον να πετυχαίνει 19 πόντους, όμως η Γαλατάσαραϊ κατάφερε να «κλείσει» στο δεκάλεπτο με διαφορά 5 πόντων (63-58). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το «συγκρότημα» του Σάκοτα έκανε την ύστατη προσπάθεια για να επιστρέψει, αλλά οι Τούρκοι έδειξαν μεγάλη συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία και η ήττα 86-73 ήρθε… φυσιολογικά για τον «Δικέφαλο».

dbecd9c317547e714affcf3d82a47dd0_L

Σε περιπέτειες για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup μπήκε ο Άρης, μετά τη βαριά ήττα 75-56 από την Μπούντουτσνοστ στο Μαυροβούνιο.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πλήρωσε την κάκιστη εκκίνηση, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να βάλει μόλις 6 πόντους! Αντίθετα, οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγαλύτερη… συνέπεια στην επίθεση, παίρνοντας προβάδισμα 18 πόντων 24-6. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να επιστρέψουν, αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να κλείσουν σε μεγάλο βαθμό την ψαλίδα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 48-21.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια. Ο Άρης ήταν απελπιστικά άστοχος στην επίθεση και η διαφορά άγγιξε και τους 30 πόντους (54-27) στο 25’ και πλέον αυτό που είχαν να κάνουν οι Θεσσαλονικείς ήταν να προσπαθήσουν να διαφυλάξουν τη νίκη τους με 18 πόντους στο πρώτο ματς, αλλά στο τέλος, η Μπούντουτσνοστ πήρε τη διαφορά, επικρατώντας 75-56.

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 48-21, 61-37, 75-56.