Κύπελλο ΕΠΣ Ημαθίας

Κύπελλο ΕΠΣ Ημαθίας – “Copy-paste” o περσινός τελικός! (stats)

12512707_10153864303432012_1287403294104074101_n (1)Ούτε…παραγγελία να ήταν το ζευγάρι του τελικού για τη σεζόν 2015/2016, καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού θα αναμετρηθούν οι ίδιες ομάδες μέσα σε δύο χρόνια!

Τα παιχνίδια είχαν δραματική εξέλιξη και κράτησαν το ενδιαφέρον του κοινού, τόσο όσων βρέθηκαν τα δύο γήπεδα όσο και μέσω του live του SportsUp.

Στο ΔΑΚ της Νάουσας, ο πρωτοπόρος στο πρωτάθλημα ΦΑΣ δυσκολεύτηκε κόντρα στον μαχητικό Ατρόμητο Διαβατού, που ισοφάρισε λίγο πριν την ανάπαυλα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρέγκου. Στο δεύτερο ημίχρονο, η αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων μπλόκαρε τα επιθετικά ατού των περσινών φιναλίστ, ωστόσο στο 73′ το πέναλτι που κέρδισε ο Καφές και εκτέλεσε εύστοχα ο Σαρηγιαννίδης, άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Στο άλλο παιχνίδι, ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας και Κεραυνός Επισκοπής αγωνίστηκαν χωρίς κλασικό σέντερ φορ καθώς αμφότερες είχαν σημαντικές απουσίες. Ωστόσο, σημειώθηκαν τρία τέρματα, οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια ενώ χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ο περσινός κάτοχος του τροπαίου είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε 2-0, εντούτοις οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν στη συνέχεια, μείωσαν με τον κορυφαίο Καρυπίδη και απείλησαν στη συνέχεια με την ισοφάριση.

Το ζευγάρι λοιπόν που προέκυψε είναι…κόπια από τον περσινό τελικό, όταν ο “δικέφαλος” κατέκτησε το τρόπαιο επικρατώντας με 2-0 στην παράταση του ΦΑΣ Νάουσα. Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Γήπεδο Βέροιας στις 10 Φεβρουαρίου 2016 και ο νικητής θα λάβει μέρος στο Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος, που ξεκινά ένα μήνα περίπου μετά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς των ημιτελικών :

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας – Κεραυνός Επισκοπής  2-1 (19′ Λαδάς, 41′ Ζωγράφος / 53′ Καρυπίδης)

ΦΑΣ Νάουσα – Ατρόμητος Διαβατού  3-1 (13′ Ζούρκος, 73′ Σαρηγιαννίδης πεν., 90+2′ Παντζαρτζίδης / 44′ Μπρέγκου)