article15478.w_lΠλησιάζει η ώρα για τις 53 ομάδες του φετινού Κυπέλλου Ερασιτεχνών, να μάθουν τους αντιπάλους τους για τη 2η φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, σε μια αν μη τι άλλο πολύπλοκη διαδικασία!

Στη διαδικασία αυτή ουσιαστικά γίνεται διαχωρισμός ανά γεωγραφική περιοχή (θυμίζουμε πως τα έξοδα των ομάδων καλύπτονται αποκλειστικά από τους συλλόγους) και ο κάθε αγώνας είναι με τον χαρακτήρα του νοκ άουτ.

Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου και ώρα 12:30 στα γραφεία της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας στο πάρκο Γουδή και το SportsUp θα σας δώσει άμεσα τι προέκυψε από την κληρωτίδα.

Για την 1η αγωνιστική, που θα διεξαχθεί στις 9 Μαρτίου 2016, ο 1ος, 2ος, 3ος, 4ος, 5ος, 6ος και ο 7ος  όμιλος θα περιλαμβάνει 3 αγώνες έκαστος. Ο 8ος όμιλος θα δώσει επίσης 3 αγώνες ωστόσο μία ομάδα θα εξαιρεθεί και θα περάσει στον επόμενο γύρο χωρίς αγώνα (περιλαμβάνει 7 ομάδες). Ο 9ος όμιλος είναι και ο πιο… ευνοημένος καθώς θα περάσει στον επόμενο γύρο χωρίς αγώνες.

Οι νικήτριες ομάδες της 1ης αγωνιστικής θα αγωνισθούν μία εβδομάδα μετά (16/3) ως εξής : Ο 1ος, 2ος, 3ος, 4ος, 5ος, 6ος και ο 7ος  όμιλος θα δώσουν έναν (1) αγώνα και μία ομάδα θα εξαιρεθεί και θα περάσει στον επόμενο γύρο χωρίς αγώνα . Ο 8ος και 9ος όμιλος θα δώσουν 2 αγώνες.

Το SportsUp συγκέντρωσε τις ομάδες ανά νομό και παραθέτει παρακάτω το πως θα κατανέμονται οι όμιλοι της 1ης αγωνιστικής του Κυπέλλου, όπως προκύπτει από την προκήρυξη του θεσμού.

Αναλυτικά :

1ος όμιλος

Έβρος Σουφλίου ή Ένωση Άνθειας Αρίστεινου (Έβρος), Δόξα Προσκυνητών ή Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου (Θράκη), Αναγέννηση Θαλασσιάς (Ξάνθη), Νέστος Χρυσούπολης ή Ηρακλής Καβάλας (Καβάλα), Δόξα Δράμας (Δράμα), Οδυσσέας Αναγέννηση (Σέρρες)

2ος όμιλος

ΑΟ Σημάντρων (Χαλκιδική), Μακεδονικός (Μακεδονία), Εθνικός Αγιονερίου (Κιλκίς), ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας (Ημαθία), Απόλλων Κρύας Βρύσης (Πέλλα), Θύελλα Φιλώτα (Φλώρινα)

3ος όμιλος

ΑΕΠ Καραγιαννίων (Κοζάνη), Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας (Καστοριά), ΑΕΠ Βατόλακκου (Γρεβενά), ΑΟ Ανατολής (Ήπειρος), Σούλι Παραμυθιάς (Θεσπρωτία), ΑΠΣ Κρόνος (Κέρκυρα)

4ος όμιλος

Πύδνα Κίτρους (Πιερία), Αχιλλέας Φαρσάλων ή Απόλλων Λάρισας (Λάρισα), ΑΕ Φαρκαδόνας (Τρίκαλα), ΑΟ Σελλάνων (Καρδίτσα), Οπούντιος Μαρτίνου (Φθιώτιδα), Νίκη Βόλου (Θεσσαλία)

5ος όμιλος

Εθνικός Φιλιππιάδας (Πρέβεζα), ΑΕ Καραϊσκάκης (Άρτα), ΑΟ Χάλκειας (Αιτωλοακαρνανία), Ποταμιά (Ευρυτανία), Κρισσαίος Χρισσού (Φωκίδα), ΑΟ Επανεινώνδας (Βοιωτία)

6ος όμιλος

ΑΕ Σπάρτη (Λακωνία), Παναρκαδικός (Αρκαδία), Παναργειακός (Αργολίδα), Ένωση Πανασπροπυργιακού / Δόξα (Δυτ. Αττική), ΑΠΟ Νικολακάκης ή Τριγλία Ραφήνας (Ανατ. Αττική), ΑΟ Χαλκίς (Εύβοια)

7ος όμιλος

ΑΕ Κεφαλληνίας (Κεφαλληνία-Ιθάκη), ΑΟ Κατασταρίου (Ζάκυνθος), Τσικλητήρας Πύλου (Μεσσηνία), Δόξα Μανωλάδας (Ηλεία), Κεραυνός Αγίου Βασιλείου (Αχαΐα), ΑΟ Ζευγολατιού (Κορινθία)

8ος όμιλος

Ηλυσιακός ή Χαλάνδρι (Αθήνα), ΑΠΟ Κερατσίνι (Πειραιάς), Αιολικός (Λέσβος), Πυθαγόρας Κοντακαίικων (Σάμος), Ηρακλής Θυμιανών (Χίος), Ιάλυσος (Δωδεκάνησα), Πανθηραϊκός ή ΑΟ Νάξου (Κυκλάδες)

9ος όμιλος

Ηρόδοτος (Ηράκλειο), ΑΟΑΝ ή ΟΦ Ιεράπετρας (Λασίθι), Επισκοπή (Ρέθυμνο), Άρης Βουκολίων (Χανιά)

Σημείωση : Ο 1ος,  2ος, 3ος,  4ος, 5ος,  6ος και ο 7ος  όμιλος θα δώσουν 3 αγώνες. Ο 8ος όμιλος θα δώσει 3 αγώνες και μία ομάδα θα εξαιρεθεί και θα περάσει στον επόμενο γύρο χωρίς αγώνα. Ο 9ος όμιλος θα περάσει στον επόμενο γύρο χωρίς αγώνες.

Οι αγώνες του Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων, περιόδου 2015-2016, θα διεξαχθούν σε εφτά (7) αγωνιστικές, ως ακολούθως:

1η  ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : 09-03-2016
2η  ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : 16-03-2016
3η  ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : 30-03-2016
4η  ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : 06-04-2016
5η  ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : 13-04-2016  
6η  ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : 20-04-2016
7η  ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ : 07-05-2016 Τελικός Αγώνας