Κύπελλο ΕΠΣ Ημαθίας

Κεραυνός Επισκοπής – Φίλιππος Μελίκης 4-2 (photos)

12286066_10200939893496572_202370221_n

Εντυπωσιακό παιχνίδι στην Επισκοπή, με έξι γκολ και πάρα πολλές φάσεις εκατέρωθεν.

Την πρόκριση στα ημιτελικά πήρε ο Κεραυνός, που ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι αλλά στη συνέχεια τα…χρειάστηκε καθώς οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν σε 3-2 και μέχρι το 88ο λεπτό όταν σημειώθηκε το 4-2, έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Χρήστου Μποζίνη απέδειξε και σήμερα πως δίκαια συγκαταλέγεται στις κορυφαίες ομάδες τη φετινή σεζόν καθώς τόσο στο πρωτάθλημα όσο και στο Κύπελλο, διατηρεί το υψηλό επίπεδο αγωνιστικότητας αλλά και στον τρόπο παιχνιδιού. Από την άλλη πλευρά, ο Φίλιππος, παρά τα πολλά προβλήματα (την αποστολή σήμερα αποτελούσαν 12 ποδοσφαιριστές) έδειξε σημάδια αγωνιστικής ανάκαμψης και με μεγάλη προσπάθεια, προσπάθησαν για τη μεγάλη ανατροπή.

12270273_10200939893336568_2127542775_n 12312253_10200939893616575_2062736411_n

Ο Κεραυνός, παρά τον αιφνιδιασμό με το δοκάρι του Παράσχου στο 2ο λεπτό, βρήκε γρήγορα τα πατήματα του και στο 8′ πήρε “κεφάλι” στο σκορ με τον Χάρη Παραστατίδη. Το γκολ του επιθετικού των γηπεδούχων χρειάστηκε και την εύνοια της τύχης, καθώς το σουτ του Ντέλλα που προηγήθηκε, χτύπησε αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια στο κάθετο(!) για να πεταχτεί με κεφαλιά ο Παραστατίδης ανάμεσα στους εμβρόντητους αμυντικούς, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Στο 16′ οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με τον Αντώνη Καρυπίδη, ο οποίος μετά το λάθος διώξιμο των αμυντικών, “ζύγισε” το πόδι του και με ωραίο σουτ, “έγραψε” το 2-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους “ερυθρόλευκους”, ο Κεραυνός πέτυχε και τρίτο τέρμα στο 27ο λεπτό, αυτή τη φορά με τον Κώστα Ντέλλα ο οποίος δέχτηκε την πάσα του Καρυπίδη από δεξιά και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του νεαρού Τσιμπρή.

12305767_10200939895856631_143735259_n 12285798_10200939896976659_46070045_n

Και ενώ φαινόταν πως το υπόλοιπο του αγώνα θα ήταν καθαρά διαδικαστικό, ο Φίλιππος ανέβασε στροφές και εκμεταλλεύτηκε την νωθρότητα του Κεραυνού που επαναπαύθηκε ίσως στο ισχυρό πλεονέκτημα. Στο 45′, μετά τον ωραίο συνδυασμό Αντώνη Παρσόπουλου-Πιτσάβα, ο τελευταίος “έσπασε” στον Θανάση Ανδρίτσο και αυτός μέσα από την περιοχή με σουτ μείωσε για την ομάδα του.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Κεραυνός είχε μεγάλη ευκαιρία να “κλειδώσει” το ματς, το κοντινό όμως σουτ του Παραστατίδη απέκρουσε ο Τσιμπρής για να έρθει το 66ο λεπτό, όπου ο Φίλιππος έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ο Ανδρίτσος ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος μετά από ανατροπή, με τον ρέφερι κ. Βρέσκα να υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαγγέλης Μηλιώτης, ο οποίος σημάδεψε σωστά, σημειώνοντας το 3-2.

Στα επόμενα 10 λεπτά, το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά, με τους φιλοξενούμενους να ρισκάρουν ακόμη περισσότερο και τους γηπεδούχους να είναι πολύ επικίνδυνοι στην κόντρα. Παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες το σκορ παρέμεινε στο ρευστό 3-2, μέχρι το 88ο λεπτό, όταν οι “κοκκινόμαυροι” έριξαν την αυλαία στην αναμέτρηση.

To ρεπορτάζ του Κεραυνού είναι μια προσφορά του Cafe «Anfield» στην Επισκοπή

11992214_10200741527537547_2138441037_n copy

Στη φάση αυτή, ο Ντέλλας βρέθηκε στο έδαφος σε ανατροπή του από τον Παράσχο, μια υπόδειξη που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς φιλοξενούμενων. Ωστόσο η απόφαση δεν άλλαξε και ο παθών εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για να διαμορφώσει το τελικό 4-2. Να σημειώσουμε εδώ πως και οι γηπεδούχοι εξέφρασαν παράπονα για τον ρέφερι της συνάντησης, κυρίως για το δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο (όπως υποστηρίζουν) με τις υποδείξεις του, τους “έβαλε” μέσα στην περιοχή.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Βρέσκας, με βοηθούς τους κ.κ. Γαβρά και Καραϊωσήφ.

Κεραυνός Επισκοπής : Λίκα, Λέσκας, Ιωαννίδης Θ. (10′ λ.τ. Ορδουλίδης), Ιωαννίδης Ζ., Τσεχελίδης, Ντέλλας, Παραστατίδης (76′ Φωτίου), Καρυπίδης, Λύτης, Δημητρίου, Ορφανίδης (58′ Μπάμπος).

Φίλιππος Μελίκης : Τσιμπρής, Ντόβας, Παρσόπουλος Χ. (46′ Μπούθας), Μηλιώτης, Παρσόπουλος Α., Πιτσάβας, Γαβριηλίδης, Μιχαηλίδης, Ανδρίτσος, Παράσχος, Τζιάλι.