Μπάσκετ – Εξαιρετική εμφάνιση του Άρη και νίκη στο ΟΑΚΑ!

okaroΠαίζοντας εξαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης κατάφερε να περάσει από το ΟΑΚΑ (74-83) υποχρεώνοντας την ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα έπειτα από οκτώ αγώνες.

Καλύτερη και με περισσότερες επιθετικές λύσεις εμφανίστηκε στο ξεκίνημα η ΑΕΚ, η οποία με καλάθι του Μιλόσεβιτς βρέθηκε μπροστά με 12-6 στο 5′. Ωστόσο, ο Άρης «έσφιξε» την άμυνα του, πέρασε την μπάλα στη ρακέτα και ο Χάγκινς αξιοποίησε τη δημιουργία των συμπαικτών του για το 14-12, ενώ ο Ουάιτ έβαλε μπροστά την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη. Ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που έκλεισε με σκορ 20-22.

Ο «ζεστός» Ουότερς ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους πέντε (22-27), αλλά ο Δημήτρης Μαυροειδής είχε τις «απαντήσεις» παρά την παρατεταμένη αστοχία των συμπαικτών του (26-28). Ο Αρης, πάντως, βρήκε ξανά τον τρόπο να έχει το πλεονέκτημα (26-33, στο 16′). Η ΑΕΚ κατάφερε να… μαζέψει τη διαφορά εκμεταλλευόμενη και μία τεχνική ποινή στον Δημήτρη Πρίφτη (34-37). Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Αρη να έχει τον έλεγχο και το προβάδισμα (36-41).

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αφού με τρίποντο του ΜακΝιλ η διαφορά ανέβηκε στους 10 (38-48). Μάλιστα με πέντε σερί πόντους, ο Οκάρο Ουάιτ εκτόξευσε τη διαφορά (40-55). Η απόσταση παρέμενε στα ίδια… επίπεδα υπέρ των φιλοξενούμενων που προηγούνταν με 46-60 στο 27′. Μάλιστα, ο Ζάρας σκόραρε για το 48-66, πριν ο Κάρτερ μειώσει σε 53-68.

Με τρίποντο του Σάκοτα, η διαφορά έπεσε στους 11 έπειτα από αρκετή ώρα (62-73), ενώ ο Κούπερ μείωσε κι άλλο. Ο Αμερικανός αστόχησε σε δύο βολές λίγο αργότερα, αλλά ο Σάκοτα πέτυχε κι άλλο τρίποντο για το 69-77. Ο ΜακΝιλ όμως έδωσε τέλος στον αγώνα με δύσκολο καλάθι και ο Αρης επικράτησε με 74-83.