Γ Εθνική (1ος όμιλος) Δόξα Δράμας – Έβρος Σουφλίου 4-2 (+συνέντευξη Τύπου)

f5da2f3fa2e1a95223df5d0babd30030_LΜέχρι το τρίτο  γκολ και το 80’ για όλο αυτό το διάστημα η Δόξα έκανε τα εύκολα –δύσκολα.

Η Δόξα έδειξε τα δόντια της από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και την επιθετική της πρωτοβουλία την κράτησε σε όλη την διαρκεια του ημιχρόνου που στην ουσία ήταν ένας μονόλογος της απέναντι στην εστία του Μπινόπουλου. Το σκορ θα μπορούσε να είνια μεγαλύτερο αν ο χορταστικός ΓαΊδαρτζής ήταν πιο ουσιαστικός στις πολλές τελικές προσπάθειες που είχε. Από την άλλη πλευρά ο Έβρος έχασε δύο εξαιρετικές ευκαιρίες για γκολ. Μια ομάδα με καλά στοιχεία σε ατομικό επίπεδο αλλά σαφέστατα παρατημένη, με τεράστιες αδυναμίες να δικαιολογεί την βαθμολογική της θέση.

Φάσεις και γκολ

2′ Πολύ δυνατά μπήκε η Δόξα, σέντρα από αριστερά του Κυριακίδη και μέσα από την περιοχή ο Χαριτίδης σουτάρει για να διώξει ο Μπινόπουλος. Στην συνέχεια της φάσης κόρνερ από δεξιά του Κυριακίδη και μέσα από την περιοχή κεφαλιά του Γαϊδαρτζή σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας

13′ Σουτ του Χαριτίδη μέσα από την περιοχή και δεξιά αναγκάζει τον Μπινόπουλο να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ

14′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Έβρο με τον Ζάχο απέναντι στον Μένκα να μην μπορεί να κοντρολάρει την μπάλα και να χάνει την κατοχή της μπάλας και μια μοναδική ευκαιρία για γκολ.

15′ ΓΚΟΛ! Υπέροχος συνδυασμός του Βιτλή που δίνει από αριστερά κοντά στο κέντρο την πάσα -γέμισμα για τον Γαϊδαρτζή που κατεβάζει την μπάλα και εκτελεί τον Μπινόπουλο κάνοντας το 1-0

17′ Ο Γαϊδαρτζής απέναντι στον Μπινόπουλο και την τελευταία στιγμή παρεμβαίνει ο Λειβαδιώτης και διορθώνει την κακή έξοδο του τερματοφύλακα του

20′ Ο Γαίδαρτζής και πάλι μετά από σέντρα του Κυριακίδη χάνει μεγάλη ευκαιρία για ένα ακόμη γκολ στέλνοντας την μπάλα πάνω από την ανυπεράσπιστη αντίπαλη εστία.

22′ Ο Γαϊδαρτζής απέναντι στον Μπινόπουλο, από τα τρία μέτρα, σουτάρει στέλνοντας την μπάλα πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

25′ Ωραίο σουτ του Χαριτίδη έξω από την περιοχή και μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπινόπουλου

26′ ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ του Κυριακίδη από δεξιά βρίσκει τον Γαίδαρτζή αφύλακτο μέσα στην αντίπαλη περιοχή ο οποίος με κεφαλιά κάνει το 2-0

32′ Σουτ του Λίτσκα μέσα από την περιοχή και η μπάλα χτυπάει στα πόδια του Χαριτωνίδη κια βγαίνει κόρνερ. Δεύτερη πολύ καλή ευκαιρία για τους φοιλοξενούμενους

35′ Ο Κουμπρόγλου μέσα στην περιοχή δεν μπορεί να πιάσει καλό κοντρόλ απέναντι στον Μπινόπουλο

36′ Κεφαλιά του Γαίδαρτζή μέσα από την περιοχή και ο Μπινόπουλος διώχνει ακριβώς πάνω στην γραμμή σε κόρνερ

47′ ΓΚΟΛ! Ολιγωρία της άμυνας της Δόξας και ο Ζυκερίδης με διπλή προσπάθεια μέσα από την μικρή περιοχή σουτάρει και η μπάλα αφού βρίσκει το δοκάρι καταλήγει στα δίχτυα του Μένκα (2-1)

50′ Κίτρινη στον Αβογιάν

56′ Ο Χιζανασβίλι απέναντι στον Μένκα σουτάρει αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Δόξας να αποκρούσει αρχικά και τον Χαριτωνίδη να απομακρύνει

66′ Σουτ έξω από την περιοχή και δεξιά του Πιτσόκου φεύγει ελάχιστα έξω από το δεύτερο δοκάρι

74′ Πολύ καλό μακρινό σουτ του Μπάμπουρα έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπινόπουλου

79′ Πέναλτι για την Δόξα

80′ ΓΚΟΛ! Χέρι του Ζυγκιρίδη που διώχνει πάνω στην γραμμή, το καταλογίζει άμεσα ο διαιτητής που δείχνει και την κίτρινη κάρτα στον επιθετικό του Έβρου. Το πέναλτι εκτελεί εύστοχα ο Στόικος κάνοντας το 3-1

84′ ΓΚΟΛ! Η Δόξα παίρνει ξανά τα φτερά της και μετά από σέντρα του Βιτλή από αριστερά ο Σάντος με προβολή πετυχαίνει το τέταρτο γκολ της δραμινής ομάδας (4-1)

87′ Πάσα του Στόικου στον Δούμπλατζη που απέφυγε τον Μπινόπουλο σούταρε στην κλειστή γωνία αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας πρόλαβε και απόκρουσε σε κόρνερ

89′ ΓΚΟΛ! Ο Μεμέτ με σουτ από το ύψος της περιοχής εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια της Δόξας και τη θέση που είχε ο Μένκα και μείωσε σε 4-2

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Παυλίδης από την Ημαθία, με βοηθούς τους κ.κ. Κεσίσογλου (Πέλλας) και Χρυσάνη (Ημαθίας)

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Ανδρέας Παντζιαρας): Μένκα, Λάσπατζης, Βιτλής, Χαριτωνίδης, Γκαρακλίδης, Μπάμπουρας, Χαριτίδης (69′ Σάντος), Στόικος, Γαϊδαρτζής (82′ Δούμπλαντζης), Κουμπρόγλου, Κυριακίδης (69′ Κανετίδης)

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Δήμητριος Χατνάκης): Μπινόπουλος, Αντωνιάδης, Πιτσόκος, Λειβαδιώτης, Λίτσιος, Χισανασβίλη, Αβογιάν, Ζάχος, Λίτσκας, Ευφραιμίδης (28′ Μεμέτ), Ζυγκερίδης

0e045ef55e0372c0038dac1fa8eb24a5_L

Οι δηλώσεις των δύο προπονητών Ανδρέα Παντζιαρά και Δημήτρη Χατνάκη για την σημερινή αναμέτρηση. Για τους παίκτες μίλησαν ο Αλέξανδρος Αλεξίου (Έβρος) και ο Κώστας Κανετίδης (Δόξα).