Football League – Τα ρεπορτάζ από τους αγώνες της Δευτέρας (7/12) και η βαθμολογία

Χωρίς τίτλοΚαλλιθέα – Εργοτέλης  1-0

Η Καλλιθέα χρειαζόταν απέναντι στον Εργοτέλη τους τρεις βαθμούς για να περάσει ανώδυνα την ξαφνική αλλαγή προπονητή (παραίτηση Νίκου Παντέλη) και να μπει στις τελευταία τριάδα αγώνων μέσα στο 2015 με τον καλύτερο τρόπο.

Το πλασάρισμα της στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας θα κριθεί, άλλωστε, από τον απολογισμό της στα δύο ερχόμενα ματς με τον Απόλλωνα στην Ριζούπολη και τον Ολυμπιακό Βόλου στην Καλλιθέα. Το πρώτο βήμα, πάντως, έγινε τη Δευτέρα (07/12) στο εντός έδρας ματς με τους Κρητικούς των οποίων επικράτησε 1-0.

Η νίκη, βέβαια, ήρθε αρκετά πιο δύσκολα από ό,τι περίμεναν οι γηπεδούχοι και σαφώς με πιο κακή εικόνα από τις προηγούμενες εντός έδρας αναμετρήσεις. Το σημαντικό, ωστόσο, είναι η ουσία και αυτή ήρθε με το τρίποντο σε ένα ματς που δεν είχε πάρα πολλές φάσεις παρότι η Καλλιθέα αγωνίστηκε για 60 λεπτά με παίκτη παραπάνω.  Το γκολ ήρθε στο 58ο λεπτό από τον Φράγκο και αφού προηγήθηκε ενέργεια του Αρναρέλλη από την αριστερή πλευρά και σέντρα σουτ που… τελείωσε με προβολή ο επιθετικός των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Ηρακλείου είχε να ανέβει… βουνό από το 29′, καθώς ο Κάσα Καμαρά αποβλήθηκε και όταν ο Μασένα πήρε και εκείνος την άγουσα για τα αποδυτήρια (89′) και αποκαταστάθηκαν οι ισορροπίες, δεν υπήρχε χρόνος για αντίδραση. Έτσι, η Καλλιθέα έπιασε τον Ολυμπιακό Βόλου στη βαθμολογία, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» ισοβαθμούν με τον Πανσερραϊκό σε θέση… υποβιβασμού και δείχνουν ότι οι στόχοι πρέπει να αναπροσαρμοστούν.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λουκάς Καραδήμος): Κατσούλης, Λεβέντης, Μουκτάρης, Πίκολο, Μπούζας (65′ Σταμόπουλος), Σταύρου, Ρουσάκης, Μπέλης (87′ Γκίνη), Μασένα, Φράγκος, Λουκάνοβιτς (53′ Αρναρέλλης).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Σταύρος Λαμπράκης): Αθανασίου, Άλλα, Γρομητσάρης, Πίτσος (74′ Κούτρης), Κυριακόπουλος (60′ Αυγενικού), Ρέντζας, Φουκαράκης (78′ Καλέ), Κ. Καμαρά, Μάνος, Παμλίδης, Μπουρσέλης.

*footballleaguenews.gr

Gesio

Χανιά – Πανσερραϊκός  1-1

Ο ΑΟ Χανιά ήταν ιδιαίτερα παραγωγικός στο πρώτο ημίχρονο αλλά επιβραβεύτηκε μόνο με ένα γκολ. Στην αρχή της επανάληψης δέχτηκε την ισοφάριση από τον Πανσερραϊκό και το σκορ έμεινε στο 1-1.

O AOX ήταν πολύ καλός στο πρώτο μέρος. Είχε δοκάρι στο 9′ με τον Δεινόπαπα και στο 13′ ευτύχησε να προηγηθεί με απαυθείας εκτέλεση φάουλ του Μάσάδο, που είναι σπεσιαλίστας στα στημένα! Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις και με πρωταγωνιστή τον Τσούτση, ωστόσο αυτό δεν ήταν εφικτό.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Α.Ο.Χανιά! Ο Ρούτσης στο 47′, μετά από κόρνερ, ισοφάρισε για τον Πανσερραϊκό και άλλαξε τη ροή του αγώνα. Όχι ότι ο Πανσερραϊκός απείλησε, απλώς ο ΑΟΧ έπαψε να είναι τόσο παραγωγικός επιθετικά, όσο στο πρώτο μέρος.

Το περίεργο είναι ότι παρά την αποβολή του Ολίσε (με 10 ο Πανσερραϊκός) και παρά το γεγονός ότι ο Γιώργος Λυρώνης “φόρτωσε” την επίθεσή του, ο ΑΟΧ έκανε ελάχιστες φάσεις στην εστία των φιλοξενούμενων.

Το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα που ουδόλως ικανοποίησε τους γηπεδούχους, που έχουν πλέον 15 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

7’ Λάθος του Καρτσαμπά, ο Μπεριάν σουτάρει και αποκρούει εντυπωσιακά ο Μπλάζιτς.

9’ ΔΟΚΑΡΙ ΑΟΧ! Πλάγιο άουτ ο Χατζηλιάδης, γυριστό σουτ του Δεινόπαπα η μπάλα στο δοκάρι του Πανσερραϊκού.

13’ ΓΚΟΛ ΑΟΧ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μασάδο, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ανδρούτσου και κάνει το 1-0!

22’ Σουτ του Τσούτση, λίγο άουτ η μπάλα.

24’ Φάουλ Μασάδο, κεφαλιά από τον Τσούτση, λίγο άουτ η μπάλα.

