Ευρωλίγκα – “Έμεινε” στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός

155354xlargeΟ Ολυμπιακός έμεινε στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, ήταν κακός και τελικά γνώρισε την ήττα από την Ρεάλ με 84-72.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, τα τρίποντα που δεχθήκαν από τους Ισπανούς και την κακή βραδιά του Σπανούλη που έμεινε στον 1 πόντο, ενώ οι αμφιλεγόμενες αποφάσεις των διαιτητών έπαιξαν και αυτές τον ρόλο τους στο τελικό αποτέλεσμα. Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν οι Χάκετ (14), Χάντερ (14) και Παπαπέτρου, την ώρα που για την Ρεάλ ο Γιούλ είχε 18.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προσήλωση στην άμυνα, με το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά να είναι κλειστό στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» τελικά βρίσκοντας στόχο από μακριά πέρασαν μπροστά, και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-17.

Στην δεύτερη περίοδο, με τον Μιλουτινοφ να «καθαρίζει» τα ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός είχε το προβόδισμα μέχρι το 17΄. Στο τέλος του δεκαλέπτου όμως η «βασίλισσα» με τον Ρέγιες να δίνει λύσεις πήρε το προβάδισμα και τελικά έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 41-35.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με… βροχή τριπόντων από την Ρεάλ. Οι Μαδριλένιοι όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν τη διαφορά και με την λήξη του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 63-48.

Ο Ολυμιακός έκανε την ύστατη προσπάθεια, όμως ο Γιούλ και οι διαιτητές δεν του έδωσαν το δικαίωμα να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση στη Μαδρίτη με το τελικό σκορ να είναι 84-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 41-35, 63-48, 84-72.

Ρεάλ Μαδρίτης: (Λάσο) Ρίβερς 6, Νοτσιόνι 10 (2), Ντόνκιτς, Ρέγιες 11 (1) , Ροντρίγκεθ 11 (2), Αγιόν 11 (10 ριμπάουντ), Κάρολ 9 (3), Γιούλ 18 (3), Τόμπκινς 2, Ερναγκόμεζ 4, Τέιλορ 2.

Ολυμπιακός: (Σφαιρόπουλος) Τζόνσον-Όντουμ 1, Χάντερ 14 (11 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 12 (2), Σπανούλης 1, Στρόμπερι 3 (1), Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 5 (1), Μάντζαρης 7 (1) ,Χάκετ 14 (3) ,Λοτζέσκι 9 (1), Αθηναΐου.