25’ Πάσα του Γκέσιου στον Τσούτση, μπαίνει από τα αριστερά και σουτάρει αλλά η μπάλα άουτ!

47’ ΓΚΟΛ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ! Κόρνερ από τον Ιωαννίδη, κεφαλιά του αμαρκάριστου Ρούτση και γκολ! 1-1 ο Πανσερραίκός.

51’ Σουτ του Φουρτάδο μπλοκάρει ο Μπλάζιτς.

60’ Γυριστό σουτ του Λίτα, ο Σιάκκας διώχνει πάνω στη γραμμή.

68’ ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ! Ο Ολίσε δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ και αποβάλλεται.

87’ Φάουλ του Ατματζίδη, λίγο άουτ η μπάλα.

94’ Σουτ του Σάντερσον η μπάλα κοντράρει και κόρνερ.

95’ Μετά το κόρνερ, ο Σταματής σουτάρει αλλά η μπάλα φεύγει παράλληλα άουτ

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Γ.Λυρώνης): Μπλάζιτς, Κατρανίτσας, Καρτσαμπάς, Χατζηλιάδης, Διαμαντόπουλος, Νύκταρης Ν. (55’ Λίτα), Δεινόπαπας (71’ Σάντερσον), Ρίκκα, Μασάδο, Τσούτσης (55’ Σταματής), Γκέσιος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παύλος Δημητρίου): Ανδρούτσος, Βοσκόπουλος, Σιάκκας, Στεργιανός, Ιωαννίδης, Ολίσε, Τσιμίκας, Ρούτσης, Μπέριαν (80’ Παπαστεργίου), Ατματζίδης (88’ Αγγελούδης), Φουρτάδο (71’ Κουκόλης).

*athlitiko.gr

agrotikos-071215

Απόλλων Σμύρνης – Αγροτικός Αστέρας  1-0

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Απόλλωνας Σμύρνης, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Αγροτικού Αστέρα στον Εύοσμο.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε στο 31ο λεπτό ο Βάντερσον με σουτ έξω από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 40ό λεπτό όταν ο Οικονόμου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινης κάρτα. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο επιθετικός των “κυανόλευκων”, Στέλιος Κρητικός.

Τα δεδομένα έγιναν πιο εύκολα στη συνέχεια για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Οικονόμου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 40′, αφήνοντας τον Αγροτικό με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από 50 λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων έπαιξε συντηρητικά και δίχως ιδιαίτερο κόπο κράτησε το υπέρ του προβάδισμα.

Ο Κρητικός, που είχε περάσει στο ματς 67′, πρόλαβε και δέχτηκε δύο κίτρινες, με αποτέλεσμα να αποβληθεί και αυτός, στο 90’+3′. Φυσικά τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο σημείο αυτό και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το σπουδαίο τρίποντο από τη Θεσσαλονίκη. Ντεμπούτο με το… αριστερό για τον Σέρβο τεχνικό του Αγροτικού, Γκόραν Στεφάνοβιτς.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκόραν Στεφάνοβιτς): Γιακουμής, Σκλιοπίδης (46′ Τοπούζης), Σαρακατσάνος, Καπίας, Αμαραντίδης, Γιάντσης (74′ Ντόσης), Μακρυδημήτρης, Οικονόμου, Τσεμπερίδης, Καραμπάς, Γέσιτς (64′ Καθάριος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Ταΐρης, Πάνος, Κύργιας, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Κονέ, Παρπέξ (81′ Λαγός), Φατιόν, Φαρινόλα, Βάντερσον (55′ λ. τρ. Συμελίδης), Τζιώρας (67′ Κρητικός).

1361480

Παναχαϊκή – Παναιγιάλειος  0-1

Ο Παναιγιάλειος με γκολ στο 84′, πήρε το ντέρμπι της Αχαΐας κόντρα στην Παναχαϊκή και έγινε το… αφεντικό του νομού!

Πήρε το ντέρμπι με την Παναχαϊκή ο Παναιγιάλειος, που ήταν καλύτερος των Πατρινών και με ένα γκολ στο φινάλε, κατάφεραν να… αποδράσουν από την Πάτρα με 1-0.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, με τους φιλοξενούμενους από τα πρώτα λεπτά να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και να απειλούν μόλις στο 13′, με τον Αθανασόπουλο να προλαβαίνει τον Μπουρλάκη και στο 16′, με τον Πέριτς να μην μπορεί με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ. Οι γηπεδούχοι που δεν μπορούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, έφτασαν κοντά στο γκολ όταν στο 36′ ο Στεργίδης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πίτκα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την Παναχαϊκή να έχει μια ανούσια κατοχή και τον Παναιγιάλειο να καταφέρνει να φτάσει στο γκολ στο 84′. Ο Σπίνουλας βγήκε στην κόντρα, πέρασε και τον Αθανασόπουλο και με πλασέ από πλάγια θέση έκανε το 0-1. Αυτό το γκολ έκρινε και την αναμέτρηση, μιας και η Παναχαϊκή όσο και να πίεσε δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός): Αθανασόπουλος, Παπανικολάου (87′ Μητρόπουλος), Ασίγκμπα, Κάργας, Ι. Λαμπρόπουλος, Χατζής, Πινδώνης (73′ Τρίγκας), Στεργίδης, Πέδρο (93′ Σταμογιάννος), Σιατραβάνης, Τζίλας.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Γιώργος Μαραντάς): Πίτκας, Σανδραβέλης, Ομάρ, Ιωάννου, Κολόκας, Κρισμάρεβιτς, Σπίνουλας, Γκοτσούλιας, Πέριτς (78′ Μίλιτς), Μπουρλάκης, Σκαρτσίλας (91′ Χαρτσιάς).